| anonim_4396 a întrebat:

Ma intrebam, cum se numeste melodia de inceput din Fairy tail?

3 răspunsuri:
| adrili10 a răspuns:

Snow Fairy - Funkist

| Lette03 a răspuns:

Snow Fairy - Funkist

| GeorgeANDreis a răspuns:

Vişinata, un pseudo-lichior de vişine, este probabil cea mai populară băutură de casă, mai uşor şi mai la îndemână de realizat decât vinul sau alte licori alcoolice. Vişinata este, de fapt, un macerat alcoolic, pe bază de fructe şi zahăr. Vă puteţi produce singuri vişinata acasă respectând câteva indicaţii simple.

Porţii: 2-2, 5 litri
Ingrediente:
3 kilograme vişine
1, 2 kilograme zahăr
600 ml alcool dublu rafinat (87 sau 96 de grade)
Preparare:

Spălaţi vişinele cu tot cu sâmburi.
Aşezaţi vişinele şi zahărul în straturi într-o damigeană.
Acoperiţi gura damigenei cu un tifon legat cu sfoară, pentru a permite fructelor "să respire" dar să împiedice intrarea insectelor.
Lăsaţi fructele la macerat timp de 10 zile, la soare, până când zahărul s-a topit şi fructele şi-au lăsat zeama.
Adăugaţi alcoolul peste fructe şi acoperiţi damigeana cu un dop de plută.
Lăsaţi alcoolul la macerat pentru minim 8 săptămâni (în mod ideal 3 luni).
Strecuraţi vişinata prin tifon şi turnaţi-o în sticle.