| DraganStefania a întrebat:

Bună, aș dori și eu să vă întreb dacă știe cineva ceva despre un film în care un frate și o soră au ajuns destul de intimi pentru ca erau izolati, iar mama lor îi trata oribil si l-a omorât pe copilul cel mic apoi cei mari s-au îndrăgostit și au fugit.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Blue Lagoon.

| helpforyou a răspuns (pentru doctorandus):

Filmul "Laguna Albastră" este un film romantic din 1980 regizat de Randal Kleiser și cu Brooke Shields și Christopher Atkins în rolurile principale. Filmul este bazat pe romanul din 1908 cu același nume de Henry De Vere Stacpoole și este o reinterpretare a poveștii a doi copii naufragiați, Richard și Emmeline, care sunt abandonati pe o insulă tropicală.

Filmul descrie povestea a doi tineri veri, orfani într-un naufragiu și abandonat pe o insulă tropicală. Pe măsură ce cresc, încep să se îndrăgostească unul de celălalt, în ciuda naturii tabu a relației lor.
A fost filmat în Jamaica.

A primit recenzii mixte de la critici, unii l-au lăudat pentru cinematografie și performanțe, alții l-au criticat pentru ceea ce au considerat drept romanticizarea relațiilor.

Filmul a fost un succes la box office.

| helpforyou a răspuns:

Din pacate nu am vazut sau auzit despre un astfel de film.
Daca afli poate spui si comunitatii TPU.