| DeeaDiDi123 a întrebat:

Chiar daca sunt femeie nu inteleg o chestie.
Cunosc foarte multe femei trecute bine de 30 ani singure. Barbati nu prea cunosc singuri.
De ce aceste femei sunt singure?

30 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Le-au crescut standardele si respectul de sine.
Poate prea mult?
happy

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pentru ca nu vor obligatii le place singuratatea, multe dintre fetele de azi nu stiu sa faca mincare inca ele stau acasa cu parintii, face mama ei mincare curatenie ea nu are nici o grija decat sa mearga la servici daca are servici, si cand ajunge acasa se culcă, pai o familie nu o ți asa, un sot nu ar accepta asta si atunci apar scandaluri, ca sarcina trebuie sa fie pentru amindoi, barbatul sa i si ajute sotia la facut mincare curatenie, nu doar ea sa le faca pe toate, sau invers nu doar el sa le faca si ea sa astepte, de obicei barbatii asteapta totul de a gata, ea face mincare spală calcă si el se uita la meci cu o bere, e usor asa, nu, amindoi trebuie sa se ajute unul pe celalat.Si intr-adevar femeile au pretentii foarte mari de aceea ajung fete bătrine la 40-50 de ani, ca au tot sperat sa gaseasca un barbat cu bani eventual din strainatate sa ajunga si ele sa traiasca o alta viață mai bună decat in Romania, dar cum acest lucru nu s-a intamplat, sau resemnat si ele si accepta situatia sa stea cu parintii pana la 100 de ani, sau in chirie daca le permite situatia materiala.

| mihai69 a răspuns:

De ce nu?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai o explicatie logica, ar fi ca exista mai multe femei ca barbati in lume (:
Si poate de acolo. Undeva... da cu rest.

Iar tot legat de prima, ar fi ca daca am presupune (doar sa presupunem) ca acele soparle care inseala intr-o casnicie, ar fi barbati, si ar avea o amanta femeie (care ar fi si singura), ea... ar fi singura totusi.

Si un ultim motiv pe care il vad eu (desi poate exista statistici mai avansate decat ce zic eu )÷ aici), ar fi ca fete sunt... fete big grin
Pe unele, chiar nu le intelege lumea.

| Mosotti a răspuns:

E f simplu de ce, pentru ca femeile-s foarte pretentioase, daca barbatu nu e atractiv fizic in primul rand, nu se uita la el, si asteapta pe fat frumos.

Barbatii in schimb sunt mai putin pretentiosi si isi gasesc mai repede pertenere chiar daca nu arata asa bine.

| relian a răspuns:

De ce sunt singure femeile de care spui? Pt ca au pretentii prea mari, se cred superioare, cred ca ele merita mult mai mult decat le ofera viata, piata zii cum vrei, asa ca stau singure in asteparea lu fat frumos cu palosu gros laughing calare pe un cal bengos si uite asa ajung la 30, apoi la 40 si 50, iar atunci pretentiile is si mai mari decat acum.
Dar unele din ele pe la 50 or sa accepte orice numa sa fie laughing am vazut destule asa, dar majoritatea tot singure or sa stea pana cand le vezi pielela pe fata atirnind.
Asta e viata, fiecare face cei place, fiecare cauta ce viseaza.Dar ca idee cand treci de 40 deja f rar sa gasesti pe cineva care sa fie cum ar trebui, peste 40 care is singuri is mai toti u probleme, cu fite, figuri etc.

| Frank51 a răspuns:

O femeie frumoasă realizată pe plan profesional are standarde destul de mari, ceea ce face ca găsirea unui partener viabil să fie dificilă.

