| SporeBox a întrebat:

Eu am un tic care incepe sa fie enervant. Faza e ca de fiecare data cand sunt emotionat sau simt o stare ceva mai mare decat cele normale infoi narile. Nu stiu daca intelegeti dar cateodata zici ca m-a scobit elefantul in nas. Mi-am dat seama ca fac asta si cand vorbesc cu fetele si nu as vrea sa par ciudat. E un mod de a-mi elimina ticul asta sau macar sa pot sa il controlez?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu prea. Corpul și creierul formează un tot unitar care fucționează 99% autonom.
Ca să controlezi un tic, trebuie să faci un efort special de meditație ( tehnică) care se învață, sau singur sau cu un grup, maestru și durează ani de zile.

| oz_1736 a răspuns:

Doar daca devii constient continuu de ticul tau si te abtii. Un tic daca il controlezi scapi de el in circa 3/4 saptamani

| AnonimMareMareMare a răspuns:

Eu fac asta cand ma enervez. Si am reusit sa scap cca 50% de el pentru ca asociez nervii cu nasul laughing De fiecare data cand simt ca ma enervez ma gandesc la nas si astfel fiind concentrat pe nas e mai simplu sa ma abtin. Asociaza fetele cu nasul si de fiecare data cand esti in preajma lor, gandeste te la nasul tau laughing

| mgtow a răspuns:

Poarta-te ca un om normal cand esti cu ele altfel ramai singur in viata