| CiobotaruValentin a întrebat:

Bună seara Comunitate.
Aș dori și eu dacă se poate să-mi lăsați o listă cu 10 filme de comedie bune.
Vă mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. Yours, Mine & Ours (2005)
2. Father of the Bride (1991)
2. Head full of honey (2014) (sau remake-ul din 2018)
3. Mrs. Doubtfire (1993)
4. Ace Ventura - Pet Detective (Detectivu lu' Peste) (1994)
5. Ace Ventura - When nature calls (Un nebun in Africa) (1995)
6. Liar, liar (1997)
7. Cable Guy (1996)
8. Modern Times (1936)
9. Johnny English (2003)
10. Johnny English Reborn (2011)
11. The Mask (1994)
12. Mousehunt (1997)
13. Old Dogs (2009)
14. There's something about Mary (1998)
15. Intouchables (2011)
16. Meet the parents (2000)

Bonus:
Grumpy old men (1993)
Grumpier old men (1995)

2 răspunsuri:
| Edmonds2342 a răspuns:

Nu prea ma uit la filme, dar filmele lui Rowan Atkinson (Mr. Bean) mi se par geniale laughing
De exemplu: John English, John English reborn, Mr. Bean holydays

| ElenaSt2011 a răspuns:

Salut. Filmul american Two white chicks (sau ceva de genul) la noi a fost tradus prin Doua pupeze albe. E FOARTE amuzant.
Jump Street 21, American Pie (partea 1, 2 si 3), Scarry movie (1, 2,3 - nu stiu exact cate parti are), Unul nu vede altul nu aude, Trei gogomani (sau ceva de genul).
Printre filmele mai recente: Ted 1 si Ted 2, in ambele rolul principal era interpretat de Mark Wahlberg.
Mai era unul in care se facea misto de Dracula - cred ca tot american era filmul, sau englezesc, dar nu imi amintesc titlul.
Sau scrii pe youtube.com Benny Hill - era cel mai bun comediant englez. Sau Vacanta Mare - episoadele vechi, nu ceea ce vezi in prezent la tembelizor. Sau Stand up comedy. Sau Sitdown comedy. Sau cauti filmografia filmelor unde Jim Carey este personajul principal. De eemplu, Ace Ventura, detectivul lui Peste. Mai sunt si filmele cu Louis de Funes (cum ar fi Jandarmul si extraterestrii).
Printre filmele romanesti, am auzit de Brigada vesela in actiune (dar sunt mai multe episoade din seria Brigada vesela),
Nea Marin miliardar (cu Amza Pelea in rolul principal), si un film mai recent " La bani, la ca, la oase." Se gaseste pe yotube.com
Sper sa iti placa macar o parte din aceste filme.
Vizionare placuta.