| Andreeaa20 a întrebat:

Mătușa mea are două fiice una de 13 ani, cealalta de 16.
Anul trecut a plecat în Italia și s-a căsătorit cu un om, pe fiica ei de 13 ani a luat-o cu ea,
iar cea de 16 a lăsat-o la bunici
fără să îi trimită bani.
Fata de 16 ani i-a spus sa o ia în Italia, și mătușa mea îi spune că are 16 ani că nu mai este bebe să o crească.
Nu vi se pare urât din partea mătușii mele? Cum sa o ajut pe verișoara mea de 16 ani? ieri a plâns

9 răspunsuri:
| kaTTsu a răspuns:

Foarte urat, asta este un caz clar de "favoritism" intre copii.

Poate ma insel si mama ei, vrea doar ca sa o responsabilizeze, poate o considera mult prea rasfatata.

Dar cred ca cel mai bine este ca sa-i fi un suport moral si sa o ajuti sa treaca peste, totul depinde de ambitia ei, trebuie sa se ridice si sa mearga inainte, pas cu pas, e foarte dureros sa te simti lasata la o parte de propria mama.

Imi imaginez ca trece prin clipe grele, totusi, trebuie sa-si gaseasca puterea si sa depaseasca momentul, peste ani va fi o femeie independenta si responsabila si va stii cum sa-si creasca copilasii fara sa-i supuna unor astfel de "experimente"

Mult succes! Si sper ca verisoara ta sa fie bine!

| UnDiavol a răspuns:

Ia-o la tine ofera-i o viața normla sa fie fericita cu Adevărată este un copil nevinovata are doar 16 ani este mică nu știe ce este viața nu știe nimic Ia-o la tine dai o șansa la o viața normla eu asta făceam dacă eram in locul tău pentru este nevinovata nu merita niciun copil sa treacă prima traumele și mizeriile pe care le face femeia aceai doar la 13 ani săi distrugi viața la copil acela săi distrugi Copilăria și viața suna la poliție Și Ia-o la tine ofera-i o viața normla sa fie fericita sași trăiască viața cu Adevărată

| Apokales a răspuns:

Mi se pare urat, evident. Nu ai cu ce s-o ajuti mai mult decat cu o vorba buna sau sa o inviti sa face ceva impreuna ca sa uite. Mama nu are nicio justificare, a incerca sa se sustraga de o responsabilitate si a reusit. Aia nici nu este o mama, este o carpa.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru kaTTsu):

Cum adica sa RESPONSABILIZEZI un minor lasindu-l fara orice fel de sprijin, mai ales ca e vorba de o fata?

| kaTTsu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai da, este o mentalitate comunista, dar da, se poate, habar nu am ce are in cap acel "parinte"

| Ofiintă a răspuns:

Nici nu se pune problema dacă atitudinea ei este necorespunzătoare.
Ea este obligată să isi intretina copilul minor, fie că vrea, fie că nu.
Incearcă sa vorbesti cu mătusa ta sau mergi pe cale legală.
O solutie trebuie să existe.

| Iote a răspuns:

Foarte urat! Eu chiar as folosi un cuvant mai dur.
Si-a abandonat un copil. Nu da dovada ca este mama.
Cat despre bani, cred ca o poate da in judecata pentru pensie alimentara. Inca este minora si are obligatia sa o intretina. Faptul ca s-a maritat pe acolo nu o scuteste de obligatii.

| AliGab a răspuns:

Ce mama este asta frate?

| mgtow a răspuns:

N-ai cum so ajuti doar sa faca 18 si sa inceapa serviciul