| Patrick20061997 a întrebat:

am 19 ani si vreau sa. Fug ( sa plec ) de acasa motivul este foarte scurt. Nu ma inteleg deloc cu parinti ai iubesc enorm si decat sa ai vad ca se cearta din vina mea mai bine plec de acasa cred ca este cea mai buna solutie. Ce rost are daca sa stau ca provoc cearta si probleme mai bine asi pleca seara fara sa stie nimic si poate asa nu are cine sa provoace cearta si o sa fie si ei fericiti.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu trebuie sa fugi de acasa. Pleci pentru ca esti major si raspunzi de faptele. Poate ar trebui, mai intai, sa-ti faci o introspectie. Oare nu gresesti si tu? Nu pari a fi un om matur! Stii de ce zic asta? Pentru ca vrei sa pleci pe furis ca un minor. Mai mult, limba ta romana (gresita) demonstreaza slaba ta pregatire. Iti dau un exemplu: " cu parinti ai iubesc enorm". Trebuia scris asa: " cu parintii. Ii iubesc enorm".
Cand este la inceput sau sfarsit de cuvant se scrie î si nu â.
Concluzia: mai gandeste-te!

| Fatamuntilor a răspuns:

E TIMPUL unui consiliu de familie.Ca intre adulti. Discutati cu CALM si RABDARE probemele tale!
Viata de adult vine la pachet si cu responsabilitati pe care esti OBLIGAT sa ti asumi.
Nu e CORECT din partea ta sa fugi ca un pusti de 14 -15 ani la o cearta cu parintii.
Pur si simplu le demostrezi parintilor tai ca de descurci si singur.Iti cauti loc de munca, cauti si cazare undeva. Esti tanar cu forte de munca.
De pilda la mine in oras sunt afise in care se cauta muncitori necalificati in alte orase in care se asigura masa si casa plus salariu si alte bonificatii!
Nu poti trai pe strada si nici pe spatele prietenilor.
Dar nu crezi ca ar fi mai bine totusi sa stai acasa sa continui studiile si sa ai o meserie mai buna?

| seth2016 a răspuns:

Bre, nu fugi de acasa. Daca dispari din peisaj relatia lor nu se va imbunatati.

Prinde un moment si stai putin de vorba cu mama sau tatal tau. Spune-le cum te simti si ce te ingrijoreaza. Arata-le ca tii la ei.

| MorganaM a răspuns:

Eu cred ca esti putin cam imatur. ar trebui in locsa fugi de probleme, sa le rezolvi. nu te inteleg...

| Romaniamafia a răspuns:

Stai dracu acasa nebunule.

| NeKuLetzZz a răspuns:

Ai 19 dar mintea unui copil de 14 ani, cu ce ajuta sau mai bine zis, ce faci după ce fugi?
E normal să nu te înțelegi cu părinții, la adolescenta.
Crezi ca asta i-ar face fericiti, sau ar fi foarte speriati, nestiind unde e copilul lor, daca mai traieste sau nu, daca a fost răpit de traficanti.
Repet, orice adolescent se cearta cu parintii lui, în aceasta perioada devii matur, conștient și ai propriile reguli pentru viața.