| elenutza27 a întrebat:

Spuneti-mi si mie numele unui film de groaza in afara de Shutter si de Destinatie finala (1, 2, 3, 4, 5). As vrea sa imi si povestiti despre ce este vroba in tot filmul. Cine da povestirea cea mai tare a unui film de groaza primeste funda.

Răspuns Câştigător
| Chryssuu a răspuns:

Saluttbig grin Uite aici catevahappy
-The Unborn (2009)
-Shutter (2008)
-New Moon (2009)
-Jennifer's Body (2009
-The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor (2008)
-Drag Me to Hell (2009)
-Orphan (2009)
-Prom Night (2008)
Sper ca iti ajungbig grin
La revederebig grin

3 răspunsuri:
| LauraMB a răspuns:

The grudge1:
Karen este o studenta care a venit in Japonia cu prietenul ei care si-a gasit un post de lucru important. Ea se angajeaza ca asistent social si incepe activitatea tinandu-i locul la o infirmiera care nu s-a mai prezentat la lucru. Ea ajunge la casa atribuita, unde trebuie sa aiba grija de o femeie in varsta din America, pe nume Emma care este intr-o stare catatonica, in timp ce restul casei pare pustie. In timp ce are grija de femeia batrana si bolnava, Karen aude scartaieli de la etaj. Cand merge ca investigheze, ea da de o figura supranaturala mult mai ingrozitoare decat si-ar putea imagina.

In acea casa un lant de evenimente terifiante a luat nastere rezultate de la un rau terifiant care s-a nascut cu ani in urma. Cu cat mai multi oameni mor, Karen este trasa in ciclu horror si descopera secrete ale bestemului razbunator care a prins radacini in acea casa. Acum ea trebuie sa il opreasca inainte sa fie prea tarziu.
the grudge2:
In Tokyo, o tanara pe nume Aubrey este expusa unui blestem, acelasi blestem misterios care a afectat-o si pe sora ei, Karen. Acesta se manifesta umpland victima de furie nestapanita. Apoi trece la urmatoarea victima. O forta supranaturala strange la un loc un grup de oameni care inainte de acest incident nu aveau nici o legatura, care incearca sa dezlege secretul blestemului si sa isi salveze vietile.

the grudge3:
Ann Sullivan este o psihiatra foarte inteligenta si foarte la locul ei. Ea are grija de Jake, un tanar cu mari tulburari de personalitate, si cu un comportament foarte straniu rezultat in urma masacrului familiei sale. El este convins ca femeia care i-a omorat familia, il va urmari, il va gasi si il va ucide si pe el in cele din urma. Ann nu este deloc superstitioasa, si este de parere ca asta vede baiatul in mintea lui. Dar ca sa afle cu adevarat care este cauza mortii parintilor lui, ea incepe o investigatie care o va pune in fata acestui blestem, pe care acum il considera foarte real si extrem de periculos. Impreuna cu Naoko si Max, fratele mai mare al lui Jake, ea va confrunta fantoma lui Kayako, pentru a-si salva sufletul de tragica soarta a acestui blestem.

drag me to hell:
Drag Me To Hell este povestea lui Alison Lohman, care lucreaza la banca si cauta sa primeasca un post mai bun. Pentru aceasta promovare ea trebuie sa concureze cu un coleg de munca.

Dar pentru a-si convinge seful ca ea poate lua decizi dificile, Alison refuza un imprumut unei batrane, pierzandu-si astfel casa. Ca sa se razbune, batrana o blestema pe Alison, care devine tinta unor intamplari amenintatoare supranaturale.

dead silence:
Fiecare oraş are propria poveste cu fantome,iar legenda din oraşul Ravens Fair este despre o femeie ventriloc pe nume Mary Shaw, care după ce a innebunit în 1940, a fost acuzată de răpirea unui băieţel care a spus ca spectacolele ei sunt false.Pentru acest lucru ea a fost vânată de autoritaţile locale care, ca ultimă răzbunare, i-au tăiat limba şi apoi au ucis-o.Au îngropat-o împreună cu "copii" ei,o colecţie de păpuşi vodevil confecţionate manual,crezând că au redus-o la tăcere pentru totdeauna.

Cu toatea acestea, Raven Falls a fost bântuit de crime misterioase,după ce păpuşile lui Mary Shaw au ieşit din mormânt pentru a îi pedepsi pe cei vinovaţi de moartea femeii.

Departe de blestematul oraş natal,tinerii însurăţei Jamie şi Lisa Ashen au crezut că au stabilit un nou început, până când soţia lui Jamie a fost ucisă în mod grotesc în apartamentul lor.

