| Kamwiiiiiiiii a întrebat:

Parintii mei se cearta. Tata mai tot timpul cauta subiecte de cearta si mama continua. As vrea sa divorteze pentru ca eu deja nu mai pot, se tot cearta din cauza ca mama fumeaza si tata ii tot zice ca fumeaza pe banii lui. Tata e foarte bun, e iubitor dar decat sa se tot certe cu mama. Pe mine si fratele meu mai mic ne afecteaza mai ales ca el are 7 ani si nu are ce invata de la ei.oh go on. Tata are un caracter cateodata e prea "taran" adica are niste vorbe de doamne feri. straight face Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| lo a răspuns:

Probabil,problemele parintilor tai sunt putin mai adanci decat apar, desi ar fi preferabil sa fie doar acest aspect care ii afecteaza.Lipsa comunicarii intre parintii tai este evidente.Cum spun si ceilalti useri,explica-le parintilor ca problemele lor va afecteaza si pe voi si da-le cateva sfaturi de genul:
Se poate observa ca mama ta nu poate sa stea fara tigari, nu o obligati sa le lase ci doar sa le rareasca, macar pentru inceput, asta daca nu vreti sa aveti de-aface cu o mama/sotie mereu iritabila, ursuza si agitata.Convinge-l pe tatal tau,ca asta va fi femeia cu care va trai,daca mama ta renunta la tigari brusc, dar spune-i sa o lase pe mama ta, daca reuseste sa rareasca tigarile, sa o lase ca odata la un timp sa isi cumpere ceva pentru ea, cu o suma echivalenta a cea cheltuita pe tigari.Deasemenea,convinge-o pe mama ta ca fumatul excesiv ii poate dauna grav sanatatii si tu ai nevoie de o mama sanatoasa, radianta si bine dispusa.
Sugereaza-le sa comunice mai mult, comunicare nu tipete, insulte, etc.Si daca nu-si permit ajutor specializat in matrimoniale sa citeasca despre imbunatatirea/reglementarea mariajului.Succes.

13 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| andreea6435 a răspuns:

Buna! Problema asta nu e ceva ce trebuie tinut in tine. Daca parintii tai se cearta incearca sa vorbesti cu ei, explica-le ca certurile lor te afecteaza atat pe tine cat si pe fratele tau.Incearca sa le explici ceea ce simti, stiu ca nu e usor, parintii mei sunt divortati de ani buni deci inteleg prin ceea ce treci...dar solutia cred ca este sa vorbesti cu ei deschis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
Si ai mei sunt despartiti si mama ne-a luat pe mine si fratele meu in strainatate, am un tata vitreg care uneori e bun uneori e betiv si nebun.ma si loveste. sunt saraca. abia avem ce manca...E mai bine sa ramana impreuna. Daca nu se pot impaca spune-le ca afecteaza si parerea ta e ca trebuie sa se desparta. sa lespui clar ca nu mai rezisti.
Mare noroc ca sunteti totusi o familie..decat cum traiesc euoh go on.Nu am fost asa niciodata, abia sa ma descurc. daca vrei sa mai vb lasa-mi mesaj pe privat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaga-i frumos sa aiba mai multa grija.

| blacklife97 a răspuns:

Nu poti face nimic, decat sa discuti cu unul din ei poate vor reusii sa se inteleaga macar de dragul vostru, sa zic asa de asemenea, nu crezi ca ar fi mai bine sa reuseasca sa se inteleaga, sa scape de viciu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar trebui sa discuti cu ei si sa le explici problema, altfel nimic nu se va schimba.

| onasis1961 a răspuns:

Poate ca tatal tau are dreptate in privinta fumatului. Daca mama ta nu are sevici si chiar daca are si are un salariu mic, avand si doi copii e cam greu sa dai 12-15 lei pe un pachet de tigari.Dar cred ca cearta nu apare dor pentru tigari, mai au si alte motive.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
chiar crezi ca solutia ar fi divortul?
incearca sa vorbesti cu mama ta daca tu esti mai mare, incearca sa o faci sa inteleaga ca tutunul ii va dauna sanatatea si plus ca sunt bani cheltuiti aiurea, iar cu acei bani puteti face altceva mult mai util, fa-o sa inteleaga ca sunteti copilasi si aveti nevoie de iubire/armonie/ si o educatie aleasa.
nu divortul ar fi solutia, ar fi bine sa ramai doar cu un parinte? chiar crezi ca asta e solutia?
O zi frumoasa sa aihappy

| h3r a răspuns:

Nu știu dacă ești în măsură să decizi tu asta, mai ales că ai o vârstă fragedă, nu analizezi bine situația.
Certuri sunt peste tot din cauza banilor, altfel nu se poate.
Spune-le că te-ai săturat să-i vezi certându-se, ferește-l pe fratele tău de certuri și fii mai tare!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Aici poţi găsi câteva idei utile despre această problemă: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102008124

| OnuOnulică a răspuns:

Uite niste sfaturi pentru mama ta sa scapde de fumat. : http://www.sfatulmedicului.ro/......-fumat_116

| 78buc a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ei,sa nu te mai gindesti la divort,e cel mai rau pentru un copil,imagineaza-ti cum ve-i trai doar cu un singur parinte, o sa o duci greu doar cu mama sau doar cu tata, nu o sa va ajunga bani, o s atrebuiasca sa faci lucru suplimetar fiindca unul din ei nu va reusi sa se ispraveasca cu toate, nu vei avea mult timp liber.Incearca sa vorbesti cu ei,du-te lla un psiholog,consulta-te, du-te la biserica roaga-te, si desigur incearca sa vorbesti cu fiecare din ei aparte, apoi impreuna, explica-le ca nu mai poti continua asa.

| thalyslly a răspuns:

Vorbeste cu ei si explica ce simti tu