| anonim_4396 a întrebat:

A murit batman in ultimul film sau nu? Am citit pe net dar parerile sunt impartite.

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

Batman ca simbol?
Nu, nici el n-a murit. Dacă ai fost atent la ultima scenă, ofițerul Blake/Robin găsește peștera (Batcave) și se înalță (conform titlului) sugerând faptul că el va duce legenda mai departe, ca noul cavaler negru, nu ca ajutorul acestuia.

5 răspunsuri:
| Diabolique a răspuns:

Ai văzut filmul sau întrebi din curiozitate? Nu îmi imaginez cum ai putea pune o asemenea întrebare dacă ai văzut „The Dark Knight Rises" până la final.
Răspunsul este evident, nu. Există anumite indicii pe parcursul filmului. În primul rând, cea mai importantă dovada este scena în care Fox (Morgan Freeman) a descoperit că Bruce Wayne a reușit să repare autopilotul batmobilului cu 6 luni în urmă. Scena nu-și avea rostul dacă nu o socotim drept un indiciu categoric.
În al doilea rând, Alfred îl vede pe Bruce împreuna cu Selina într-o cafenea din Florența (este evident că scena nu a fost o simplă fantezie, având în vedere faptul că majordomul nu era conștient de aventura amoroasă a celor doi).
Numai bine!

| Slavian a răspuns:

Salut,
Nu, nu a murit, a ramas teafar si nevatamat cu familie.

| piTiCcu a răspuns:

Nu, nu a murit.

| invisibleboy a răspuns:

Ete a murit, ala-i dracu negru, ingerul intunecat, cum sa moara ala.

| Ranger333 a răspuns:

Nu a murit