| Vickyy a întrebat:

Buunaa, am văzut descrierea acestui film pe un grup de pe Facebook și mi-aș dori să îi aflu titlul.
Un băiat vine la fosta lui iubită și îi spune de un joc gen escape room. Rezolvă ceva pe calculator și primesc adresa. Ajunși la destinație, cladirea arata a ceva spital, parca. Înăuntru sunt 3 perechi de cate 2 oameni care participa. Începe jocul: cuplul prezentat nouă este despărțit, fata fiind intr-o camera si baiatul in alta, ei comunicand astfel printr-o țeavă, sau ceva de genul. In fine, ies ei din camere dupa ce au gasit un indiciu catre o alta camera si tot asa, in fiecare camera exista cate un pericol (de exemplu, intr-o camera, fata a trebuit sa stea pe un pat, deasupra caruia sunt niste cuie care coboara inspre ea cu cat trece mai mult timp in care baiatul trebuie sa gaseasca cheia sau in alta, un alt jucator a trebuit sa isi scoata masele si dintii). Pe parcurs, jucatorii sunt omorati prin niste metode macabre, in special cu șurubelnițe. Fata cuplului nostru descopera dosarul unei fete, pe care o cunoșteau ca mai concurase inainte si era si aici, dosar in care afla ce probleme psihice are. Mai incolo, ajung față in față următorii: cuplul nostru si tipa aia cu probleme psihice, ea tinea in mana o șurubelniță si intr-un final, dupa ce ii amenință ca ii omoara, baiatul o convinge ca e mai bine sa moara, asa ca ea se sinucide. Acum au ramas doar ei doi si se pare ca gasesc o ieșire, nu mai stiu exact cum, si cum fata urca pe scari catre iesire, baiatul o omoara. Sfârșitul este psiholgic, fiindu-ne prezentata o confruntare intre băiatul acela si el însuși. *A, și am uitat sa precizez, el a spus la un moment dat ca niciodata nu cobora in subsol, si cand fata venise la el, a vazut o pictura pe care a admirat-o, el explicand ca e facuta de mama lui*. Acum il vedem pe el, copil, cand picteaza exact tabloul acela, pe un balcon, in spitalul de nebuni in care a avut loc jocul. Cand era mic, mama lui il tinea cu o cătușa la picior in subsol, spunandu-i ca trebuie sa invete cum sa se comporte. Si el cand s-a intors acasa, adult fiiind, intra într-o camera si ii vede cadavrul mamei sale pe patul pe care dormea el cand era mic, el o omorase si de aceea a si fost internat acolo.
Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| Vickyy explică:

Am aflat între timp cum se numește filmul, o să îl scriu și aici în caz că sunt doritori. Se numește "Play or die", din 2019.

Răspuns utilizator avertizat
| Csander a răspuns:

N-am citit mult ca e prea mult, dar ceva parte din "Saw" cumva?

| Strepix a răspuns:

Escape Room?