Încă o variabilă, în ziua de azi este mult mai ușor să "pleci" dintr-o relație când nu îți convine ceva, decât să încerci să repari. Majoritatea oamenilor asta fac.

| Lioana a răspuns:

Pentru ca femeile sunt mai pretențioase decat barbatii. Exista si barbati pretentiosi dar mai putini si probabil ca sunt si ei singuri. Nu ai vazut tu barbati singuri dar sunt.

| Mosotti a răspuns (pentru Lioana):

Foarte corect spus, bravo, femeile is mult mai pretentioase la fizicul barbatilor, si bravo lor, nici eu ca barbat nu as sta cu oricine, de aia am si refuzat 2-3 care ma placeau, nu-mi placea cum arata, aia e.

| Lioana a răspuns (pentru Mosotti):

Aspectul fizic este foarte important dar nu suficient. Femeile se uita si la caracter, personalitate, inteligenta... Unele chiar si la situatia materiala.

| Mosotti a răspuns (pentru Lioana):

Ai dreptate, insa caracterul, personalitatea, inteligenta conteaza dupa ce s-a validat fizicul, altfel nu conteaza, la bani nu se uita daca il place pe ala mult.
Iar daca se uita si la bani si-l ia pe ala, nu-l place, doar se foloseste de el.

Desi nici asa, ca multe prefera frumusei dar rai si prosti.

| Lioana a răspuns (pentru Mosotti):

Asa e. Fizicul e ca coperta unei carti. Daca nu iti place coperta nici nu mai deschizi cartea, oricat ar fi de buna.

| Mosotti a răspuns (pentru Lioana):

Pai asta am zis si eu si multi nu pricep, ca fizicul e proba eliminatorie.

| Legion7X a răspuns:

Pentru că parerea mea, oamenii se mai schimbă după ce apar tendințe noi, situații imprevizibile, conflicte noi, concepții variabile. Secretul Iubiri este de fapt întretinerea prin repararea golurilor și încercarea de diminuare, a orgoliilor reciproce.

| Iote a răspuns:

Pentru ca se descurca singure. Si nu au gasit barbatul pe care sa-l accepte. Iar dupa 30 de ani sunt deja mature si nu mai accepta orice de dragul de a nu fi singure.
In ziua de azi, o femeie nu mai are nevoie de intretinator. Si ea munceste si are din ce se intretine. Poate plati un mester pentru reperatiile din casa.
In schimb, barbatul e mai comod, mai cu doua picioare stangi si nu se descurca in gospodarie. Are nevoie de cineva in casa sa-i gateasca, sa-i spele, sa dea cu matura si sa stea gratuit la dispozitia lui, fiind sigur ca e si curata.

| Mosotti a răspuns (pentru Iote):

Pai nu are treaba asta cu intretinutul, ca si barbatii se descurca singuri, dar problema e ca barbatu accepta si femei mai uratele, asa ca va gasi mult mai repede partenera.
Nu e vb de gatit, ca multi barbati gatesc, dau cu aspiratoru, baga rufele la masina automata.
Dar ele vor frumusei.

| Sophieka a răspuns:

Mai multe motive, precum ar fi :
Dezamagirile avute in trecut
Anumite traume din trecut
Preferinta singuratatii
Preferinta de a avea un partener doar strict ocazional
O posibila problema fizica sau psihica care o face sa fie nevoita sa respinga barbatii sau barbatii ajung sa o lase balta cu ea
Sau faptul ca nu intalneste un barbat care sa ii intalneasca asteptarile.

| haileewatson a răspuns:

Pentru ca asa vor ele, sau pentru ca nu au gasit inca un barbat capabil.

| Mosotti a răspuns (pentru haileewatson):

Pai si? Poate nici barbatul nu a gasit o femeie capabila, dar nu acolo e problema.

| mont a răspuns:

Probabil majoritatea prietenilor tai sunt femei/fete si de-aia nu cunosti baieti singuri, dar sunt destui si baieti si barbati singuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e totul sa nu fii singura. Mai bine singura decat cu unul pe care nu-l inghiti.

| tudorvolcano a răspuns:

Cel mai probabil standarde prea mari, ceea ce e o risipă.
Nu toate femeile pot găsi prinți, și sunt destui bărbați care deși nu sunt Făt-Frumos, sunt foarte muncitori, și foarte buni potențiali familiști.

