| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Nu inteleg care e treaba cu filmele 4k si filmele 4k bluray, din ce am citit filmele bluray sunt mai Clare pe CD, dar eu daca descarc de pe f1lel1st ce merita sa descarc? Varianta cu bluray sau 4k normal? ma intereseaza cel mai clar tip, am luat vreo 2 filme dupa ce am vazut pe YouTube clipuri 4k si filmele nici pe aproape nu se vedeau asa clar, se vedeau cu "purici" parca, desi erau 4k. Si de ce cele bluray au atat de multe fisiere daca doar unul dintre ele este filmul in sine?

27 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Este mult de discutat despre cum se face rendering la filme, e vorba de sursa de pe care se face lucrul asta.
Nu stiu ce este un 4k normal, 'normal' ar fi ca cele bluray 4k sunt cele "originale" sau in fine precum cele originale de pe care s-a facut captura, celelalte sunt cumva capturi dupa un bluRay original, poate sa fie si aceasta captura "aproape" la fel de calitativa, sau insesizabil mai slaba
Nu exista 4K pe CD ci doar BluRay pentru ca un CD sau DVD nu sunt capabile fizic sa stocheze atata informatie
Faptul ca vezi acolo filme care nu sunt BluRay, ele sunt procesate prin fel si fel de metode, de cele mai multe ori pentru a ocupa un spatiu mult mai mic decat variantele bluray
Nu stiu toate cazurile dar e posibil ca acele 4K care se vad cu purici sa fie de la faptul ca s-au creat dupa o sursa originala, apoi s-au trecut prin niste softuri s-a ales un alt format si un alt codec si apoi s-au exportat, posibil cand s-a rendat marimea a fost mai mica, cumva se pierde putin si din calitate, pe langa asta acei purici au o denumire in domeniu (imi scapa acum) parca zgomot de fundal in fine
Si aici functioneaza principiul cu cat un fisier video este de dimensiuni mai mari, poate fi mai calitativ, dar nu este un postulat!
Nu stiu foarte bine ce fac acei "encoderi" si ce softuri folosesc, eu folosesc da vinci si vegas pro pentru a edita videori, insa nicidecum filme, ei sunt mai priceputi in domeniu si stiu mai multe despre formate, codecuri, si capturi video!

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru Simpatic):

Pe mine mă intereseaza strict diferenta dintre 4k ai 4k bluray nu aberatiile unor frustrati ca nu au si ei cont pe fl si cred ca iei virus, fara sa aiba habar ca e verificat tot si nu exista virus pe fl, dar nu stau sa intru in detalii, nu are nicio legatura raspunsul tau cu intrebarea mea

| Simpatic a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Nu stiu la cine te referi cu virusi si frustrare dar incurci persoanele, eu nu am zis nimic de aceste apecte.
am cont acolo pe trackerul de care zici de multi ani> sunt vip adica rangul de varf pentru persoanele non staff, am platit pentru acel cont in criptomonede, multi atarna acolo pe o invitatie primita gratuit nu pe cont platit
ti-am explicat mai sus in detaliu, tehnic, daca intelegi bine daca nu NU
eu zic sa te adresezi mai frumos ca nu vorbesti cu gioarse aici!

| Violleta2022 a răspuns:

Cand iei filme furate si gratis, nu te astepta sa ai calitate la imagine.
Vezi sa nu descarci cu tot cu virusi, ca de aia se da pe anumite site-uri free, ca hacherii au instalate virusi care iti fura datele persoanle din computer si-ti blocheaza computerul.

| antonioger a răspuns (pentru Violleta2022):

Filmele in general sunt compresii si nu transporta ele in sine virusi. Da este posibil ca site-ul care le ofera sa transmita troieni dar daca omul care se serveste are firewall si antivirus la zi nu exista probleme de ingrijorare din acest punct de vedere.

| doctorandus a răspuns:

