| anonim_4396 a întrebat:

Ma numesc IVanciu Alin, am 16 ani, locuiesc in Braila, impreuna cu mama si sotul ei. Am nevoie urgent de ajutorul vostru, sau cel putin numarul de la protectia copilului. Problema este tatal meu. N-am vazut panarama mai mare decat acest "om". Se comporta oribil cu mine si mama mea. El a fost un betiv notoriu, pana cand acum un an, si-a dat seama ca alcoolul i-a distrus sanatatea. Oricum, acum 9 luni mama mea a intrat la munca, de atunci o tot gelozeste, cu colegii de la munca, cu vecini, chiar si cu mine. Iar cand ii iau apararea, se repede la mine. Chiar acum vreo juma de ora am avut ultimul scandal... am mai pus o intreabare de genul, doar ca mi-a fost prea rusine sa povestesc ce mi se intampla.
Nu stiu ce sa fac... protectia copilului este singura idee pe care o am... Multumesc anticipat celor care vor citi aceasta intrebare.
PS : Ma scuzati daca am scris ceva gresit, cand sunt suparat nu ma mai intereseaza de acest aspecte.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta ar putea divorta de acest alcoolic, daca ar intelege ca este singura solutie salvatoare pentru tine si ea. Daca ea se complace in situatia in care sunteti, atunci nu va divorta si nici nu-i va pasa de problemele tale.

Varianta cu protectia copilului este alta, dar la sesizarea lor, tu vei fii mutat la Casa de Copii, unde vei sta pana la 18 ani.

| Freya1 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si chemati politia sau plecati de acolo daca suni la protectia copilului si la tine acasa nu e tocmai ok risti sa ajungi la un centru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Protecția copilului te ajuta pe tine nu și pe maicata. Suna la politie, însă dacă va agresează doar verbal nu o sa-i facă nimic.
Mama ta poate rezolva problema divorțând.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Suna la politie sa-l potoleasca politia. Daca nu va reusi atunci maica-ta ar trebui sa-l paraseasca pentru ca unii oameni sunt cirozati de la atata bautura si nu mai gandesc logic pentru ca si creierul e damblagit partial. Asta cu protectia copilului nu are sens pentru ca mama ta te vrea langa ea din ce ai spus aici dai de inteles ca ea nu are ceva cu tine. Asa ca nu stiu de ce ai scos asta cu protectia copilului pentru ca ea nu trebuie chemata deloc in acest moment. Politia o chemi prima oara

| DaCumSaNu a răspuns:

0239 614 583 Protectia copilului e posibil sa te ia in plasament, iar mama ta va ramane cu el.
Este doar violent verbal sau si fizic? Daca va abuzeaza trebuie reclamat la politie, e un caz de violenta grav. Puneti fericirea voastra pe primul si renuntati la el. Nu-mi pot da seama de sentimentele mamei tale, dar tu ii poti explica ca esti de acord ca ea sa divorteze. Multi parinti aleg sa convietuiasca astfel "pentru binele copilului" care are nevoie de 2 parinti. Urmarile negative ale dezvoltarii tale ca persoana intr-un mediu violent sunt mult mai grave decat cele pe care le-ai dobandi stand doar cu mama ta. Discuta cu ea si vezi ce parere are despre divort.

| Pabibabum09 a răspuns:

0239983;

Ti-am oferit aici 2 numere de telefon : primul este pentru fix, al doilea pentru mobil. Sper ca te-am ajutat!

| TheWhiteDemons a răspuns:

Fa reclamatie la politie, eu nu as tolera asa ceva.Parintii mei au divortat cand eram mic, iar mama nu mai e printre noi.Sunt cu bunicii si tata era un alcolist, i-am facut reclamatie ma certa fara rost, isi mai batea si joc de mine, in orice caz am scapat.Protectia copilului:0339401220

| Racolatorul a răspuns:

Imi pare rau sa aud asemenea vesti, aici ai numarul Directiei Sociale pentru protectia copilului: 021 341 0713.
Personal, iti recomand sa fii o persoana tare ca si caracter, incearca sa ii fii mamei tale alaturi, sa o aperi. Fii tare si fa-i fata acelui om, nicidecum sa cedati in fata lui.