| Sawarekh a întrebat:

Salut, de credeti cain general, barbatii se compromit asa rau fata de femei?

Majoritatea barbatilor sunt asa naivi si prostuti, incearca sa le impresioneze cu tot felul de gesturi, sa le i-a flori de la prima intalnire, sa le duca la restaurante de lux, etc.

Acm femeile o sa spuna ca e frumos cum procedeaza, pai daca e frumos, de ce majoritatea femeilor nu dau 2 lei pe acesti barbati? ci doar se folosesc de ei, si la revedere?

Un exemplu: o amica imi povesteste de un tip care a plimbat-o timp de 1 luna de zile cu masina, i-a facut poftele, iar ea doar accepta, nu dorea nimic de la el, ma intreba pe mine cum sa scape de el, fiindca o streseaza o suna intr-una, ea l-a blocat pe 2 numere deja.

56 răspunsuri:
| Sawarekh explică:

Scuze pentru greseli, tastatura de la tel. e de vina.

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de situatie. Intr-adevar sunt si femei de asa natura, care din asta traiesc, dar sunt si barbati care sunt obsedati si pun femeia pe un piedestal, acest lucru facandu-i lingai. Si stii si tu ca nimanui nu-i plac lingaii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru sex... e simplu raspunsul.

| anonim3248 a răspuns (pentru Sawarekh):

Ai perfectă dreptate ce ai scris de bărbați.

| dullcat a răspuns:

Daca prietena ta e nesimtita si a profitat de acel tip, asta nu iti da niciun drept sa faci generalizari ridicole pentru 8 miliarde de oameni.

In cazul in care nu simti nimic pentru acea persoana, e timpul sa multumesti si sa refuzi politicos alte iesiri inca de la bun inceput, nu sa profiti cu lunile. Apoi, afla ca mai sunt si situatii in care ambii platesc pe rand la intalniri.

| anonim3248 a răspuns (pentru Sawarekh):

Ai scris - de ce majoritatea femeilor nu dau 2 lei pe acesti barbati? ci doar se folosesc de ei, si la revedere?
Că nu există ce bărbați vor ele și unul de care vor ele nu le aleg pe ele și așa a fost tot timpul.

Bula
| Bula a răspuns:

Si in lumea animalelor se inampla la fel.
Masculii curteaza femelele, au infatisare deosebita (vezi cocosul) si se lupta intre ei pentru a dovedi ca sunt ei mai buni pentru femela, pentru a procrea pui (vezi in zilele astea luptele cerbilor).
Femela asteapta finalul concursului si face urmasii cu castigatorul.
Se numeste selectie naturala.

| Sawarekh explică (pentru anonim3248):

Da face sens ce spui, daca ele isi cauta barbatul perfect cum sa fie multumite de unu cu bani? vor si cu bani, si sexy si inteligent, asa ceva nu exista si vorba ta, daca ar exista nu s-ar uita la ele.

Dar vezi ca acum 40 de ani, barbatii isi coborau standardele, cam faceau asta, acum s-au mai desteptat, parerea mea.

| Sawarekh explică (pentru Bula):

TOtusi suntem oameni rationali, nu putem sa mai actionam dupa instinct.

Asa dar, crezi tu oare ca merita sa cheltuiesti pe o femeie 2000 lei ca sa fie cu tine? Cand de fapt ai multe alte femei normale langa tine, trebuie doar sa le cautam...

| Sawarekh explică (pentru Bula):

Si Ionascu cezar un om foarte conservator, spunea un exemplu: ca noi trebuie sa ne crestem tribul, pe bune? suntem in 2023, really?

Hai sa gandim un pic mai nuantat.

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

SI nu obtin sex, ce crezi laughing))))) si daca obtin, maxim 2 aventuri.

| anonim3248 a răspuns (pentru Sawarekh):

Să îți explic la ce ai scris - daca ele isi cauta barbatul perfect cum sa fie multumite de unu cu bani?
Nu vor bani femeile de care spun, vor ca bărbatul să fie cineva unde ele nu pot ajunge niciodată.

| Sawarekh explică (pentru Bula):

Pai din punctul meu de vedere si orgoliul meu masculin, mai degraba as fi cu o tipa de nota 6-7 decat de una de nota 10 care este hard to get. Sti de ce? oricum aia de nota 10 e instabila, mai devreme sau mai tarziu sunt sanse foarte mari sa te insele.

| Sawarekh explică (pentru Sawarekh):

Adica sa aiba ceva ce imi place mie, nu sa fie perfecta, urasc perfectiunea.

| Sawarekh explică (pentru dullcat):

Faptul ca ea e handicapata e un adevar, da ala de ce tot continua sa iasa cu ea?

