| Sawarekh a întrebat:

Salut, de credeti cain general, barbatii se compromit asa rau fata de femei?

Majoritatea barbatilor sunt asa naivi si prostuti, incearca sa le impresioneze cu tot felul de gesturi, sa le i-a flori de la prima intalnire, sa le duca la restaurante de lux, etc.

Acm femeile o sa spuna ca e frumos cum procedeaza, pai daca e frumos, de ce majoritatea femeilor nu dau 2 lei pe acesti barbati? ci doar se folosesc de ei, si la revedere?

Un exemplu: o amica imi povesteste de un tip care a plimbat-o timp de 1 luna de zile cu masina, i-a facut poftele, iar ea doar accepta, nu dorea nimic de la el, ma intreba pe mine cum sa scape de el, fiindca o streseaza o suna intr-una, ea l-a blocat pe 2 numere deja.

56 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Si in lumea animalelor se inampla la fel.
Masculii curteaza femelele, au infatisare deosebita (vezi cocosul) si se lupta intre ei pentru a dovedi ca sunt ei mai buni pentru femela, pentru a procrea pui (vezi in zilele astea luptele cerbilor).
Femela asteapta finalul concursului si face urmasii cu castigatorul.
Se numeste selectie naturala.

| Sawarekh explică (pentru Bula):

TOtusi suntem oameni rationali, nu putem sa mai actionam dupa instinct.

Asa dar, crezi tu oare ca merita sa cheltuiesti pe o femeie 2000 lei ca sa fie cu tine? Cand de fapt ai multe alte femei normale langa tine, trebuie doar sa le cautam...

| Sawarekh explică (pentru Bula):

Si Ionascu cezar un om foarte conservator, spunea un exemplu: ca noi trebuie sa ne crestem tribul, pe bune? suntem in 2023, really?

Hai sa gandim un pic mai nuantat.

| Sawarekh explică (pentru Bula):

Pai din punctul meu de vedere si orgoliul meu masculin, mai degraba as fi cu o tipa de nota 6-7 decat de una de nota 10 care este hard to get. Sti de ce? oricum aia de nota 10 e instabila, mai devreme sau mai tarziu sunt sanse foarte mari sa te insele.

| Sawarekh explică (pentru Sawarekh):

Adica sa aiba ceva ce imi place mie, nu sa fie perfecta, urasc perfectiunea.

| Bula a răspuns (pentru Sawarekh):

Da, aici ai dreptate!
Cele de "nota 10" sunt increzute, au impresia ca sunt centrul Universului si profita din plin de naivitatea barbatilor.
Insa, multe din ele arata oribil deja si la 40 ani (dupa: si mai groaznic).
Una de nota 6-7 vede lumea mai realist, constata ce se intampla in jurul ei si deseori isi organizeaza viata mult mai destept.
Frumusetea e trecatoare. Din acest motiv, eu prefer femeile inteligente.

| petrisor23 a răspuns (pentru Bula):

Aiurea selectie naturala. E poveste de adormit copiii, caci pana acum(dupa mii de ani de "selectie naturala")daca ar fi fost adevarata, trebuia sa fie numai oameni de 2 m si femei de 1.80m.

| SunnyDoe a răspuns (pentru Bula):

N-ai cum sa arati de 10 la 20 si la 40 sa arati rau decat daca ai facut 10 copii si nu te-ai ingrijit absolut deloc.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru sex... e simplu raspunsul.

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

SI nu obtin sex, ce crezi laughing))))) si daca obtin, maxim 2 aventuri.

| suntserios a răspuns (pentru Sawarekh):

Unii nu obtin, altii obtinii, unii incearca, altii nu...

| dullcat a răspuns:

Daca prietena ta e nesimtita si a profitat de acel tip, asta nu iti da niciun drept sa faci generalizari ridicole pentru 8 miliarde de oameni.

