| Mijai9050 a întrebat:

Ce sfaturi imi dati ca sa ii schimb gandirea mamei mele? Am 15 ani si am trecut clasa a9a. La anul m-am gandit sa merg impreuna cu colegii la mare insa mama nu va fi de acord. Este normal, este mama mea insa ii este frica ca ma inec, s-a.m.d pentru ca in gandul ei inca am 5 ani si sunt "iresponsabil". De la 2 ani am fost impreuna cu ai mei in fiecare an la mare, iar in ultimii 4 ani am fost in tabara la mare [ Navodari - Costinesti ]. Cu mari eforturi si rugaminti m-a lasat de 2 ori la piscina anul acesta, insa, a2-a oara mi-am fracturat mana iar acum ma face iresponsabil. Am auzit-o cand vorbea cu o prietena de-ale ei la telefon si i-a spus ca nu ma va lasa la mare singur/cu prietenii pana nu implinesc 17 ani [ clasa a11a]. Ii este frica ca ma inec; pierd banii, etc. Cand am fost la piscina m-a sunat din 5 in 5 minute ca sa fie sigura ca nu ma inec, sa vada daca sunt bine s-a.m.d. Ce sfaturi imi dati? Chiar as vrea sa ma duc la mare cu prietenii anul viitor. O sa incerc sa fiu mai responsabil anul care urmeaza dar cred ca va fi in zadar.In tabara a spus ca m-a lasat fiindca au fost profesoare pe care le cunostea si stia ca nu ne lasa in apa departe s-a.m.d! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Notmyaccount a răspuns:

Doamne, cat de bine cunosc situatia.
Stiu ca noua la 16 ani ni se pare ca suntem foarte maturi si respondabili, in timp ce parintilor li se pare ca inca avem 5 ani. Realitatea e pe undeva pe la mijloc. Sa zicem ca nu suntem atat de iresponsabili precum ne cred ei.
Tot ce pot sa iti spun este ca desi lumea iti spune: "demonstreaza-i mamei tale ca esti responsabil si te va lasa", nu tine atat de mult de tine. Este efectiv temperamentul mamei tale, sunt fricile ei, gandurile ei pe care nu prea poti sa le alungi, indiferent de ce ai face. Este asa acum si va fi asa si peste 10 ani cand poate vei avea tu copilul tau.
Este frustrant! Clar! Cred ca e cea mai des intalnita ftustrare sa vezi cum toata lumea de varsta ta pleaca la mare, merge la strand, merge la petreceri si tu inca ai ora de venit acasa si de mare nici nu invape vorba.
Daca chiar nu mai suporta amanare dorinta asta a ta si chiar ti-ai pus in cap sa mergi la mare la 16 ani, trebuie sa vorbesti cu ea o gramada pe subiectul asta si sa fii pregatit ca discutiile pot deveni foarte usor certuri. Nu ca asta ar fi ceva rau, eu chiar sunt adepta ideologiei ca intr-o familir normala, cu sdolescenti, parintii si copiii se cearta des si e sanatos sa fie asa. E o dovada clara ca patintii sunt maturi si copiii sunt copii si nu se comporta la 16 ani ca la 40.
Am si eu prieteni care au fost la mare la 16 ani. N-a fost ce trebuie happy. 17 e varsta potrivita, dar din nou: tu faci cum vrei. Iti doresti ceva, trebuie sa spui!
Vorbeste si cu tatal tau daca e cazul. Poatr poti sa faci front comun cu el.
Si in cele din urma nu uita de cate ori parintii tai au spus "da" cand ai vrut sa faci ceva. Nu ii judeca prea aspru, pentru ca acum spun "nu". Poate chiar au motive intemeiate.

14 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Viata e scurta, ori ce e posibil sa se intample, e normal sa isi faca griji pentru tine pentru ca "orice closca are grija de puii ei".
O mama sta mereu cu gandul la copilul ei pentru ca mama te cunoaste cel mai bine. Eu cred ca stiu de ce nu te lasa probabil ca nu esti suficient de matur in gandire si de sigur pe tine ca sa te descurci de unul singur.
Sunt mai multe variante:
1. E posibil sa mori pe drum intr-un accident de masina.
2. E posibil ca pe drumul spre mare sa faci un popas cu prietenii si sa te jefuiasca careva s-au sa iti de-a in cap.
3. Poate chiar colegii tai ti-ar putea face ceva pentru ca repet ei sunt colegii tai si atat nu fratii, nu verisorii si ti-ar putea face ceva s-au te-ar putea baga in tot felul de probleme. Si cine plateste pentru faptele tale? exact mamica pentru ca esti minor.

