| anonim_4396 a întrebat:

Salut, unii poate cunosc intrebarile mele din trecut. Partenera mea nu a trecut complet peste fostul ei asa ca ea a propus si am cazut de acord impreuna sa luam o pauza in care sa fim doar prieteni si sa ne continuam relatia cand va fi ea gata. In timp ce discutam a zis ca nu vrea sa nu vorbim deloc perioada asta pentru ca e posibil odata ce trece peste despartire sa isi doreasca sa ramana singura. Tin sa mentionez ca ne iubim si suntem foarte atasati unul de altul, intr-un mod bun.
Cei care ati luat pauze in relatiile voastre, cum a fost? Eu acum am o teama legata de pauza asta: daca despartirea de fostul o va face sa vada cat de grea e o despartire...si dupa o vreme sa imi zica ca vrea sa ramanem prieteni, ca nu mai vrea momentan o relatie, practic sa se intample ce a zis ea. Sincer imi este foarte frica.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este un mod de a-ti da papucii. Dar mai subtil. Se va intoarce la fostul.

| Freya1 a răspuns:

Trebuie să conștientizezi ca ce nu e sa fie al tau nu va fi. Daca ea va realiza ca te iubeste, ca ii e greu fara tine va conștientiza și faptul că a exagerat un pic cu plânsul după fostul si va sti ca tu si relația voastră e mult mai importantă.
Dar daca in schimb nu va face asta, iti spun sincer ca ea nu te-a iubit si tu chiar nu mai ai de ce sa suferi.
În fond, trebuie sa te bucuri ca ai tăiat raul de la rădăcina cum se zice si nu a trecut mai mult timp ca iti era mai greu.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca ea a zis sa luati o pauza, sentimentele de iubire etc. pe care le invoci sunt doar univoce: din parte ta. Ea nu are asemenea sentimente. Ea face comparatie intre relatia cu fostul si cea cu tine si isi da seama ca cea cu tine este fada fata de cea anterioare.
Decizia este la tine: depinde de cat sange ai in instalatie.

| tzionut a răspuns:

"Tin sa mentionez ca ne iubim si suntem foarte atasati unul de altul, intr-un mod bun"
O asta e perspectiva ta. Eu iti zic realitatea. Femeia nu te iubeste dar se simte singura asa ca a acceptat sa iasa temporar cu tine ca sa uite de fostul, lucru care evident nu a mers (nu esti bun nici de pansament)
"asa ca ea a propus si am cazut de acord impreuna sa luam o pauza in care sa fim doar prieteni si sa ne continuam relatia cand va fi ea gata" cu alte cuvinte ea a vrut sa va despartiti, si tu ai acceptat placa cu prietenia. Realitatea e ca ea nu va fi gata niciodata pentru tine, doar ca acum nu are alternativa, sau alternativa nu e interesata inca de ea incat sa ii ofere siguranta de care are nevoie.
"Cei care ati luat pauze in relatiile voastre, cum a fost?" La mine toate pauzele au fost permanente, nu cred in ciorba reincalzita.
Sfat, daca vrei sa il asculti, desi nu cred ca iti doresti: Alta domnul meu, oricat de greu ti-ar fi, fata nu simte nimic pentru tine si pierzi timpul inutil asteptand o minune.
Tipa nu te respecta, si nici tu nu ai facut nimic in ai castiga respectul, mai mult ai inghitit galusca cu "pauza" ca un pelican, si in loc sa scoti din borcan propriile gonade, si sa ii arati ca iti pasa de relatia voastra, ai aruncat la gunoi sansa ta de ai castiga respectul acceptand mizeriile propuse.
Felicitari domnul meu, ai picat testul pauzei, si i-ai confirmat ca poate sa faca ce vrea cu tine.