| nokiagirl a întrebat:

Ma simt foarte singura... M-am mutat de 2 ani in alt oras pentru facultate. Am o prietena f buna insa ea e la bucuresti tot pentru facultate. Ne vedem cam rar, insa nu mai e ca pe vremuri cand ieseam in oras, pentru ca nu avem cand si mereu ne vedem doar o zi, maxim doua. Am prieten, dar lucreaza 6 zile pe saptamana si apucam sa ne vedem doar o zi pe saptamana. Am incercat sa-mi fac prietene aici la facultate, dar toate au viata lor, locuiesc cu prietenii sau sunt navetiste si nu ma inteleg cu nici una asa cum ma inteleg cu prietena mea cea mai buna. Ma simt atat de singura... mai ies eu singura prin oras, dar e f greu sa mergi de una singura si sa vezi cum prietenele se duc impreuna la cumparaturi sau se plimba prin parc, iar tu n-ai pe nimeni. Am ajuns la concluzia ca cel mai mult conteaza sa ai prieteni, mai mult decat un iubit. Am iubit insa ma simt singura. Cand nu aveam iubit si ieseam impreuna cu prietena mea prin oras, nu ma simteam singura, pentru ca aveam o prietena, era fata ca si mine si ne intelegeam bine si aveam cu cine sa imi petrec timpul in fiecare zi. A mai trecut cineva prin asa ceva? Stiu ca o sa ziceti sa socializez da nu sunt genul sa ma bag in seama pentru ca nu imi sta in fire. Astept vreun remediu minune happy

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

El. prietenul tau, nu te poate ajuta sa gasesti vreo fata care sa-ti fie simpatica si cu care sa devii prietena?

mira
| mira a răspuns:

Trebuie sa te schimbi, sa te apropii de oameni.Nu mai spune"Nu-mi sta in fire".Acomodeaza-te.Fii fericita ca ai un iubit. Exista cupluri la distanta care se intalnesc de doua ori pe an si tot sunt fericite.Nu inventa motive de tristete.Pentru iesit la cumparaturi poti gasi o colega care sa te insoteasca si careia sa i te confesezi dupa ce o vei cunoaste indeajuns.Iesi tu in intampinarea oamenilor.

| mihaibrasov a răspuns:

Emil Cioran a zis asa : 'esti singur, dar cu toata singuratatea'. Si in tot raul singuratatii (el a trait practic singur ani de zile), vedea o prietena, iar aceea era singuratatea. In singuratate poti gasi un milion de lucruri pe care n-ai cum sa le vezi cand esti cu alti oameni, iar, mai mult decat atat, poti sa te cunosti pe tine mai bine. Pe mine nu m-a deranjat niciodata singuratatea, aceasta tema ciudata a oamenilor.

| Făgăraş a răspuns:

Distanta si lipsa de comunicare sunt cauzele clasice si cele mai intalnite care afecteaza relatiile! eu sunt sociabil insa fiecare om e diferit, te inteleg! Cu iubitul ar trebui sa incercati amandoi sa stati mai mult timp impreuna sau timpul pe care il aveti sa fie frucificat la maxim incat sa iti ofere si tie si lui un sentiment de fericire, siguranta, bucurie! sa simti cu adevarat ca ai pe cineva langa tine! iar cu amica ta sa incerci sa inchegati iarasi aceea relatia stransa chiar daca sunteti departe! sunt alte mijloace! important e ca si tu sa vrei, si tu sigur vrei, dar si amica ta sa vrea sa va apropiati! mult succes!

| Făgăraş a răspuns:

Si daca vrei prieteni, sa alegi doar cei care se sacrifica pentru tine nu orice! mai bine unul dar care sa iti ofere bucuria pe care ti-ar oferio 200! daca vrei sa vb, ca eu sunt sociabil, imi place sa vb id meu sspir_romania

| dhraqull a răspuns:

Pai inscrie-te intr-un club de carti sau practica un sport. Te poti inscrie cu iubitul tau si sa va imprieteniti cu un cuplu. Daca prietenele tale au prieteni de ce nu iesiti la intalniri in 4?

| Tom a răspuns:

Nici eu nu-s genu sa ma bag in seama si m-am mutat de 1 an in alt oras si deja am prieteni mai multi cati aveam unde am stat inainte si crede-ma ca nu-mi fac prieteni pe oricine.Si eu m-am simtit asa vreo luna dupa ce m-am mutat dar acum incep sa cred ca am prea multi. Tu nu ai colege de facultate sau vecine cu care sa mai iesiti si prin ele sa cunosti lume noua. Daca nu incearca sa-ti gasesti o prietena buna cu care crezi ca te asemeni la caracter si prin ea poti cunoaste alti prieteni de a ei tot in genul ei. Sti cum i vorba aia cine se aseamana se aduna.Incearca sa-ti gasesti un grup de prieteni cu care sa iesi in oras si de acolo o sa incepi sa cunosti incetu cu incetu din prietenii grupului cu care iesi. Succes si nu uita ca nu tr sa te bagi in seama pentru ati face prieteni doar trenuie sa fi deschisa sa poti cunoaste mai multa lume.Intradevar acel stil de "bagare in seama"constitiue un avantaj dar se poate si fara sa-ti faci prieteni.

| Andra_6228 a răspuns:

In ce oras studiezi? nici eu nu am multe prietene. daca vrei imi poti lasa id ul tau :*

| nokiagirl explică:

Studiez in Bacau.