| AdrianaBacescu a întrebat:

Am citit undeva ca George Raft a refuzat rolul din Casablanca. E adevărat sau a fost doar un zvon?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Din contră, nu a primit rolul. Studiourile de film l-au preferat pe Humphrey Bogart, datorita succesului pe care acesta l-a avut in filmele High Sierra (1941) and Maltese Falcon(1941), filme in care ar fi trebuit să joace George Raft, dar acesta le-a refuzat pe ambele. Si cand a vrut el, nu a mai vrut studioul...

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De ce pui intrebari pe care le gasesti pe net si cu atat mai mult cu cat le-ai citit. Redau: George Raft, un erou al filmelor vechi de acţiune, a refuzat rolurile principale din "High Sierra", "Şoimul maltez" şi "Casablanca", toate aceste roluri fiind preluate de "Bogey", care prin talentul său le-a înscris în istoria cinematografiei.

Citeste mai mult: /adevarul.ro/news/societate/casablanca-poveste-nemuritoare-1_50ad84477c42d5a663969c05/index.html