| anonim_4396 a întrebat:

Zgarcenia extrema este o boala? Genul de oameni care nu isi cumpara nici o pereche de pantaloni noi, ci tin banii la banca pana mor. Am vazut atatia oameni care se imbracau foarte rau dar tineau banii la banca. Nu isi luau de mancare decat numai ce era mai ieftin si nu mergeau in calatorii.
Se vor bucura nepotii de averea mostenita. De ce nu ne putem bucura de viata si tot strangem dar nu stim pentru cine si de ce? Ne-am transformat casele in depozite si ingrasam bancile cu banii nostri. Cred ca este o boala cand iti neglijezi propria viata doar pentru a pune la ciorap cat mai multi bani. Traim pentru a lasa altora averea? Persoane care ne vor uita foarte repede dupa ce banii se vor fi terminat.

Răspuns Câştigător
| MaryMaria333 a răspuns:

Ii o vorba "strange bani albi pentru zile negre". Crede ca ar fi mai ok sa stranga decat sa ii risipeasca pe una alta, in caz de o sa se imbolnaveasca din ce bani o sa isi plateasca tratamentele etc?

13 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

Si eu am strans bani.De fapt era o moneda de cinci bani si am strans-o in menghina pana s-a indoit.

| romeo78 a răspuns:

Vă recomand să citiți cartea Avarul de Molière.
Dintotdeauna au existat astfel de persoane. Nu există nici o definiție, tratament pentru o astfel de situație

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru romeo78):

Https://www.youtube.com/watch?v=bxUP3FzVbpk
Cei extremi ma ingrozesc mai tare decat orice film horror pe care l-am vazut. In film stiu ca e fictiune dar in realitate unii sunt extrem de zgarciti.

| Apokales a răspuns:

Asta este genul de zgarcenie proasta. Gandeste-te ca pe zgarcenie se cladesc toate statele capitaliste din ziua de astazi. Oamenii zgarciti vor mai mult asa ca nu cheltuiesc banii pentru ceea ce-si doresc, ci ii reinvestesc pentru a obtine si mai multi bani, asa functioneaza capitalismul, asta nu te mai sperie? Banii reinvestiti creeaza locuri de munca si ii aduc patronului zgarcit mai multi baniwinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Eu nu ma refeream la capitalism ci la omul de rand. Dar si zgarcenia prea multa a capitalistilor este o prostie. Banii trebuie sa circule. Banii de aceea sunt numiti capital circulant pentru ca trebuie sa circule pentru a cumpara capitalul fix si anume bunurile (cladiri, terenuri etc). Smecheria consta in a face banii sa circule cat mai bine pentru a pune mana pe cat mai mult capital fix.
Mai este o vorba ca banul pe care il ai este semnul libertatii dar cel dupa care alergi este semnul servitutii. Te pui in cap numai sa faci cat mai multi bani. Banii cash nu aduc prosperitate ci cum ii folosesti. Si Mike Tyson a facut carute de bani si i-a facut praf pe toti daca nu a stiut sa-i invarta.
Marii patroni nu sunt zgarciti ci fac investitii inteligente. Donald Trump nu e zgarcit. A stiu unde sa arunce cu sutele de milioane de euro in cladiri de birouri, hoteluri si ce mai are. Mare lucru sa invarti banii cum o face Donald.
Zgarcenia omului de rand este monstroasa. Bagam banii la banca sau la cec dar nu ne permitem sa cumparam niste morcovi de supa? Ma ierte Dumnezeu dar singuri isi fac viata mizerabila si pentru ce? Sa aiba nepotii ce strica cand se culca batranii? Pacat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De la a fi econom la a fi zgârcit sunt trepte.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MaryMaria333):

