| lSarcastiquel a întrebat:

despre ce e vorba in mermaid melody?

1 răspuns:
| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Mermaid Melody Pichi Pichi Pitch (în română: „Melodia sirenei") este un serial manga și anime japonez. E o manga shoujo, conținând 32 de capitole publicate (incluzand două povești speciale), iar câteva dintre ele au fost adunate in 7 volume de Kodansha.
Animeul a fost produs de Tv Aichi. Primul sezon, format din 52 de episoade, a fost difuzat pe Tv Tokio Network din 5 aprilie 2003 pana pe 27 martie 2004. Ultimul sezon, intitulat Mermaid Melody Pichi Pichi Pitch Pure, alcătuit din 39 de episoade a fost difuzat din 3 aprilie 2004 pana pe 25 decembrie 2004.
Mermaid Melody este bazat pe povestea lui Hans Christian Andersen, numită „Mica sirenă" (povestea ne spune despre o sirenă care s-a îndrăgostit de de un om). Dar aici se vorbește despre viața a trei sirene, în încercarea lor de a învăța obiceiurile și tradițiile oamenilor și pentru a deveni cântărețe.
sursa Wiki
http://ro.wikipedia.org/wiki/Mermaid_Melody_Pichi_Pichi_Pitch