| Planta55 a întrebat:

Salut, am o intrebare. Eu de curand am probleme cu boxele adica 5/24 (ore) tot nu aud nimica (in pc) chiar daca stau cu casti sau pe boxe tot nu se aude nimic, ma puteti ajuta? Multumesc, FUNDA!

ATENŢIE! Legea nr. 8 din 1996 pedepseşte pirateria şi distribuţia ilegală de materiale pe Internet. Nu posta linkuri care încalcă drepturile de autor. În ipoteza unei acţiuni juridice, TPU.ro poate fi obligat de lege să furnizeze IP-ul tău şi restul datelor de identificare despre tine.

Postarea unui mesaj implică asumarea tuturor riscurilor din partea ta.
De asemenea, accesararea unor linkuri de pe site-uri îndoielnice poate duce la virusarea calculatorului tău.
Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Driver de sunet ai instalat in pc? Intra in ->DEVICE MANAGER -> Start -> in Run scrie -> devmgmt.msc -> OK
Dispozitivele aflate în conflict sunt, de obicei, notate cu un semn de exclamare (!).
Dispozitive necunoscute sunt, de obicei, notate cu un semn de întrebare (?).
Ai vreun semn de intrebare in dreptul la ->Sound video and game controllers?

(foloseste functia -> Raspunde din dreptul raspunsului. Vezi foto: http://i.imgur.com/N3Prx.jpg )

3 răspunsuri:
| DDCC a răspuns:

Salut!
Ce Windows folosești?
Click pe Start -> Run -> services.msc dai enter, mergi la Windows Audio şi dai restart la serviciu.
Dacă nu funcţionează, mergi iarăşi la Run, scrii mmc devmgmt.msc, se deschide o fereastră, dai dublu click pe Sound, video and game controller -> click dreapta pe placa ta sunet -> Uninstall.
Apoi reinstalezi driverul dacă ai mai ai CD-ul cu ele.
Deci?

| Planta55 explică (pentru neluL):

Nu, nu am nimic cu semn de intrebare/exclamare

neluL
| neluL a răspuns (pentru Planta55):

DEPANARE PROBLEME SUNET IN WINDOWS
1.Cand porneste windows-ul dupa restart ai sunetul acela de pornire a sistemului de operare?
2.Click dreapta pe My Computer -> Properties -> Device manager,(alternativa Start->Run si scrie devmgmt.msc ) vezi daca ai un semnul exclamarii in dreptul la Sound video and game controllers.
3.Intra in Start -> Run -> services.msc -> Enter (ca alternativa - Control Panel -> Performance and Maintenance -> Administrative Tools -> Services) si acolo din lista alege "Windows Audio". Vezi daca este pornit acest serviciu. Daca nu este il pornesti si verifici daca ai sunet. http://i.imgur.com/IjAKm0N.jpg
4.Intra in Start ->Control panel -> Sounds and audio devices -> click pe tabul sounds -> aici in dreptul la speakers ai o bifa verde? vezi foto: http://i.imgur.com/pH46vTY.jpg
5. Tot in fereastra asta da click pe tabul SOUND de sus si apoi vezi pasii in foto: http://i.imgur.com/KTo2WDz.jpg
6.Boxele le-ai verificat separat? Sunt OK?
7.Ia o pereche de casti si pune-le în mufa verde, vezi daca ai sunet.
8.Doar daca ai driver REALTEK -> Intra in Start si in bara de cautare scrie -> Realtek HD Audio Manager -> click pe el si vezi foto: http://i.imgur.com/q5d5D1Y.jpg click pe Test. (sari peste asta daca ai alt driver de sunet)
9.Intra in Start > Run > scrie dxdiag apoi Enter, click pe tabul Sound 1 vezi foto: http://i.imgur.com/jZ7eOCK.jpg
10.Misca si de mufa de la sistemul audio (mai învârte de ea, e posibil sa nu faca bine contact).

Daca din toate testele acestea nu ai nici un fel de sunet, te duci la magazin si iti cumperi placa de sunet.