| vladgidea a întrebat:

Pisica mea nu miauna, e pui. E posibil sa fie surda/muta?

Răspuns Câştigător
| dana_1567 a răspuns:

Vlad, exista mai multe posibilitati: ori pisicuta ta e prea mica pentru a mieuna atat de tare pe cat te astepti, ori este foarte cumintica, ori s-ar putea sa aiba o afectiune a laringelui. As exclude varianta surzeniei pentru ca instinctul de a mieuna/vorbi tot ar trebui sa se manifeste cumva.
Cel mai bine este sa mergi cu ea la un veterinar care iti va spune cauza si ce este de facut.
(Ca proprietar a 3 pisici iti sugerez sa te bucuri totusi de aceasta perioada de linistewinking

1 răspuns:
| gabriellas a răspuns:

Sunt si pisicutele cu diferite temperamanete. Unele mai vorbarete, altele mai putin vorbarete. Eu am o pisicuta care de-abia miauna si asta se intampla de regula cand vrea mancarica sau cand incearca sa se apere. Surzenia o poti testa facand zgomote in casa, dintr-un loc in care nu te poate vedea. Daca intoarce capul sau se sperie inseamna ca aude. Iar pentru a-i deschide apetitul de a mieuna, cred ca trebuie sa incepi sa vorbesti cu ea. Poate asa veti incepe un dialog prietenesc... fiecare pe limba lui. Succes!