De prostan ce e, fiindca femeia trebuie sa mai arate si interes, si sa ofere atentie, daca doar barbatul face asta, e clar ca e pe drumul gresit.

| dullcat a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu stiu, vrei sa il iau eu de mana si sa-i fac educatie? Pana la o anumita varsta ar trebui sa ai respectul de sine bine cultivat si sa stii cand
e timpul sa te retragi elegant, ca sa nu profite altii de tine. De unde stii ca prietena ta nu i-a dat sperante false?

| anonim3248 a răspuns (pentru Sawarekh):

Îți spun eu de ce iese cu el - nu găsește ea ce bărbat vrea.
Bărbatul pe care îl vrea ea nu o bagă în seamă pe ea.
Pentru femei e foarte greu să fie alese ele de bărbații pe care îi vor ele.

| anonim3248 a răspuns (pentru Sawarekh):

Prietena ta dacă acum la ora 12.21 ar fi în fața unui bărbat cum vrea ea și ăla doar îi zâmbește - rămâne mută și tremură de emoții.
Asta e diferența pentru o femeie între ce vrea ea și ăla cu care iese că nu există bărbatul pe care îl vrea ea.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Sawarekh):

Unii nu obtin, altii obtinii, unii incearca, altii nu...

| Freya1 a răspuns:

Sunt mai multe chestii la mijloc si mai multe tipologii de oameni.
Sunt bărbați ce se comporta urat din misoginism, alcoolism, educație proasta.Si sunt bărbați ce pur si simplu selectează oameni si cum se comporta cu ei.

Si nu, nu toti sunt naivi cum ar vrea unii sa credem.Da, sunt unii ce fac gesturi de genul pentru ca asa su auzit de la unu si altul.Dar sunt si bărbați ce ofera ce vad ca ar vrea unele pentru a obține anumite lucuri (relație, sex etc) si aia nu sunt chiar prosti.

| SingleForOne a răspuns:

Băieții/bărbații cred că câștigă femei prin astfel de gesturi, dar nu știu cum să le cunoască, cum să avanseze o relație, cum să le facă pe ele să fie interesate de ei. Poate acel tip nu i-a acordat atenția de care trebuie, nu a impresionat-o prin gesturi de a fi normal, alte gesturi de a-i cunoaște viața lui, etc; sau îi cunoaște viața lui, dar ea nu apreciază acel stil de viață. Ieșitul în oraș este mai mult un pretext, iar aventurile, cadourile, romanța etc sunt mai mult un efect, iar "cauza" principală, cea mai mare acțiune constă în momentele plictisitoare, momente normale, conversații despre viață, despre sine, personalitate, etc, ce planuri au de viitor, ce vor ei de la viață sau de la cineva...

| Sawarekh explică (pentru Freya1):

NU toti sunt absolut. Dar sa stii ca si femeile fac la fel, sa obtina sex, etc.

Eu personal, am fost folosit, femeile nu sunt veriga slaba a societatii, ele vor sa se faca obediente pentru a profita.

Nu toti sunt prosti, dar multi sunt datorita educatiei, mult prea conservatoare, ai vazut si mai sus ce zicea cineva '' barbatu sa cucereasca, cum cocosii se bat pe femela'' Pai nu putem sa ne intoarcem in evul mediu, da barbatul trebuie sa cucereasca prin inteligenta dar trebuie sa fie echidistant, nu sa fie lingau.

| Sawarekh explică (pentru SingleForOne):

Corect spuns, la asta ma gandesc si eu, ca unii fie nu au destule calitati, fie nu cunosc si nu stiu de ce sunt atrase femeile cu adevarat.

| anonim3248 a răspuns (pentru Sawarekh):

Unii bărbați nu fac sex cu orice femeie.

| Miruna333 a răspuns:

Nu sunt naivi si prostuti daca incearca sa le impresioneze cu tot felul de gesturi, aceste gesturi sunt esentiale, trebuie efort.
Nu toate femeile nu dau un ban pe acesti barbati, depinde si de ei cum se comporta, nu doar gesturile, daca le streseaza, daca sunt insistenti si asa mai departe. Gesturile sunt egale cu 0.

| adryang78 a răspuns:

Generalizezi prea mult.
În primul rând, un bărbat care curtează o femeie (oare câți mai sunt care știu cum se face?) nu se poate numi naiv sau prostuț. Îi transmite că o place și este interesat de o relație, fie sentimentală, fie de natură pur sexuală. Devine naiv abia când observă că ea nu este interesată și nu înțelege să se retragă. Abia atunci poți spune despre el că și-a pierdut respectul de sine, iar dacă tot insistă să bată la o ușă închisă, își merită soarta.
Pe de altă parte, referitor strict la povestioara ta, tipul în cauză da, se poate numi naiv și prostuț. Dar nici amica ta nu este chiar ușă de biserică, nu? L-a lăsat să continue ca să profite de pe urma lui, în loc să-i spună clar că nu e interesată. Pe ea cum am putea-o numi, hmmm?

Bula
| Bula a răspuns (pentru Sawarekh):

Da, aici ai dreptate!
Cele de "nota 10" sunt increzute, au impresia ca sunt centrul Universului si profita din plin de naivitatea barbatilor.
Insa, multe din ele arata oribil deja si la 40 ani (dupa: si mai groaznic).
Una de nota 6-7 vede lumea mai realist, constata ce se intampla in jurul ei si deseori isi organizeaza viata mult mai destept.
Frumusetea e trecatoare. Din acest motiv, eu prefer femeile inteligente.

| Drake21 a răspuns:

Csf vrei sa ma duc ca Tarzan la o femeie? Normal ca o duc la restaurant sa fac planul de viitor sa vad cum gandeste

| Sawarekh explică (pentru Drake21):

laughing)))) Mor

Pai nu tati, dar o duci si tu la un restaurant normal, nu sa dai 100 lei pe un cocktail.

| Drake21 a răspuns (pentru Sawarekh):

Corect