Sincer, 4K vezi doar pe ecran 4K sau 8K si sesizezi diferenta fata de Full HD doar daca ai vederea foarte buna. Dap, ai dreptul sa porti ochelari, deci daca vezi foarte bine prin ochelari, nu e o problema.

| doctorandus a răspuns (pentru doctorandus):

Bluray e un format mai special, in principiu e protejat contra copierii, are meniuri, poate avea separat muzica si poze, etc.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru doctorandus):

Diferenta dintre un video 4k pe yt si un film enorma, poate am nimerit eu filmul prost pe fl

| doctorandus a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Filmele foarte noi se numesc CAM-uri, adica filmate pe sestache intr-un cinema. D-aia au imaginea asa proasta. Daca vrei imagine foarte buna, trebuie sa ai rabdare.

| antonioger a răspuns (pentru doctorandus):

Scuza-ma sa te contrazic din practica, un film 4K pe un TV care suporta 4K este usor de observat ca si calitate fata de FullHD cu o vedere normala. Acele detalii fine pe tot ecranul sunt observate foarte bine, poti vedea acest lucru oricand intr-un magazin care expune televizoare in modul demo.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru antonioger):

Da, asta am zis si eu ca trebuia sa se vada o diferenta, dar am filme 1080 p care mai Clare dact 4k ul de l am descarcat, poate am avut ghinion cu acest film 4k, ce i drept am descarcat doar un film, dar vreo 4 versiune diferite si toate la fel arata

| doctorandus a răspuns (pentru antonioger):

Dap, dar trebuie sa fii foarte aproape de televizor, ceea ce majoritatea spectatorilor considera drept incomod.

https://www.youtube.com/watch?v=VxNBiAV4UnM

De exemplu, eu vad bine diferenta, deoarece (cu ochelari) am acuitatea vizuala in jur de 170. Adica vad cu 70% mai clar decat "vederea normala".

| antonioger a răspuns (pentru doctorandus):

Am auzit tot felul de discutii legat de faptul ca 4K nu este sesizabil ochiului uman. Eu iti pot spune foarte sigur, nu port ochelari, n-am purtat niciodata, ca un video rulat la 4K pe un TV care suporta 4K este vizibil si detectabil de ochiul uman ca e 4K fata de FullHD. Asa cum ti-am mai spus, magazinele care au mai multe TV-uri in rulare demo iti pot demostra acest lucru. Ma mira faptul ca tu cu ochelari poti vedea mai bine decat o vedere normala si inca cu 70%, cineva e posibil sa te fi pacalit sau poate exista si stiinta cu rezultate mai bune decat Dumnezeu.

| antonioger a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Daca esti sigura ca rulezi un film 4K pe un display care sa suporte 4K si tot nu se vede cum te astepti, s-ar putea ca cel ce a comprimat filmul 4K sa fi folosit o rata de compresie mai mare si kbps mai mica. Sunt pe net soft-uri analizatoare de compresii video, cu ele poti vedea exact ce tip de video ai. Sau imaginea 4K s-a obtinut dintr-o imagine FullHD extrapolata si apoi comprimata.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru antonioger):

Si diferenta dintre un film 4k si unu 4k bluray? Care e?

| antonioger a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

4k este o compresie H.265 a ceea ce apare pe 4k blueray. Daca te uiti la diferenta de dimensiune, acelasi film in 4K blueray ocupa 60Gb pe cand in 4K ocupa 20Gb. Deci dupa un algoritm de compresie cunoscut si numit H.265 se reduce mult din dimensiune cu o reducere mai mica din calitatea imaginii.

| antonioger a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Ca sa adaug la explicatie pentru a intelege mai bine vezi diferenta dintre un CD audio si mp3-ul obtinut din acel CD.

| doctorandus a răspuns (pentru antonioger):

"Vedere normala"=vederea medie a populatiei.