In cazul in care nu simti nimic pentru acea persoana, e timpul sa multumesti si sa refuzi politicos alte iesiri inca de la bun inceput, nu sa profiti cu lunile. Apoi, afla ca mai sunt si situatii in care ambii platesc pe rand la intalniri.

| Sawarekh explică (pentru dullcat):

Faptul ca ea e handicapata e un adevar, da ala de ce tot continua sa iasa cu ea?

De prostan ce e, fiindca femeia trebuie sa mai arate si interes, si sa ofere atentie, daca doar barbatul face asta, e clar ca e pe drumul gresit.

| dullcat a răspuns (pentru Sawarekh):

Nu stiu, vrei sa il iau eu de mana si sa-i fac educatie? Pana la o anumita varsta ar trebui sa ai respectul de sine bine cultivat si sa stii cand
e timpul sa te retragi elegant, ca sa nu profite altii de tine. De unde stii ca prietena ta nu i-a dat sperante false?

| anonim3248 a răspuns (pentru Sawarekh):

Îți spun eu de ce iese cu el - nu găsește ea ce bărbat vrea.
Bărbatul pe care îl vrea ea nu o bagă în seamă pe ea.
Pentru femei e foarte greu să fie alese ele de bărbații pe care îi vor ele.

| anonim3248 a răspuns (pentru Sawarekh):

Prietena ta dacă acum la ora 12.21 ar fi în fața unui bărbat cum vrea ea și ăla doar îi zâmbește - rămâne mută și tremură de emoții.
Asta e diferența pentru o femeie între ce vrea ea și ăla cu care iese că nu există bărbatul pe care îl vrea ea.

| Freya1 a răspuns:

Sunt mai multe chestii la mijloc si mai multe tipologii de oameni.
Sunt bărbați ce se comporta urat din misoginism, alcoolism, educație proasta.Si sunt bărbați ce pur si simplu selectează oameni si cum se comporta cu ei.

Si nu, nu toti sunt naivi cum ar vrea unii sa credem.Da, sunt unii ce fac gesturi de genul pentru ca asa su auzit de la unu si altul.Dar sunt si bărbați ce ofera ce vad ca ar vrea unele pentru a obține anumite lucuri (relație, sex etc) si aia nu sunt chiar prosti.

| Sawarekh explică (pentru Freya1):

NU toti sunt absolut. Dar sa stii ca si femeile fac la fel, sa obtina sex, etc.

Eu personal, am fost folosit, femeile nu sunt veriga slaba a societatii, ele vor sa se faca obediente pentru a profita.

Nu toti sunt prosti, dar multi sunt datorita educatiei, mult prea conservatoare, ai vazut si mai sus ce zicea cineva '' barbatu sa cucereasca, cum cocosii se bat pe femela'' Pai nu putem sa ne intoarcem in evul mediu, da barbatul trebuie sa cucereasca prin inteligenta dar trebuie sa fie echidistant, nu sa fie lingau.

| Freya1 a răspuns (pentru Sawarekh):

Eu nu am văzut pana acum femeie ce sa vrea sa profite sexual de un bărbat.Da, sunt ce sunt atrase de x persoana și ar vrea sa se culce cu el, dar nu sa ii cumpere chestii, sa îl scoată la cina romantica pentru sex (dacă nu are ea 80 de ani, e nebuna și el 20). Femeile recurg la atfel de gesturi.Cum e îmbrăcăminte atrăgătoare, vorbe dulci etc.

Sunt bărbați prosti cum sunt și femei proaste.Dar faptul ca ești dragut/a cu o femeie sau cu un bărbat nu te face prost.

