| madutzyk93 a întrebat:

cine imi poate spune cum se numeste melodia care se aude in clubul de noapte din filmul House of The Rising sun (2011)? era ceva de genul ...she has legs...

Răspuns Câştigător
| zdrangoi a răspuns:

The House of the Rising Sun (cunoscut şi ca House of the Rising Sun sau Rising Sun Blues) este un cântec din folclorul muzical nord-american. Versurile povestesc la persoana I viaţa unui tânăr din New Orleans provenit dintr-o familie dezbinată şi ajuns infractor. Titlul cântecului este cel al unei case a copilului unde şi-a petrecut primii ani de viaţă cel care povesteşte. Există mai multe versiuni ale textului, atât din punctul de vedere al unui bărbat, cât şi din cel al unei femei.
Cea mai cunoscută interpretare modernă a piesei a fost realizată în 1964 de către grupul britanic The Animals (cu solistul vocal Eric Burdon). O altă interpretare notabilă aparţine grupului Frijid Pink, lansată în anul 1969. versiunea originala se pare ca de fapt este scrisa din punctul de vedere a unei femei care chiar a locuit in acea casa pe vremea aia o casa de toleranta, spus frumos, si dateaza de prin 1942 dar a fost cantat prima data de artistul LEADBELLY prin 48 si abia apoi a fost preluat de THE ANIMALS dar se spune si ca cantecul avea ceva subanteles pentru sclavi de atunci avand mesaje ascunse despre locurile secrete de intalnire ale sclavilor oricum cantecul este foarte vechi si e pacat ca cine la scris nu si-a pus numele pe el.
Ascult-o aici :
http://www.youtube.com/watch?v=mmdPQp6Jcdk

1 răspuns:
| madutzyk93 explică:

Multumesc mult am gasit melodia Heed- Legz http://youtu.be/mObbXV-_b-o Filmul se numeste asa House of The Rising sun, nu melodia dar apreciez ca mi-ai raspuns! Numai bine!