| Speranta12 a întrebat:

O familie in secolul XXI ii ingreuneaza viata unui tanar/tinere de 25-30 ani care e cuprins mult timp in serviciul lui (medici - garzi, conferinte, simpozioane internationale, ore de predat, ore pe teren; IT-sti; ingineri; politisti; jandarmi; profesori universitari; muncitori in fabrici in 3-4 schimburi etc etc). Sa cresti copii, sa le faci baie, pachetele, ghiozdan, sa le schimbi pampersii, sa dedici timp sa te joci cu ei, sa investesti bani si timp in ei, sa dedici timp sa stai cu sotul/sotia, astea ingreuneaza viata unui tanar muncitor si care vrea sa fie competitiv 10-12 ore la locul de munca printre ceilalti colegi, familia ii rapeste timpul din viata. Si sunt barbati si femei singure care n-au chef de asa ceva si aloca timpul si banii catre alte scopuri. Zilnic unui om casatorit ii moare egoul sau prin munca pe care trebuie sa o depuna fata de familia lui, el nu mai poate sa faca actiuni numai pentru sinele lui. Ei trebuie sa se dedice 5-6 ore zilnic vointelor copiilor si sotului/sotiei, nu mai fac numai ce vor ei. Copii vor sa te joci cu ei chiar si seara si noaptea cand tu esti sleit de puteri si dimineata la 6 tu trebuie sa te duci la munca, in timp ce ceilalti dorm.
Barbatii moderni sunt mai comozi si traiul de unul singur intr-un apartament minimalist, sa faca ce vor ei sa poata calatori oricand le surade mai mult traiul asta. Chiar daca au totul dar n-au iubire, prefera iubirea tangentiala, aceea din cand in cand. Se preconizează ca in viitorul apropiat oamenii vor trai tot mai singuri, familii despartite cu barbati singuri si femei singure ramase cu copii. Oamenii sunt tot mai singuri chiar si-n familie, nu mai vad rostul familiei si nu mai vad valoarea celor de langa ei. Ce parere aveti? Unde ne indreptam in secolul XXI caracterizat de workaholics si de goana dupa bani?

41 răspunsuri:
| Nedelcu_Cristian_2001 a răspuns:

Trist! Dar adevarat...

| sierra1 a răspuns:

Dacă bine ințeleg, ești "tanar/tânăra de 25-30 ani" ce locuiește cu familia/părinții?

| BuLaNNNeL a răspuns:

Eu inca astept un război mondial sau macar "ceva" care sa reducă, macar, cu 4-5 miliarde populația lumii. Poate cei ce vor ramane, vor invata sa fie oameni.

| Speranta12 explică (pentru sierra1):

Unde scrie asta? Nu este despre mine vorba acolo, este despre majoritatea tinerilor angajati de varsta aia.

| sierra1 a răspuns (pentru Speranta12):

De obicei așa incep unii: am un coleg, am un verișor, am o rudă care... bla bla bla. Dar e sau nu cazul tău?

| Speranta12 explică (pentru sierra1):

Da unde scrie ca trebuie sa discutam aici cazul meu? Noi discutam aici cazul unei generatii intregi laughing Tu cati 17 ani ai? Nu vezi realitatea in care traiesti? Nu doar un tanar-2-3-4 patesc asa, ci multi multi altii de varsta lor si cu serviciu de 10-12 ore si cu familia dupa cap. Ai o parere despre situatia de azi sau n-ai. Daca nu ai, nu te baga ca musca-n lapte.

| Speranta12 explică (pentru BuLaNNNeL):

Au trecut multe razboaie mari si mici in lumea asta si naravul omului tot nu s-a schimbat. Oamenii uita repede si se intorc la obiceiurile proaste iar.

| sierra1 a răspuns (pentru Speranta12):

1 e cazul tău sau nu?
2 generalizezi
3 imi pare mie sau te adresezi ultimativ: "ai o parere despre situatia de azi sa n-ai"

| Speranta12 explică (pentru sierra1):

Pai pe TPU nu trebuie neaparat sa pui intrebari despre cazul tau subiectiv. Asta este o intrebare despre problema unei generatii, asta e realitatea. Tu poate traiesti singur in pestera ta in fata pc-ului toata ziua si nu vezi oamenii cu familii cate probleme au sa impace si capra si varza dar in Romania si in lume chiar, munca istovitoare de 10-12-14 ore a dereglat bunul mers al familiilor

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Si ce?
Axeaza-te pe viata ta, nu pe vietile altora.

| sierra1 a răspuns (pentru Speranta12):

Hai n-o mai scălda, e cazul tău și te simți compleșit? Nu e nici o rușine, doar tu spui că e problema unei generații

| Speranta12 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Eu ma gandesc sa-mi vad de viata mea sa nu imi fac familie, sa imi vad de scopurile mele mai bine dar nu stiu cs zic

| Speranta12 explică (pentru sierra1):