Iar legat de cucerit, cred ca fiecare trebuie sa facă cum simte.
Cu sotul meu acum câțiva ani eu m-am băgat în seama spre exemplu.Ne știam de mici dar el era mai rușinos și nu a îndrăznit.Dar după ce am început sa comunicam logic ca a incercat sa ma "cucereasca" cu anumite gesturi.
Intr-o relatie fiecare vine cu partea lui.

| petrisor23 a răspuns (pentru Sawarekh):

Pai tocmai ca educatia conservatoare nu creeaza lingai, ci educatia liberala, care creeaza numai beta si, multi din beta, ajung chiar "femei". Liberalismul a dominat cultura europeana si americana in ultima suta de ani. Rezultatul? Lgbtqxyz.

| Sawarekh explică (pentru Freya1):

Nu chiar sa profite dar uite sunt si fete care fac lucruri din astea, hai sa-ti spun ce se mai intampla prin lume laughing banuiesc ca esti cu o generatie un pic mai in spate.

M-am simtit folosit de o tipa acum cateva luni, ea era cu vreo 10 ani mai mare ca mine, ma chema la ea doar cand avea chef de sex, apoi ma trimitea acasa practic, fie ca era ora 2-3 dimineata, imi comanda uber si ma trimitea, nu voia sa stea cu mine sau ceva de genul.
Dar na recunosc, din pacate barbatii nu prea spun NU, cand e vorba de sex ( doar daca au relatie ) asa ca oricand ma chema, ma duceam laughing))

Ideea ese asa, poti fi dragut pana intr-un punct, prost incepi sa fi cand iti dai seama ca nu merge si tu tot insisti, de fapt nici nu trebuie sa ajungi in punctul in care sa faci ceva inutil, semnalele trebuie sa vina de la fata imediat, de la primul date, ea trebuie sa-ti de-a mesaj, daca nu iti da in primele zile, interesul ei scade cu 50%.

Oke, hai recunoaste ca e vorba si de orgoliu feminin aici : ''logic ca a incercat sa ma "cucereasca"'' laughing) ai zis-o de parca barbatul are vreo datorie, pai daca deja ai inceput sa vorbesti cu el, de ce sa te mai cucereasca? clar imi suna a orgoliu feminin, poti sa recunosti sau nu, eu stiu asta.
Am cunoscut mult prea multe fete ca sa nu constat niste lucruri.
In fine, nu e ceva gresit, dar ajungem la aceeasi dilema, pentru cate femei ''cucerirea'' inseamna sa fi dusa la locatie de lux si pentru cate femei ''cucerirea'' inseamna sa-ti demonstreze ca e inteligent si ca are un comportament nice, sa fie educat, sa aiba principii bune, si in plus, prima oara trebuie sa te atraga parul lui, nasul, ochii, buzele, etc. nu fixismu asta ca daca iti plateste nota sau nu, daca te ea cu masina sau nu, pai pana la urma care este interesul nostru ca oameni, sa fim placuti prin caracterul/fizicul nostru sau sa fim placuti prin chestiile pe care i le oferim fetelor?

O nebunie totalalaughing)

| Sawarekh explică (pentru petrisor23):

Da dar educatia conservatoare are probleme ei, si inca multe.
Barbati erau educati sa fie foarte duri, erau educati sa nu isi exprime emotiile, sa nu planga, tineau in ei, fiindca ei nu isi exprima emotiile ''nu plange, esti p*da?'' ...cunosti cred.
Asta i face agresivi pe unii fiindca nu se pot descarca....si mai ales ca suicidu e mai mare tot la barbati.

Parerea mea este ca sunt parti bune pe care trebuie sa le luam si din conservatorism dar si din Liberalsim, omul inteligent discerne ce e rational si moral si ce nu e.

| petrisor23 a răspuns (pentru Sawarekh):

"M-am simtit folosit de o tipa"
"era cu vreo 10 ani mai mare ca mine,"
"oricand ma chema, ma duceam"

Asta da sfaturi. Plimba ursul.

| StoicAnalysis a răspuns:

Depinde de situatie. Intr-adevar sunt si femei de asa natura, care din asta traiesc, dar sunt si barbati care sunt obsedati si pun femeia pe un piedestal, acest lucru facandu-i lingai. Si stii si tu ca nimanui nu-i plac lingaii.

