| Alex a întrebat:

Care e diferenta dintre unrated si director's cut? Sau inseamna acelasi lucru?

3 răspunsuri:
| Diabolique a răspuns:

Nu înseamnă același lucru.
Conform definițiilor producătorilor de film:
„Director’s cut" – Montaj efectuat sub coordonarea regizorului, versiune care se proiectează de obicei în avanpremieră sau la proiecţiile de testare a reacţiilor publicului, care vor servi la montarea versiunii definitive; în producţiile americane poate să nu fie versiunea finală a filmului, aceasta fiind efectuată de către producător.
„Unrated" - Versiune a filmului care nu a trecut pe la comisia de evaluare Motion Picture Association of America (MPAA), deci poate fi diferită de versiunea finală din cinema. Filmele sunt „Unrated" deoarece pot conţine scene de violenţă și nuditate (care trebuie tăiate pentru a se putea obţine un rating), dar și dialoguri plictisitoare sau cu subtilități.

Acum, pe românește.
E cert că ambele variante conțin scene în plus față de „Theatrical release". Diferența este că „Director's cut" are toate scenele care se potrivesc cu viziunea regizorului, iar „Unrated" le are pe cele care deranjează ochiul sensibil.
Sper c-ai înțeles cât de cât.

| horia2012 a răspuns:

Parca ai mai pus o intrebare asemanatoare, dar cu alti termeni:

director's cut-prima data cand apare filmul, in viziunea directorului (asa cum ar vrea el sa fie). Nu prea apare pentru public. Urmeaza variantele
editor's cut si final cut, asta fiind ultima pentru public.
Unrated-1.la filmele vechi inseamna ca acel film a fost turnat inainte de aparitia sistemului de "rating"
2. la filmele noi inseamna ca acelui film i s-au daugat secvente care nu au
trecut prin sistemul de rating al celor de la MPAA (Asociatia Producatorilor de Film Americani).

| ClauditaSmile a răspuns:

Director's cut vine in plus cu o mica secventa. Nu stiu daca e sa fie si mai multe.
La troia mi se pare ca director's cut venea in plus cu o scena in care soldatii se duceau la ulise sa il cheme la razboi