Tinerii bărbați de sub 25 de ani, în floarea vârstei, o bună parte din ei sunt singuri, iar fetele sunt singure la această vârstă doar din propria alegere.

Pentru cei de peste 25 de ani, în general, sunt mai bine stabiliți, au început să-și facă rezerve financiare, au muncă, mașină, casă, stabilitate, și mai multă maturitate, și cu cât cresc mai mult, cu atât devin mai atractivi.

Se spune că bărbatul este ca vinul, iar femeia ca pâinea caldă.
O femeie la 30 de ani încă este frumoasă, doar că nu este așa atractivă, de obicei, ca una de de 20 și ceva de ani, și dacă nu își coboară standardele, nu vor fi abordate de foarte mulți, deoarece bărbații cu bani, chipeși etc., se uită după fetele de 20 de ani, nu de 30.

| Cksihja a răspuns:

Au așteptări imposibile sau vor să fie singure. După bărbați acele femei umblă cel mai probabil după bani și sunt obsedate de asta, deci se feresc de ele mai ales de alea care vor să pară bogate și sofisticate și care fac cheltuieli aiurea.

| DonGiani a răspuns:

Încă nu au găsit prostul cu bani

| Octavian81 a răspuns:

Ciao!
Uite eu am 40 de ani. De cativa ani tot caut o partenera de relatie cu care sa construim ceva stabil. E adevarat ca si eu am fost destul de mofturos. Am tot ales, pana am ajuns sa nu mai am ce culege.
De obicei, femeile sunt cele care dupa o varsta cauta ceva stabil, sigur, familie, si eventual copii.
Am iesit in ultima vreme cu mai multe domnisoare, sau am vorbit online, cu altele, toate cauta doar prietenie, nimic mai mult desi sunt trecute de 40. Adevarul e ca au o anumita stabilitate si independenta financiara.
Nu stii ce sa mai crezi! Fiecare cu telurile lui in viata.

| Silviullet a răspuns:

Sunt n motive pentru care multe femei sunt singure.
1.Au anumite standarde care nu le lasa sa fie cu un oarecare om
2. Asteapta sa fie cucerite
3. Poate fata e prea complicata
4.Nu vrea o relatie
5.Ar rabdare(nu ca acum 20/30 de ani cand te vedeai de cate ori, te pupai si te luai)
6. Unele pun cariera pe primul loc, si asa ajung fete mari iar parteneri tot mai putini posibili
7.Sunt mult mai multe femei in lume decat barbati

| Mosotti a răspuns (pentru Silviullet):

Asteapta pe unu care sa arate bine fizic, atata, in rest trece peste multe. Daca nu vrea o relatie e altceva.
Cu cariera nu, ca si barbatii pot pune cariera pe primul loc.

| Ella66 a răspuns:

Poate asa vor ele sa fie singure sau sunt selective si dureaza pana gasesc ce le place. Exista multe motive pentru care ele sunt singure

| juljewel a răspuns:

Cunosc foarte multi barbati casatoriti/in relatie care sunt singuri, daca intelegeti ce vreau sa spun.
Femeile sunt single by choice.
Barbatii se complac in relatii din comoditate.

| ImiDoresc88 a răspuns:

Ramai singur/ singura din multe motive. Nu e ceva simplu de sintetizat. Traume, idei preconcepute, retineri, frici, experiente proaste si triste din trecut.
Cand intri in lumea dating-ului si vezi ca barbatii cauta doar sex, sau femeile se uita pe tavan cand vine nota de plata si sunt mai atrase de portofelul tau, si mai putin de tine, iti cam taie din elan.
Cand omul e coleric sau dominant, iar tu cauti agalitate si respect, greu sa continui.
Cand ramai blocat/ blocata in traume, iti pui singur bete in roate.
Timpul trece chiar si atunci and nu esti atent la el.