| Zu2u a întrebat:

Salutare!
Am de luat o decizie mai grea si o sa incerc sa vad cu ajutorul vostru mai multe interpretari.
Este vorba de mine si sotia mea, vrem sa ne mutam acasa la ai mei.
Momentan noi stam la socri insa vreau sa ne mutam deoarece o sa avem si un copil iar daca stam pe capul lor in primul rand nu e bine ca nu avem spatiu si intimitate, ei sunt mai tineri si au si ei nevoile lor si isi organizeaza viata cum vor ei.
As fi ales sa plecam de la ei (si aici tin sa mentionez ca stam acolo deoarece ne este aproape de locul de munca pentru amandoi) deoarece eu imi doresc ca si copilul meu sa creasca la curte si eu sa imi deschid o afacere proprie si totodata mama mea este mai in varsta, tatal meu are handicap si este complet dependent de ea si observ ca nu prea mai poate nici mama. Daca eu ii am pe amandoi bolnavi nu pot sa fac naveta sa am grijă de ei (80km) si parca nici nu pot sa ii abandonez iar sa platesc o alta persoana, nu stiu daca imi fac mie un bine, vorbind financiar.
Mentionez ca alegerile sunt usoare in scris insa ca si achizitie de imobile, proprietati nu suntem foarte bogati.

Problema este in felul urmator si eu trebuie sa aleg dintre ele:
1. Sa raman la socri si sa fie cumva bine (nu cred, nu vreau).
2. Sa ne mutam la bloc in oras (noi am dori sa locuim la casa).
3. Sa mergem la ai mei, sa ne facem pentru moment alte joburi si sa continuam de acolo.
4. Ar mai fi o optiune sa ne vanda soacra noastra un teren si in timp sa ne construim o casa, in aceeasi localitate cu ei.(momentan cu banii pe care nu ii avem.)
Astept opinii!

Răspuns Câştigător
| Eireann a răspuns:

E frumos ca vrei sa iti ajuti parintii si te inteleg DAR la modul realist nu prea vad cum crezi tu ca o sa faci fata.
Daca va mutati trebuie sa gasiti amandoi alt loc de munca, nu stiu ce calificari aveti si care e piata joburilor dar chiar daca gasesti un alt loc de munca... cat timp o sa ai la dispozitie fizic sa iti ajuti parintii? Cu 2 persoane bolnave nu e tocmai usor, nici pentru tine dar nici pentru sotie. Si nu cred ca la parintii tai o sa ai mai multa intimitate decat la socrii.
Plus ca vreti un copil deci asts implica o investitie de bani si timp foarte mare. Parintii sotiei daca sunt mai tineri pot sa ajute cu copilul (daca vor) dar la ai tai nu are cine si cat copilul e mic chiar e foarte important sa ai parte de ajutor.
E bine la curte dar asta implica mai multa munca decat la bloc - iar se pune problema de timp. Cat despre afacere proprie - e o idee buna dar e riscant. Imagineaza-ti situatia asta: tu cu parintii tai bolnavi, un copil mic care plange noaptea, are nevoie de scutece, lapte, etc si pe langa asta ai si o afacere noua de administrat (si cand e a ta nu poti sa pui lacatul si sa pleci dupa 8 ore - stai si 10, 12, 14 si 2 zile daca ai nevoie). Deci trebuie sa cantatesti impreuna cu sotia daca chiar merita si este avantajos sa faceti mutatea asta.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"deoarece eu imi doresc ca si copilul meu sa creasca la curte si eu sa imi deschid o afacere proprie si totodata mama mea este mai in varsta, tatal meu are handicap si este complet dependent de ea si observ ca nu prea mai poate nici mama">

Deci TU vrei sa va mutati la ai tai ca sa-ti pui sotia sa-ti ingrijeasca parintii si copii pe care-i faceti!
Foarte egoist din partea ta, maia les ca acum stati foarte bine la socrii si puteti sa fiti ajutati cu copilasul care vine, preferi sa pleci doar pentru ac te doare sufeltuld eparintii tai nu d epropriul copil si nici de sotie...

Incearac sa discuti cu sotia ta sa vezi ce vrae si ea, ca nu i se pare normal sa faceti ce vrei tu, cum vrei tu, cand totul va pica in carca bietei neveste, sa ingrijeasca de 2 batrani, de copilul prorpiu si sa mai muncesca si in curte.

Cand nu va permiteti sa aveti propria casa, stati unde aveti avantaje si ajutor, ca trebuie sa munciti amandoi, iar la socrii tai se pare ca sunt numai avantaje, fata de parintii tai unde sunt numai dezavantaje.

| LoveSleep a răspuns:

La bloc in oras.

Nici nu are sens sa iti dau argumente ca nu e ok sa stati la parinti sau la socrii. Apropo, esti cam ipocrit. La socrii nu vrei sa stati, dar cu maica-ta da.

Orice chestie cu facut de casa nu are niciun sens. Pana terminati voi casa, va despartiti, daca continuati sa stati la parinti.