| LaviniaLavinitutza a întrebat:

Care este filmul vostru preferat? :3
Spuneti numele si descrieti-l

8 răspunsuri:
| Pricked a răspuns:

Pan's Labyrinth
De curând l-am revăzut şi a fost chiar mai reuşit decât îmi aminteam. Adică atmosfera aia întunecată, personajele construite perfect, scenele sinistre, toate-ţi dădeau fiori.

O copilă află că-i reîncarnarea unei prinţese pierdute, izgonite şi trebuie să treacă anumite probe pentru a-şi dovedi autenticitatea. De fapt, caracterul filmului e metaforic, iar acţiunea are loc prin 1944.

| OnuOnulică a răspuns:

The Others 2001

Detalii despre el aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Ceilal%C8%9Bi_(film)

Sau
Insula Jersey, 1945. Rãzboiul s-a sfârsit, dar sotul lui Grace (Nicole Kidman) nu s-a mai întors de pe front. Singurã într-o casã victorianã masivã si izolatã, îsi creste copiii în spirit sever religios. Ambii copii suferã de o boalã ciudatã: sensibilitate la luminã, asa cã noii servitori sunt obligati sã se supunã unei reguli stricte: casa trebuie sã stea în semiîntuneric; nici o usã nu se va deschide înainte ca cealaltã sã fie închisã. Însã în curînd aceastã regulã va fi încãlcatã. Grace, copiii, toti ceilalti dimprejur vor avea de înfruntat ceva teribil si fatal.

Sursa: http://www.cinemagia.ro/filme/the-others-ceilalti-2517/

O seara buna!

| faramatania a răspuns:

Breathe In (2013)
Un film atât de plăcut, superb, impregnat de delicatețe și suav, ai senzația că visezi, un vis din care nu te-ai trezi (de savurare înceată a clipei), în care rătăcești pe o ploaie torențială de miez de vară, ce aduce dor și furtună în interiorul tău.Filmul tinde spre inocența ce mai există, suspendată parcă în timp și așteptare și atinge cu noblețe emoții neconsumate încă. Personajele sunt reușit interpretate,gesturile lor,întârzie replicile voit, întru garanția cuceririi cu timiditate a iubirii. Iubire, inocență și muzică, subtil încadrate poetic, ilustrând în final o linişte vie, iar triumful amintirii, purifică oglinda sufletului în care, atât de dezinvolt se reflectă INOCENȚA.

| MaliciousDeath a răspuns:

Cred ca "Mr. Nobody".
Se bazeaza pe teoria haosului(cu efectul fluturelui)...chestii care te fascineaza si iti dau si putin mindfuck daca incerci sa le intelegi.Lasand partea de fizica la o parte, filmul e mult mai complex.Pe scurt, e vorba de decizii.Fiecare decizie, odata luata, e permanenta si aduce cu ea o serie de urmari.Si afecteaza atat cursul vietii tale, cat si al celor din jurul tau.Filmul se bazeaza pe asta, toata treaba cu deciziile ducand la un fel de realitati alternative raportate la multitudinea posibilitatilor.Ai romantism, drama, sf, si probabil o sa ai si servetele langa tine daca o sa-l urmaresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am 2 :

1. Titanic
http://www.cinemagia.ro/filme/titanic-119/

2.Always only you
http://koreafilm.ro/......-you-2011/

| AntoniaAndreea a răspuns:

Buna :*
''Sub aceiasi stea '' e un film super. E vorba de o fata care are probleme de sanatate si se duce la o scoala pentru copii cu probleme. Fiecare se cunoaste, isi spune problema. iar aici ea se intalneste cu "Romeo ''. Cand te uiti la film, trebuie sa fii foarte atent, la fiecare detaliu, trebuie sa-l intelegi. Apoi ei doi se cunosc, se iubesc indiferent de boala pe care o au. Dar baiatul moare. nu vreau sa intru in detalii ca sa te surprinzi singura. Vizionare placuta :*

| Janina14 a răspuns:

Hotul de carti! Am citit cartea si m-a impresionat, asa ca am decis sa vad si filmul.Mi-ar fi greu sa iti descriu acum in cateva randuri despre ce e vorba, sentimentele si emotiile pe care mi le-a provocat atat cartea cat si filmul.Pot doar sa iti spun ca e genial.Ti-l recomand. Daca vrei sa afli mai multe, cauta recenzia pe internet. Sper sa iti placa.(depinde ce tip de filme apreciezi)

| Nina25 a răspuns:

The boy who cried werewolf.Este un film in care vampirii vor sa cucereasaca castelul din Wolfsberg, Romania.A caror stapini sunt oameni, dar fostul stapin al castelului Dragomir era vircolac si pazea orasul de vampiri.Cind nepotii lui se muta cu tatal in castel gasesc o incapere secreta unde Jorden(Victoria Justice) intimplator se infecteaza cu singe de vircolac devenind tinta vampirilor, la mormintul unchilui sau afla cum poate scapa de darul de vircolac, acolo Madam Varcolac opsearva ca si fratele lui Jorden (Hunter) este vircolac ( el a mostenit darul de vircolac).Ei incep sa prepare vaccinul care trebuia s-o scape de dar.In acest timp sunt atacati de vampiri, acest atac coencide cu prima luna plina in care Hunter se transforma intrucit inplinise 14 ani.Iar cu 2 vircolaci au invins mai usor vampirii. Ajungind la cstel Jorden primeste vaccinul care o scapa de darul de a fi vircolac.Iar fratele ei ia locul unchiului devenid astfel monstrul din Wolfsberd( ce in luna plina se urca pe cel mai inaltdeal si urla anuntind vampirii,, mai bine sa nu se apropie,,)