| CleanHeart a răspuns:

Aici tine de maturitate si sa se găsească 2 care sa se înțeleagă din prima e mai greu de aia e normal să existe întâlniri și bărbații să fie cavaleri că până la urmă îs niște experiențe și la bărbatul e placerea sa fie vânător

| Sawarekh explică (pentru CleanHeart):

De ce sa fie placere? vorbeste in dreptul tau.
Sex-roul s-a echilibrat, nu mai e ca acum 100 de ani.
Acum barbatul din fericire, nu mai trebuie sa depuna asa mare efort.
Tu nu realizezi cat de grea era viata unui barbat raportat la viata de femeie, el trebuia sa le faca pe toate, iar daca nu aveai statut nu se uita nimeni la tine.
Asa ca nu mai abera.

| SingleForOne a răspuns:

Băieții/bărbații cred că câștigă femei prin astfel de gesturi, dar nu știu cum să le cunoască, cum să avanseze o relație, cum să le facă pe ele să fie interesate de ei. Poate acel tip nu i-a acordat atenția de care trebuie, nu a impresionat-o prin gesturi de a fi normal, alte gesturi de a-i cunoaște viața lui, etc; sau îi cunoaște viața lui, dar ea nu apreciază acel stil de viață. Ieșitul în oraș este mai mult un pretext, iar aventurile, cadourile, romanța etc sunt mai mult un efect, iar "cauza" principală, cea mai mare acțiune constă în momentele plictisitoare, momente normale, conversații despre viață, despre sine, personalitate, etc, ce planuri au de viitor, ce vor ei de la viață sau de la cineva...

| Sawarekh explică (pentru SingleForOne):

Corect spuns, la asta ma gandesc si eu, ca unii fie nu au destule calitati, fie nu cunosc si nu stiu de ce sunt atrase femeile cu adevarat.

| anonim3248 a răspuns (pentru Sawarekh):

Unii bărbați nu fac sex cu orice femeie.

| Sawarekh explică (pentru anonim3248):

Coreeect

| DeMicUnC?l?tor a răspuns:

Scopul primelor întâlniri între un bărbat și o femeie este să se cunoască reciproc. Nu să se impresioneze.
Dacă ambi simt compatibilitate reciprocă relația continuă. Dacă nu. Fu ck.it. move on

| Sawarekh explică (pentru DeMicUnC?l?tor):

Pai de ce nu se intampla asta? pentru ca ratati astia asculta Andrew tate...

Ratati invata femeile ca la prima intalnire trebuie plimbata cu masina si dusa la restaurant de lux.

| adryang78 a răspuns:

Generalizezi prea mult.
În primul rând, un bărbat care curtează o femeie (oare câți mai sunt care știu cum se face?) nu se poate numi naiv sau prostuț. Îi transmite că o place și este interesat de o relație, fie sentimentală, fie de natură pur sexuală. Devine naiv abia când observă că ea nu este interesată și nu înțelege să se retragă. Abia atunci poți spune despre el că și-a pierdut respectul de sine, iar dacă tot insistă să bată la o ușă închisă, își merită soarta.
Pe de altă parte, referitor strict la povestioara ta, tipul în cauză da, se poate numi naiv și prostuț. Dar nici amica ta nu este chiar ușă de biserică, nu? L-a lăsat să continue ca să profite de pe urma lui, în loc să-i spună clar că nu e interesată. Pe ea cum am putea-o numi, hmmm?

| Sawarekh explică (pentru adryang78):

Omule, vorbesti cu cineva care a iesit cu zeci de femei.
Am testat terenul, si am constatat asa: femeile nu dau 2 bani pe gesturile tale daca nu te place, este egal cu 0. poti sa fi tu cel mai bogat om.