Si, da exista niste planse dupa care se masoara acuitatea vizuala: cu ochelari sau fara ochelari. Maximul de masurat e 200. Scorul 100 inseamna ca vezi de la un metru ceea ce majoritatea populatiei vede de la un metru.

De exemplu https://www.hves.com/wp-content/uploads/snellen-chart.pdf Acolo 200 este reprezentat ca 20/20.

| doctorandus a răspuns (pentru antonioger):

Diferenta dintre un MP3 la bitrate relativ inalt si CD nu e audibila. Adica peste 128 kbps la MPEG-1 Audio Layer 3.

Stiu ce vei obiecta: HDCD, dar ce face HDCD special este dinamica, nu fidelitatea. Si tehnic prin CD poti obtine aceeasi calitate cu HDCD, dar din cauza loudness war fabricantii nu vor sa faca asta.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru antonioger):

Aia ma interesa, deci teoretic reduce putin calitatea imaginii cu o comoresie foarte mare. Am citit pe un forum ca aces comoresie poate insemna si doar partea audio nu neaparat pierde rea claritatii imaginii

| doctorandus a răspuns:

Iar referitor la ce zice Violletta, eu sunt leecher de Usenet si aproape toate filmele descarcate de acolo vin din comunitati de leecheri moderate, deci sansa de a lua un virus este practic nula.

Pe urma, filmele le vizionez pe diverse dispozitive, atat AMD64 cat si ARM64, pe Windows, Linux, ChromeOS si Chromecast, deci sansa de a nimeri un hacker un exploit care sa se potriveasca cu sistemul de operare pe care il folosesc eu este practic neglijabila. Plus ca nu descarc cele mai recente filme, ci in general filme mai vechi de cinci ani, desi chiar daca ar fi existat un astfel de exploit, era de mult remediat in sistemul de operare sau in media playerele pe care le folosesc (de ex. K-Lite Mega Codec Pack).

Iar eu sunt tipul de utilizator care intai cauta updateurile pentru sistemul de operare si pentru aplicatii inainte de a incepe folosirea propriu-zisa a calculatorului.

Si chiar daca prin absurd as activa un downloader de malware, am firewall (router) cu Zenarmor care blocheaza ferm toate IP-urile si websiteurile periculoase. Nu e ca AdGuard, care face asta doar la nivel de cereri de DNS. Zenarmor nu a facut public de la cine cumpara listele de blocare, dar e clar ca le cumpara de la mari companii de securitate informatica.

| relian a răspuns:

Eu iau doar 720 tot cei mai sus par ireale, numi plac.Nu imi place nici TV 1080 e prea ireal,nu are farmec deloc.Iau ca si tine de pe websitele ala, dar nu ma agit cu rahaturi ireale, plus iti ocupa spatiu f muit ce intrebi tu.

De ce is mai multe fisiere? Uite asta n-o stiu, dar o sa incerc sa vad, daca sterg fisierele si las doar filmu, sa vaz ce se intimpla.Is si filme doar fisieru cu film numa, dar nu cred sa fie nimic de rau.Nu te lua dupa Violeta si altii ca ea, oamenii prapastie?

| StoicAnalysis a răspuns:

Filmele le vezi 4k, daca ai un TV sau un monitor care are tehnologia 4k. Si cand descarci filmele, le descarci cu 4k simplu. Din ce stiu, blu-ray e tehnologia folosita pentru producerea dicului acela albastru care poate stoca filme cu rezolutii mari. Si ma gandesc ca ai optiunea sa-l descarci asa, pentru a-l putea pune pe acel disc cred.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru StoicAnalysis):

Iti dai seama ca am tv 4k, ca nu intrebam de nebuna

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Ai fi surprinsa de intrebarile altora...

| TheGentleman a răspuns:

De ce nu mergeți la cinema? este foarte accesibil și calitatea imaginii și a sunetului nu se compară cu cea de pe tv sau home devices