Suntem in JUNGLA, e lumea de apoi nimic nu mai e normal esti minor mama ta te cunoaste si stie ca de-a bia ai grija de tine pentru ca orice mama isi cunoaste copilul.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Daca suna din cinci in cinci minute inseamna ca e bolnava pentru tine si ar trebui sa te consideri norocos au fost copii care nu au fost iubiti de mama lor si care nu a avut nimeni cine sa le ofere un pic de alinare s-au un ban de inghetata s-au ceva.

Crede-ma nu mori daca faci cum spune mama e spre binele tau. Cand o sa faci 18 ani atunci mamica nu o sa mai spuna nimic poti sa mergi cand vrei tu la mare. Asa am fost si eu si n-am murit daca nu m-am dus cand am vrut eu la 16- 17 ani.

Decat cu 5 s-au 7 colegi falsi, mincionosi, profitori si barfitori mai bine o ascult pe mamica.

| Mijai9050 explică (pentru Pricope_Marius_1997):

1. As merge cu trenul
2. Nu cred ca m-ar jefui cineva, am 1.85, 95kg
3. In acesti "Colegi" sunt uni pe care ii cunosc de 5-8 ani cu care sunt ca fratii, etc.

| Andreeahelpme a răspuns:

Cred ca are dreptate! Ea știe ce e cel mai bine pentru tine, poate acum o sa ți se pare ca e stricta dar îți garantez ca ii vei da dreptate atunci când vei avea și tu un copil. Mai ales o fata

| DanaDaniellllla a răspuns:

Să înveți să înoți și acum ești minoră și vulnerabilă, ai nevoie de protecția și îndrumarea unui adult. Când ai momente de rebeliune amintește-ti de cazul Dincă

| Notmyaccount a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Imi pare rau, dar nu pot fi de acord cu dumneavoastra. Mi se pare ca afirmatia dumneavoastra este dureroasa pentru orice persoana implicata direct in cazul Caracal. E ca si cum ati spune ca fetele alea care (chipurile) au fost omorate de Dinca, au fost automat niste afolescente rebele, care nu au ascultat de parinti. Si nu a fost asa.
Adolescentii trebuie sa aiba momente de rebeliune, de-aia sunt afolescenti. Sunt noua generatie cu idei noi, cu o gandire noua, cu conceptii noi, cu dorinta de a revolutiona. Undr ar fi ajuns lumea azi, daca generatiilr tinere nu ar fi vrut sa schimbe ceva si nu si-ar fi sustinut cauza? Conflictele intre generatii au existat mereu si mi se pare ca asa trebuie sa fie.

| Mijai9050 explică (pentru DanaDaniellllla):

1. Sunt baiat
2. Stiu sa stau la suprafata dar nu sa ma deplasez gen

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Notmyaccount):

Înainte de a da lecții de viață, rezolvă problema exprimării corecte în limba română. Adolescenții sunt o pradă pentru indivizi ca și Dincă, iar daca nu înțelegi asta înseamnă că nu prea înțelegi multe

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Mijai9050):

Nu are relevanță, și băieții pot sa fie victimele traficului de persoane, iar tu nu știi să înoți. Mai degrabă o poți ruga pe mama ta să te înscrie la cursuri de înot.

| Notmyaccount a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Aș aprecia foarte mult să îmi spuneți punctual la care greșeli de exprimare vă referiți, că eu nu le văd.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Notmyaccount):

Nici nu mă miră că nu le observi

| Sofer a răspuns:

Ii este frica sa nu pățești ceva. De asta nu te lasă singur

| Notmyaccount a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Nici pe mine nu ma mira ca nu stiti sa le punctati!

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Notmyaccount):

De aceea îți recomand o analiză proprie.