Nu stiu de ce dar, tipelor care le-am platit nota, nu au mai fost interesate de mine, iar cele cu care am fost echidistant, au vrut sa continue....lucrurile sunt mai complexe, nu pot veni neeaprat cu o explicatie.

Insa, parerea mea este ca daca tu ca barbat vrei sa cuceresti o femeie, nu trebuie sa arati asta, eu asta am testat de alungul timpului, si le-am cucerit prin felul meu de a fi, nu m-am chinuit, nu am incercat sa impresionez pe nimeni, pana la urma urmei, nu suntem datori cu nimic femeilor, trebuie sa fie ceva reciproc, interesul la fel, Pai normal ca o femeie nu o sa refuze daca o inviti la restaurant, poate nici a 2- oara, nici a-3 oara.

Crezi tu ca barbatul isi poate da seama daca ea e intersata? Nu, prostanii nu isi dau seama, tocmai fiindca ei nu asteapta ca femeia a 2-a oara, a 3-oara sa initieze, sa il cheme afara, altfel daca doar barbatul initiaza, nu ai cum sa iti dai seama, daca doar tu o bagi in seama, daca doar tu i dai mesaj.

Tipul acela da era naiv, el a tot incercat, amica mea i-a spus ca este intr-o situatie mai complicata si nu ar avea chef de relatie ( i-a lasat o portita deschisa ) Probabil oportunista de fel, e clar ca amica mea a profitat la maxim de el, altfel putea sa refuze dupa cateva iesiri.

| Sawarekh explică (pentru adryang78):

Oke nu ma laud sau ceva, nu am iesit neeaprat sa obtin ceva, ziceam ca idee, ca stiu destul de mult da ce sunt in stare femeile si cum gandesc.

| Miruna333 a răspuns:

Nu sunt naivi si prostuti daca incearca sa le impresioneze cu tot felul de gesturi, aceste gesturi sunt esentiale, trebuie efort.
Nu toate femeile nu dau un ban pe acesti barbati, depinde si de ei cum se comporta, nu doar gesturile, daca le streseaza, daca sunt insistenti si asa mai departe. Gesturile sunt egale cu 0.

| Sawarekh explică (pentru Miruna333):

Tocmai asta e problema ca nu trebuie, tu ca femeie zici ca trebuie, fiindca este in folosul tau sa spui asta.

Pai daca tu ca barbat nu ai alte calitati, si doar vrei sa le impresionezi cu chestii care nu dau 2 lei pe ele, la ce sa te astepti sa iasa ceva pe termen lung?

Doar materialistele aprecieaza acesti barbati, restul se lasa cucerite de inteligenta si echilibru.
Hai sa-ti spun ceva, cu cat am parut mai echidistant cu o tipa, cu atat m-a cautat, restul cand am incercat le tachinez si sa le stresez, s-au indepartat usor de mine fie m-au bagat in friend zone.

Deci eu cred ca barbatii astia nu au alte calitati.

| Drake21 a răspuns:

Csf vrei sa ma duc ca Tarzan la o femeie? Normal ca o duc la restaurant sa fac planul de viitor sa vad cum gandeste

| Sawarekh explică (pentru Drake21):

laughing)))) Mor

Pai nu tati, dar o duci si tu la un restaurant normal, nu sa dai 100 lei pe un cocktail.

| Drake21 a răspuns (pentru Sawarekh):

Corect

| Sawarekh explică:

Scuze pentru greseli, tastatura de la tel. e de vina.

| anonim3248 a răspuns (pentru Sawarekh):

Ai perfectă dreptate ce ai scris de bărbați.

| anonim3248 a răspuns (pentru Sawarekh):

Ai scris - de ce majoritatea femeilor nu dau 2 lei pe acesti barbati? ci doar se folosesc de ei, si la revedere?
Că nu există ce bărbați vor ele și unul de care vor ele nu le aleg pe ele și așa a fost tot timpul.

| Sawarekh explică (pentru anonim3248):

Da face sens ce spui, daca ele isi cauta barbatul perfect cum sa fie multumite de unu cu bani? vor si cu bani, si sexy si inteligent, asa ceva nu exista si vorba ta, daca ar exista nu s-ar uita la ele.

