| AdrianaBacescu a întrebat:

Au fost sau nu clisee Buckaroo Banzai (Ellen Barkin, John Lithgow, Peter Weller) si Remo Williams (Fred Ward)? Stiu ca ambele sunt filme cult.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Nu neaparat clisee cat asa era stilul, un anumit tipar care este specific unei anumite perioade la hollywood
Cred ca ai vazut filme precum Flash Gordon de exemplu
Schimband registrul mie mi-a placut filmul cult They Live (1988) care nu pare cine stie ce dar are ecou astfel ca in 2024 sau cine stie 2025 va primi un remake

vrem sau nu si in materie de cinematografie SUA da "curentul", SUA da trendul! asa a fost mereu inca din cele mai vechi timpuri ale cinematografiei, imediat dupa inventia fratilor Lumière!