| DiandraJo a întrebat:

Bun, deci era un desene vechi japonez unde era vorba de doua familii, 1 mai zgarcita si puturoasa si una mai silitoare si mai buna la suflet, o data 2 randunci isi fac cuib la cele doua case,la cea zgarcita un sarpe e pe cale sa o atace, atunci ei arunca sarpele si il omoara iar randunica cade jos.
Ea ramanand fara nici un pic de ajutor pe cand cealalta se intampla la fel doar ca o ingrijeste,pe parcurs ambele pleaca inapoi la regatul lor dincolo de nori, de la cei rai pleaca cu piciorusele rupte iar cealalta sanatoasa tun.
Plecand si ajungand amandoua in fata reginei randunicilor le intreaba ce fel de oameni sunt, se uita mai atent la cei doi si la 6 seminte cu puteri magice 3 fiecarei familiii, cele 2 intorcandu-se le ofera aceste seminte,bineinteles ei le-au si plantat, problema era urmatoarea la cei buni la suflet acest rod crestea foarte mare si le oferise o intreaga avere in schimb la ceilalti vazand ce luminos ii fructul au crezut ca vor fi la fel de bogati ca si fratele sau dar mai rau a fost, ramasese fara mancare si fara bogatiile ce le aveau deja.
Nu mai stiu exact continuarea dar e un desen japonez foarte frumos si merita vazut

3 răspunsuri:
| Sonia822 a răspuns:

Fata babei si fata mosului? laughing

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

The Queen of the Swallows (țara: North Korea)
După basmul Heungbu and Nolbu (unknown author).

http://mondo-world.fandom.com/wiki/The_Queen_of_the_Swallows