Dar vezi ca acum 40 de ani, barbatii isi coborau standardele, cam faceau asta, acum s-au mai desteptat, parerea mea.

| anonim3248 a răspuns (pentru Sawarekh):

Să îți explic la ce ai scris - daca ele isi cauta barbatul perfect cum sa fie multumite de unu cu bani?
Nu vor bani femeile de care spun, vor ca bărbatul să fie cineva unde ele nu pot ajunge niciodată.

| petrisor23 a răspuns:

Jordan Peterson celebrul psiholog a descifrat asta, barbatul, cand priveste o femeie pe care o place, vede arhetipul feminin idealizat, nu vede femeia normala din realitate cu defecte si calitati(nu vorbesc de curvari care sunt persoane defecte ci de barbati normali, necorupti inca). Barbatul cand priveste femeia vede idealul feminin care "il judeca"(in sens de "il analizeaza" pe barbat ) si tocmai de aceea el se straduieste sincer sa fie un cavaler "ideal". Dar cum nu exista barbat perfect, vrand sa fie perfect, se face de ras, se comporta ca un prostut.

https://www.youtube.com/shorts/ArOHW9VjK3Y

| Sawarekh explică (pentru petrisor23):

Ai inceput cu Jordan Peterson... offff
Deci am voie sa fiu atras de alte femei decat spune acest om?

Omule, nici un barbat nu are nici o datorie fata de femei, el face asta doar fiindca aceea femeie se lasa greu de obtinut, poate ca e bine, poate ca nu e bine. Dar nu imi plac extremismele,...
Un barbat nici nu trebuie sa se chinuie sa le cucereasca, e acela care are charisma, care e sarmant, amuzant, cu care nu vorbesti doar despre sex si masini, cu care ai ce vorbi, sa nu plictisesti o femeie.

Si care bineinteles sa aiba fizic, cu asta sunt de acord, ca femeia sa se simta protejata oarecum....desii cefele alea late dau in alte extreme..in fine.

| SunnyDoe a răspuns (pentru petrisor23):

Peterson e un ratat si conservatorii sunt providerii, nu liberalii. Liberalii sunt pro impartit nota de plata.

| petrisor23 a răspuns (pentru SunnyDoe):

"Peterson e un ratat "
laughing Daca spui tu care esti o somitate. Acum stie toata lumea cine e ratatul si nu e Peterson.

| SunnyDoe a răspuns (pentru petrisor23):

Oricine o spune are dreptate.

| Sawarekh explică (pentru SunnyDoe):

Confirm, Peterson crede ca adevarul nu e relativ si ca doar el are dreptate.
Da miste sfaturi care se aplicau probabil scun 150 de ani.

| petrisor23 a răspuns (pentru Sawarekh):

"Peterson crede ca adevarul nu e relativ si ca doar el are dreptate."
Adevarul nu e relativ, deci el are dreptate, nu tu.

| Sawarekh explică (pentru petrisor23):

Peterson e un conservator cu idei vechi, probabil bune, dar nu prea relevante pentru 2023.

| Hrea12345 a răspuns:

Daca-i dai flori la prima intalnire atunci trebuie sa-i dai si 100-200 ml de whisky sa ajungi cu ea in pat si sa o pui.

| Sawarekh explică (pentru Hrea12345):

Tu crezi ca mai sunt asa proaste femeile sa se lase imbatate? poate doar alea de 20 de ani.

| SunnyDoe a răspuns:

"Majoritatea femeilor"
Si dai exemplu de o fetita laughing

Daca plimbi pe cineva cu masina nu inseamna ca esti un om perfect si trebuie sa fii suportat cand esti sufocant. Nu i-a mai placut de el, pa. O luna e nimic.