| Feri5 a întrebat:

În video-ul de mai jos sunt prezentate avioane care aterizează. De ce la contactul roții avionului cu pista se produce fum?
https://youtu.be/3Dn1X295ICw

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Oare tu ce crezi ca se intampla cand o bucata de cauciuc care zboara cu 250km/h si sustine 50t atinge asfaltul?

| Feri5 explică (pentru suntserios):

N-am nicio idee. Doar nu se sparg pneurile.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Roata se miscă prin rotație pe pistă, dar în acelaș timp se și freacă. Prin frecare se încălzește puternic și cauciucul se aprinde la zona contactului cu betonul pistei.

| Brizbriz a răspuns:

Roata NU se invarte cand atinge solul, moment in care, pana incepe sa se invarta, se freaca, frecarea produce fum
in plus, in momentul in care franeaza, IN MOD SIGUR se produce frecare si implicit fum, totusi, un avionul aterizeaza cu cel putin 200km/h