| GulubuntzBudulush a întrebat:

Ați plăti 50-100 de lei pentru un bilet toată ziua într-un parc tematic, similar cu Disneyland, Europa-Park, Prater, dar mai mic, fără rollercoastere, dacă ar fi bazată pe o carte clasică/serial și s-ar afla în județul/orașul vostru?

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Da,dar spune-ne ce teme ar avea acel parc si ce carte clasica?
sunt sigur ca toti dexterii ar prefera ca tema STAR WARSwinking

| GulubuntzBudulush explică (pentru Simpatic):

Cărți clasice, cu acțiunea petrecându-se în secolul 19, eventual în Vestul Sălbatic

| dullcat a răspuns:

Disneyland ar trebui sa se numeasca Q(ueue)land, deci nu imi pot imagina un exemplu pozitiv, ar insemna sa fie destul de gol pentru ca oamenii sa se poata bucura de toate atractiile.

| ioana748 a răspuns:

Mi se pare o idee drăguță.
Da m ar face curioasa.

| GulubuntzBudulush explică (pentru ioana748):

Da, este vorba despre un concept de parc bazat pe două seriale clasice, cu acțiunea având loc în sec 19!

| ioana748 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Da, pare o idee buna.
Cred ca ar avea impact.
De asemenea și un parc cu tematica bazata pe poveștile pentru copii.
Însă lipsește un asemenea concept la noi și ar fi binevenit.
Mult succes,

| GulubuntzBudulush explică (pentru ioana748):

Deși poate fi mai dificil pentru persoane fizice, există primari dedicați care sprijină construirea parcurilor de agrement, un exemplu ar fi viitorul spa din orașul meu, construit folosind fonduri europene. Deci, teoretic, e foarte posibil. Ideea ar fi să coste 25 de lei (50 de lei duminica și în timpul săptămânii în perioada iulie-august, 100 de lei în duminicile din sezonul estival) pentru copiii cu vârstele cuprinse între 7 și 11 ani, 35 de lei (dublu duminica și în timpul săptămânii în perioada iulie-august, de patru ori mai mult în duminicile din sezonul estival) pentru persoanele cu vârsta cuprinsă între 12 și 20 de ani (referință la vechiul majorat american/canadian, care era la 21 de ani) și 50 de lei pentru persoane de la 21 de ani în sus (dublu duminica și în timpul săptămânii în perioada iulie-august, de patru ori mai mult în duminicile din perioada iulie-august). Printre avantaje s-ar număra faptul că se bazează pe două romane care fac parte din domeniul public (spre deosebire de Disneyland), ar fi mai puțin costisitor de construit (nu ar avea rollercoaster sau atracții asemănătoare), s-ar baza pe niște cărți (după care s-au făcut și filme și seriale) foarte populare în Europa (și în toată lumea de fapt), mai ales în spațiul vorbitor de limbă germană, franceză și italiană, nu există un parc pe această temă în toată Europa. Și când te mai gândești că majoritatea în spațiul schengen au în medie, salariile de 3 ori mai mari decât ale noastre, iar elvețienii în medie de 7 ori, prețurile par foarte rezonabile. Vor exista și unități de cazare, care imită casele din serialele/miniseriile inspirate de cărți, precum și oferta de a închiria personaje pentru anumite perioade din zi.

| ioana748 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Am citit cu interes ce ați scris.
Este minunat ca primarii și oamenii din conducere își dau interesul pentru orașul lor.
Fondurile europene au un scop și ma bucur ca sunt accesate.
Preturile sunt accesibile și ar fi și un punct de atracție turistic.
Ideea cu personajele închiriate este foarte bună și va prinde cu siguranță.
De asemenea niște costume în care sa se imbrace clienții și sa li se ofere fotografia in care ei sunt personaj ar fi o idee.
Sincer, pare un proiect care va avea succes și nu o spun din politețe.
Abia aștept sa vad știrea la TV despre inaugurarea acestui minunat spațiu de detașare de cotidian.
Va doresc sa duceți cu bine la împlinire acest frumos proiect.
Va fi și prolific cu siguranță.
happy

| GulubuntzBudulush explică (pentru ioana748):

Da, ar fi deschis între orele 8:00 și 20:00 în fiecare zi, de duminică până joi, iar vineri între orele 8:00 și 16:00. Sâmbătă ar fi închis.

| ioana748 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

happy Sambata inchis, cand multa lume are timp liber?
Hmmm, pare o gluma.
Ar trebui inchis luni si marti pentru mentenanță.
Restul zilelor deschis 10-22.
Dar faceti cum considerați.
Oricum, cu siguranță cineva care se ocupa de matketing va poate consilia in ceea ce privește programul, reclama si alte aspecte ce tin de domeniul acesta.
Va urez mult, mult succes.
Toate cele bune.