Bă eu-s la liceu mă, dar sunt atatea cazuri in Romania. Mai pune si tu mana pe presa, mai iesi afara din casa, mai vorbeste cu lumea in viata reala, mai intreaba un preot. Chiar azi a vorbit un preot de multe familii disfunctiinale de care a aflat in sectorul lui din Bucuresti. Bogatani cu masini scumpe si copii bine imbracati, dar familii disfunctionale si ingreunate de timpul prea mult petrecut la munca

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Speranta12):

Ai dreptate, dar daca ar "disparea" mai mult de jumătate din populație, atunci poate își vor schimba sistemul de valori. Sau poate nu, cine stie? happy

| Alexandrionelu a răspuns:

Sunt de acord cu tine în mare parte, dar goana după bani și competitivitatea excesiva sunt doar unele dintre motivele pentru care tot mai mulți bărbați aleg sa rămână necăsătoriți toată viata.
Un alt motiv ar fi inegalitatea dintre sexe în caz de divorț. Ca și bărbat, întotdeauna pierzi în caz de divorț, pierzi custodia copiilor, pierzi pana la jumătate din venituri și uneori pierzi chiar mai mult...
Atunci întrebarea se pune: De ce sa semnezi un certificat de căsătorie, dacă ști ca la posibila reziliere a acestuia vei fi defavorizat pentru simplul fapt ca te-ai născut bărbat?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

In timpul Moartei Negre a murit aproximativ 60% din populatia Europei. Ti se pare ca s-au schimbat valorile pe atunci?

| Bizon95 a răspuns (pentru BuLaNNNeL):

Sigur, te oferi voluntar sa fii printre aia "macar" 4-5 miliarde?!?

| christine99 a răspuns:

Mda si de ce nimeni nu face ceva? Am devenit prea izolati unii de altii, competitivitatea asta exagerata nu e buna, cooperarea e cheia dar nu se promoveaza.

| sierra1 a răspuns (pentru Speranta12):

"Bă eu-s la liceu mă"

Acum ințeleg, e clar că ai probleme in familie - "disfunctiinale". Imi par a fi chiar grave

| Speranta12 explică (pentru sierra1):

"e clar că ai probleme in familie"

Ce deducere de copil retardat ai. laughing
N-ai tu de unde sa stii cum e la mine in familie. Daca era ceva la mine in familie, puneam intrebarea despre mine, dar eu am pus intrebarea despre problema unei intregi generatii.

Ai luat-o pe aratura sierra si nu ai venit cu nicio parere. Faci doar spam. Te ca*ci pe unde apuci si tu, vai de tine.

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Bizon95):

Da.

| Ichigo a răspuns:

Nu inteleg de ce e "trist". Ai mai mult timp pentru tine. Iti dedici timpul tie si investesti in tine. Iti asiguri independenta financiara si iti indeplinesti dorintele.

| Speranta12 explică (pentru Ichigo):

Daca esti singur te referi?

| Ichigo a răspuns (pentru Speranta12):

1. Mai bine suferi cu oameni langa tine care trag de tine si de portofelul tau cu iubire in toate directiile? Ce iubire e aia cand il ranesti pe altul doar pentru propria ta fericire.

2. Cine zice ca o persoana fara familie e singura? Si de ce ar fi singuratatea un lucru rau oricum. Singur nu inseamna ca nu esti fericit, cum a fi impreuna nu inseamna fericire. Asta e o mentalitate de grup ramase de pe vremea maimutelor cand numarul = protectie. Cei mai inteligenti au reusit sa scape din aceasta capcana evolutiva.

| Speranta12 explică (pentru Ichigo):

Capcana, bine zis.

| sabin89 a răspuns:

Dacă te căsătoreşti, diferenţa e că nu mai zici vai de mine, zici vai de noi. Cam atât.

| mgtow a răspuns:

Asta o stiu de multa vreme, in speranta de a trai cu cineva am fost tradat in viata de 2 ori. Prima oara cand eram mic m-a afectat pe o perioada indelungata dar in timp am avut aventurile mele ca na ne...t o iei razna. Apoi recent credeam ca am gasit pe cineva compatibil dar din nou am fost refuzat probabil pentru ca nu ma placea si ma evitat pe ocolite cu un pretext civilizat. sigur era ceva fie nu.i placeam deloc alta cauza nu ar fi. Macar singur fac ce vreau mai dau la bucilaila cand nimeresc & ma realizez pe plan material locuinta apoi o masina noua as vrea si revin in tara cand ajung cal batran. In femei nu mai cred deloc mgtow e viitorul omeniei

| Ichigo a răspuns (pentru Speranta12):

Suferiti atunci impreuna, ce sa zic

| Speranta12 explică (pentru Ichigo):

Eu inca nu m-am decis daca voi face pasul catre casatorie