Jamie se întoarce în Raven Falls pentru înmormântare, cu gândul de a dezlega misterul morţii soţiei sale.

| seby005 a răspuns:

Uita un sit fain despre cea ce vrei tu :http://horror.break.com/......n-the-hole

| MissChocolatte a răspuns:

House of wax( casa de ceara)
Ceea ce incepe ca o iesire de week-end pentru sase prieteni se transforma intr-o lupta terifianta pentru vietile lor in CASA DE CEARA, o repunere in scena a filmului de groaza clasic din anul 1953.

O excursie catre unul dintre cele mai mari meciuri ale anului de fotbal intre colegii ia o intorsatura in rau pentru Carly (ELISHA CUTHBERT), Paige (PARIS HILTON) si prietenii lor atunci cand se decid sa doarma peste noapte in corturi inainte de a se indrepta spre meci.

O confruntare cu un misterios sofer de camion de pe camp ii tulbura pe toti, iar Carly este foarte ocupata incercand sa mentina pacea intre prietenul ei Wade (JARED PADALECK) si fratele ei nechibzuit Nick (CHAD MICHAEL MURRAY).

Ei se trezesc a doua zi dimineata si constata ca masina lor a fost fortata poate in mod intentionat. Cu riscul de a fi lipsiti de mijloace, ei accepta invitatia unui localnic care le ofera sa-i duca cu masina in Ambrose, singurul oras pe o raza de cateva mile.

Acolo, sunt atrasi de principala atractie din Ambrose – "Casa de Ceara" a lui Trudy, care este plina cu sculpturi de ceara. Dar vor descoperi in curand ca exista un motiv socant pentru care exponatele par atat de reale.

Pe masura ce prietenii scot la iveala secretele intunecate ale orasului, ei sunt panditi de un ucigas misterios si se trezesc prinsi intr-o lupta sangeroasa pentru supravietuire.

Kuchisake-Onna (femeia cu gura taiata)
Kuchisake-onna (口裂け女, Kuchisake-onna?) ("Femeia cu Gura Tăiată") se referă totodată la o poveste din mitologia japoneză și la o versiune modernă a legendei urbane despre o femeie mutilată de către soțul ei gelos, care s-a reîntors ca un spirit malefic pornit pe aceleași acțiuni suferite de ea.
Legenda se pare că își are originea din viața unei femei ce a trăit cu secole în urmă (unele versiuni afirmă că a trăit în perioada Heiana), care a fost fie soția, fie concubina unui samurai. Se spune că era foarte frumoasă, dar de asemenea foarte vanitoasă, înșelându-și probabil soțul. Samuraiul, care era extrem de gelos și simțindu-se înșelat, o atacă și îi taie gura de la o ureche la cealaltă, urlând „Cine te va crede frumoasă acum?"

Legenda urbană pornește din punctul acesta, afirmând că o femeie mormăie noaptea (în special în serile cețoase), cu fața acoperită de o mască chirurgicală care [1]. Când întâlnește pe cineva (în principal copii sau studenți), îl va întreba timid „Sunt frumoasă? "(„Watashi kirei?"). Dacă persoana respectivă răspunde cu „da", ea își va scoate masca și va zice „Chiar și așa?". Dacă victima îi spune „nu", Kuchisake-onna îl va ucide (de obicei are ca și armă o foarfecă). Dacă victima o să îi spună și a doua oară că este frumoasă, ea își va urmări victima până acasă și o va ucide în fața propriei case, datorită faptului că „kirei" (きれい), termenul japonez pentru „drăguț", este un omofon pentru "kire" (切れ), imperativul verbului „a tăia".

De-a lungul anilor '70, legenda urbană preciza că persoanele care spuneau „Ești o persoană normală" erau salvate. Renașterea legendei prin anul 2000 conduce la răspunsul „Așa și așa", lucru care o determina pe Kuchisake-onna să se gândească ce să facă, lăsând astfel destul timp victimei să fugă.

The grudge Old lady in white(blestemul femeii in alb)
Este a patra parte din seria"Ju-On", regizata sub aceeasi mana inovatoare a lui Takashi Shimizu. "The Old Lady in White" prezinta o noua poveste dramatica a unei familii ce intra intr-o stare de asediu psihica de neinteles, sfarsind printr-un macel dezgustator ce naste un nou blestem. Toate persoanele care au intrat in contact cu membrii familiei in timpul vietii acestora, ii reintalnesc, dar nu in ipostaze placute, iar in centrul actiunii se afla o batrana imbracata in alb care apare alergand din neant tinand o minge de baschet in mana. Filmul este realizat intr-o maniera ceva mai morbida, simtindu-se pe alocuri un contur al brutalitatii nespecifica filmelor horror de atmosfera.