| GulubuntzBudulush explică (pentru ioana748):

Da, într-adevăr, realizez ce vreți să spuneți și pe de-o parte vă dau dreptate. Dar pe de altă parte sunt următorii factori de considerat: 1. Sunt destule costuri, iar o zi liberă, ar ajuta (în niciun caz, două). 2. Și duminica este zi liberă, iar majoritatea celor care. 3. Întrucât majoritatea actorilor lucrează de luni până vineri, este clar că pentru weekend ar trebui aleși alți actori, ceea ce și plănuiesc. Totuși consider că ar fi un act de bunătate, să nu solicit actorii secundari (care lucrează în afara perioadei luni-vineri), să muncească ambele zile din weekend și m-am gândit că dacă ar fi de ales o zi în care să nu muncească (și evident, majoritatea atracțiilor parcului să nu funcționeze), aceasta ar fi sâmbăta. Cei care lucrează pe weekend au și ei adesea, membrii ai familiei care lucrează de luni până vineri, deci acordarea unei zile libere pentru cei care muncesc "pe weekend" ar fi văzut ca un act generos, plus că ar mai reduce puțin costurile (cei care s-ar fi dus sâmbăta, se pot duce ziua următoare, duminică). 4. Sâmbătă, parcul nu ar fi închis, doar că personajele nu ar fi prezente (nici măcar cele de închiriat), iar ca o strategie care să atragă clienții, cei care s-au cazat pentru ziua de vineri, primesc cazare gratis în timpul zilei de sâmbătă. Chiar dacă practic atracțiile nu funcționează, aceștia se pot bucura de un timp liber în natură și în ziua de sâmbătă și chiar să se bucure de natură. De fapt, sâmbătă accesul în parc ar fi gratuit, drept de relaxare și reculegere, dar nefiind nicio atracție funcțională, situația se schimbă puțin. 5. Mai există și un aspect, religios, majoritatea religiilor/denominațiunilor din România, consideră că nu este nicio zi nepotrivită, în a merge (sau chiar a lucra pentru) la un parc de distracție. Totuși spre deosebire de cultele care păzesc ziua de duminică (sau niciuna), există culte care păzesc ziua de sâmbătă și care consideră că frecventarea acestora este interzisă. Deci trebuie văzută ca o potențială măsură inclusivă, pentru a putea facilita "munca pe timp de weekend" și celor care păzesc sâmbăta ca zi de odihnă (și care, având în vedere că parcul ar fi finanțat de primărie, ar crește reputația primarului). 6. Referitor la programul de la 10 la 22, mulțumesc pentru sugestie, dar e demn de luat în considerare că deși parcul "se închide" la ora 20:00, totuși asta ar trebui interpretată mai degrabă ca fiind oprirea majorității atracțiilor și terminarea programului de lucru a actorilor principali. Totuși, pentru cei care au intrat în parc, mai înainte de ora închiderii, există posibilitatea închierii actorilor pe timp de noapte (actori speciali de închiriat, diferiți de cei prezenți în zona tematică principală), mai exact în intervalul orar 7:00-00 (și dacă ambele părți își doresc, pot petrece noaptea până dimineață, deoarece casele închiriate, atunci când sunt închiriați actorii speciali, au întotdeauna fie două camere, fie o cameră și un loft). 7. Deși nu se vând bilete sâmbăta și atracțiile sunt închise, din nou, pentru promovarea unei inclusivități religioase a tuturor denominațiunilor creștine, poate avea loc totuși un scurt serviciu divin sâmbătă dimineața (absolut gratuit, strategie de marketing), iar spre deosebire de alte zile, nefiind atracții propriu-zise, intrarea ar fi gratuită.

| ioana748 a răspuns (pentru GulubuntzBudulush):

Daca in zona unde va fi deschis acest spatiu exista o majoritate care respecta din punct de vedere religios sambata ca si zi in care nu se lucreaza, are sens ideea dumneavoastră de program si desfasurarea unei sedinte închinate divinitatii in aceasta zi.
Trebuie luat in calcul acest detaliu si ar aduce apreciere pentru primărie ca si fondator al acestui parc.
Cu siguranță un consultant in business ar sti sa aprecieze mai bine fiecare idee si ar stabili un plan de reusita pe toate planurile.
Va doresc mult succes si Doamne ajuta,

| Garni28 a răspuns:

Da, daca ar imparti cineva pliante si m ar face curioasa.