Aduni dar nu chiar tot si iti duci viata cu cureaua stransa tot timpul.
In opera lui Dante (Divina comedie-Infernul) era un episod in care Risipitorii strigau care zgargiciti si zgarcitii catre risipitori: Ce tot aduni?, ceilalti: ce tot arunci?
Daca au fost prea zgarciti si ceilalti prea risipitori, au ajuns in iad. Nu au avut masura lucrurilor.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca tot esti mare cinefil, ai vazut filmul The Founder? Ai acolo un personaj care alearga dupa bani si totusi el este cel care a creat, care a facut posibil lantul de restaurant de tip fast-food McDonalds.
La faza cu zgarcenia, poate este si dorinta noastra de a avea, natura noastra, poate o avem fiecare din noi aceasta dorinta de a detine lucruri, de a avea, nu stiu.
Mai povestea Cabral, acel negru care face emisiunea "Ce spun romanii", ca un prieten de-al lui s-a dus la sala, iar cand a vrut sa faca un dus a facut scandal ca nu se dau prosoape gratis, desi el avea un Rolex la mana si isi permitea lejer prosopul pentru ca avea bani garla. Sunt astfel de oameni si poate exista si frica de saracie care iti determina existenta. Cred ca o putem categorisi, zagarcenia, ca o frica fata de saracie, iar saracia ca un element ce ne afecteaza existenta. La urma-urmei ce te faci in ziua de astazi fara bani? Vei spune ca poti trai, dar nu la fel daca ai avea bani.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Avaritia e o trasatura de caracter, se formeaza de cand esti copil, iar daca mediul te influenteaza in directia asta, fii sigur ca asa vei fi. Daca vei avea exemple de avaritie in familie, instinctiv ti le vei insusi.
De obicei, zgarcitii au avut parte de experiente neplacute, financiar vorbind, la un moment dat in viata lor. Saracie. happy
Dar nu inteleg partea cu 'imbracat foarte rau'. Daca nu te imbraci cu haine de firma (foarte scumpe si proaste majoritatea, si urate pe deasupra, lipsite de stil), si adopti un stil neutru, minimal, inseamna ca esti sarac sau ca te imbraci prost? Nu conteaza brandurile sau diversitatea din sifonier - conteaza sa fii curat tot timpul, la fel si hainele & incaltamintea. Prefer de mii de ori un tip fara un stil vestimentar conturat decat un papitoi cu camasi inflorate care pute a tigari si transpiratie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru sopranaCadaverica):

Ideea e ca nu erau curati tot timpul. Asta voiam sa zic prin haine foarte rele. Omul trebuie sa se ingrijeasca de sine, de igiena personala si de curatenia hainelor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Apokales):

Vezi pana la sfarsit pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar: https://www.youtube.com/watch?v=TraOtxCSbiE
Avaritia este un semn al raului din noi si al neputintei de a vedea dincolo de lucrurile materiale. Aveam o vecina foarte in varsta care statea intr-o casuta mica cu 2 camere. Nu avea bani multi din pensie ci pensia minima dar era fericita ca si-a vazut copiii realizati, nepotii si chiar stranepotii. Din ce putea ajuta si pe altii si o vorba buna avea mereu. Cred ca se poate trai fericit si fara goana dupa bani. Sa vezi ca lasi in urma ta si nu doar ca vin nepotii si abia asteapta sa te duci dincolo pentru a-ti lua averea. Unde e avere multa sunt si hoti multi. Se vor trage prin tribunale pentru averea mostenita care sa ia mai mult. Vor goli conturile din banci mai repede de cum ai clipi.
Plus ca degeaba ai bani in banci daca nu ai faptele, tot in iad ajungi cum vezi ca s-a intamplat cu bogatul din pilda. Cand iti vine un cersetor la poarta si tu il alungi pentru ca ai banii la banca unde crezi ca vei merge cand iti vine vremea?
Un bogat dar milostiv ar fi Domnul Becali. Am scris cu D mare pentru ca merita. Cine mai misca un pai de jos pentru bolnavii din tara? Avem atatia miliardari care mai bine ar face o afacere cu banii sau o petrecere, chiar zicea domnul Tiriac parca intr-un inverviu. Vezi ca la el am scris cu d mic. Pentru ca si el este mic sufleteste. Afacerea sau masinile nu ii vor aduce mantuirea. Zice clar apostolul Iacob ca judecata va fi fara de mila pentru cel ce nu a facut mila.
Te increzi in avere si in bani dar de fapt nu te increzi in nimic. Vine hotul si le fura si tu ramai gol cum ai fost mereu. Gol vei fi si la judecata, fara fapte bune

| MaryMaria333 a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact. Toate lucrurile trebuie sa aiba o masura numai ca altii nu gandesc chiar ok

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar cersetorul ala pe pariu ca are ditamai vila laughing. Vezi ca Becali este unul din acei oameni care si-a luat teren la marginea capitalei acum cativa ani si d-aia nu se poate construi centura Bucurestiului, nu este un domn cu D mare, ci un analfabet norocos cu o inteligenta emotionala deosebita si cam atat.
Banii nu aduc fericirea, nu? Atunci da-mii mie laughing.
Tiriac acela al tau s-a imbogatit facand afaceri cu statul, d-aia s-a pastrat atata timp nr. 1 cel mai bogat om din Romania.
Cu totii ne incredem in bani, altfel nu ar mai avea nici o valoare.
Iar fericirea nu vine odata cu banii, ci pe masura ce iti indeplinesti obiectivele, prin munca grea, d-aia acea femeie era fericita per total.