| InoTkd95 a întrebat:

Sunt intr-o dilema! Deci eu am ajuns sa nu mai inteleg copii din ziua de azi. am o prietena mai mica decat mine cu vreo 3 ani ( are 12 ani) si a inceput sa aiba prieteni de la 11 ani. vremea cand eu daca imi amintesc bine mai citeam benzi desenate si ma jucam cu papusile laughing A suferit de prea multe ori si imi cere mereu sfaturi la care uneori nici eu nu stiu sa rasp pentru ca nu m-am lovit de asemenea probleme nici la varsta asta. Mi-e frica ca s-a maturizat prea repede. E frumusica si sexy si a avut relatii si cu un baiat (doar de unu stiu) care a fost mai mare ca ea cu vreo 5 ani. Dar ei au ramas amici. In rest a avut relatii cu baieti cu un an, doi mai mici, iar toate s-au terminat prost. Intrebarea este: Poate aceste,, experiente" sa o afecteze pe parcursul anilor?

Răspuns Câştigător
| Biencush a răspuns:

E pacat ca si-a pierdut asa repede copilaria. O fi ea dezvoltata si frumoasa, dar avand atatea relatii, poate de aceea nici nu duc nicaieri, baietii o percep ca pe o bucatica buna si nu au rabdare sa aprofundeze o relatie cu ea.
Aceste experiente negative o pot afecta, intrucat la un moment dat va trebui sa se protejeze singura impotriva suferintei, caci nu poti plange o viata intreaga cand dupa unul, cand dupa altul, iar mai apoi ar putea chiar sa nu se mai poata indragosti sau lua in serios un baiat, tocmai de teama ca va suferi iar!
Baietii mai mari, dupa cum stii si tu, vor vrea un singur lucru de la ea, trebuie sa aiba mare grija, caci ei au si experienta necesara sa o pacaleasca si sa-i spuna vorbe multe si promisiuni frumoase pana le va cadea in plasa.
Mai bine sa-si gaseasca baieti de seama ei, sa ii poata juca ea pe degete si cu care sa aiba o relatie curata, ca-s mici inca!

9 răspunsuri:
| thealchemist a răspuns:

Probabil, cu siguranta ca la 12 ani nu poti avea o relatie normala, cu satisfactii reale. nu cred ca s-a maturizat prea repede, daca faci ce fac adultii nu inseamna ca esti matur. cel mai probabil e disperata sa ajunga la virsta maturitatii, dar asta nu inseamna ca nu va plati un pret la nivel pshihologic pe termen lung, asta daca are noroc si nu se va trezi si cu 3 copii si sifilis sau sida la 18 ani.

| Sky_6013 a răspuns:

Dooamne.eu crd ca e cam micutzza

bine nu e micutzzza(doar si eu am 12 ani da nu am avut in viata mea un prlaughing ) sa simpatizeze un baiat, nu e nici rauu sa iasa cu el

da e rauu daca o cere de pr...sa intelega ca are tooata viazta la dispoziitie sa isi faca prbig grin(parrea mea)...

| Pinkyyy;x a răspuns:

Eu presupun ca da
In ziua de azi
Prea multe fete nu constientizeaza
Ca ele incep sa aiba un prieten la asemenea varsta
Si cu toate acestea e rau sa ai un prieten mult mai mare decat tine
Si am inteles ca prietena ta a avut un prieten cu 5 ani mai mare decat ea
Poate e dezvoltata si poate nu arata de vrasta ei
Dar eu zic sa ai grija de ea si sa ii spui si tu ca mai are timp
Si daca tot insista sa aiba un prieten o sfatuiesc sa isi gaseasca unul de varsta ei sau cu un an mai mare nu cu 5 ani.ca baietii in ziua de azi cred ca stii si tu ca se gandesc la cu totu altceva.
Sper ca ti-am fost de folos macar putintel :*

| DaianaOpris a răspuns:

Am trecut si eu prin asta. Drept sa spun m-a afectat foarte tare si acum mi-e mai rau. Daca te uiti la poza mea vei vedea ca si eu sunt ca prietena ta am 12 ani si am trecut prin experienta asta si chiar m-a afectat dar mi-a deschis ochii.

Răspuns utilizator avertizat
| Yuji a răspuns:

Aceste experiente poate sa o afecteze. Poate ea nu are papusi cu care sa se joace.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa imbatraneasca prea repede plus ca o sa ajunga sa aiba o gramada de probleme in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da

| lili_5924 a răspuns:

Categoric da.happy. o sa regrete. ca a inceput sa aiba relatii cu baieti de la o varsta asa frageda. si ca nu sa bucurat de copilarie.
Ii un pic aiurea sa suferi din dragoste la 12 ani :-s!
Si eu ma jucam cu papusile ca tine laughing la 11 ani.
Daca o sa continuie fetele tot asa. o sa inceapa sa aiba iubiti si sa sufere din dragoste la 9 ani :-s.