| ĐємσиiquєΑиgєl a întrebat:

Ce animeuri romantice imi recomandati? descrietile putin.

4 răspunsuri:
| AleDia a răspuns:

Ai Yori Aoshi ( 藍より青し ), titlu alternativ Bluer Than Indigo (Mai albastru decat violet).
Kaoru Hanabishi, un student in anul doi la colegiul Meiritsu in Tokyo, care traieste singur, intalneste in statia de metrou o fata imbracata in chimono care venise sa caute un prieten din copilarie, foarte important pentru ea, dar s-a ratacit, Kaoru se ofera sa o ajute. Fata avea o scrisoare cu adresa pe care o cauta, dar locul acela era pustiu. Vazand-o deceptionata si trista, Kaoru o primeste la el acasa.
In timp ce serveau o cafea si povesteau, Hanabishi isi da seama ca fata este Aoi Sakuraba, o prietena draga de cand era copil si ca persoana pe care ea o cauta era chiar el. Aoi ii marturiseste ca a venit in Tokyo pentru a deveni sotia lui.
Astfel incepe o frumoasa poveste romantica intre Kaoru si Aoi, cu multe situatii amuzante dar si obstacule pentru cei doi.
Actiunea din anime-ul Chobits ( ちょびっツ ) se desfasoara undeva in viitorul apropiat, unde locul tipicelor computere a fost luat de "persocon" (computere umanoide foarte avansate si foarte populare). Acesti persoconi arata ca fete sau baieti, foarte foarte draguti, ascultatori si utili.
Serialul urmareste povestea lui Hideci Motosuwa, un baiat de la tara care ajunge in Toko ca "ronin" (absolvent de liceu care nu a reusit sa intre la facultate, si se pregateste sa dea din nou anul urmator). E foarte impresionat de persoconi, isi doreste unul dar nu-si poate permite sa cumpere, fiind prea sarac. Intr-o zi gaseste un persocon care a fost aruncat la gunoi si decide sa o pastreze. Dupa ce o porneste, la inceput, tot ce putea spune era "Chii", astfe ca decide sa-i puna numele Chii. Dupa un timp, cu ajutorul a doi prieteni, Hideci afla ca Chii nu e chiar un persocon obisnuit, fiind mult mai avansata decat ceilalti, chiar poate fi un Chobits - un persocon legendar si misterios, care are constiinta

Hana Yori Dango ( 花より男子 ), in engleza "Boys Over Flowers" sau alternativ "Boys Before Flowers".
Makino Tsukushi, o fata dintr-o familie saraca, a reusit sa intre la liceul de elita Eitoku Gakuen din Tokyo, unde sunt copii celor mai bogate si faimoase persoane. Vrea doar ca ultimii 2 ani pana la absolvire sa fie linistiti. Viata ei devine destul de grea dupa ce sare in aparare prietenei ei cand aceasta este batjocorita de F4, un grup de 4 baieti cei mai bogati si puternici din scoala, temuti chiar si de profesori. Dupa acest incident ea primeste "hartia rosie", declaratia de razboi de la cei din F4, care o face sa fie umilita si batjocorita de toti elevii. Dar cand Tsukushi nu se lasa batuta de ei si se indragosteste de unul din grupul F4, Hanazawa Rui, incepe sa vada ca in realitate cei 4 pot fi si altfel decat par, chiar daca diferentele dintre lumea celor bogati si lumea ei sunt foarte mari.

Rosario to Vampire ( ロザリオとバンパイア ) relateaza povestea lui Tsukune Aono, un licean obisnuit care din cauza notelor slabe nu a fost acceptat la nici una din academiile particulare pe care le-a ales. Dar, printr-un accident exceptional, a fost acceptat la o scoala dintr-un loc indepartat (Academia Youkai) care numai normala nu e.
Ajuns acolo, descopera ca locul acela arata cam infricosator si in timp ce, cu oarecare teama cauta scoala, o fata frumoasa pe nume Moka Akashiya da cu bicicleta peste el si astfel se imprietenesc.
Curand Tsukune realizeaza faptul ca acea scoala era pentru monstrii iar oamenii nu ar trebui sa fie acolo; tinerii monstri, deghizati in oameni invata sa-si controleze puterile pentru a trai in pace printre oameni.
Inspaimantat de aceasta situatie, de ceea ce vede in acea scoala, incearca sa fuga, dar din cauza lui Moka, care de fapt este un vampir si care-si controla puterile printr-un rozariu ce putea fi indepartat doar de un om, Tsukune se hotaraste sa ramana in aceasta scoala ciudata, ascunzand de ceilalti elevi si profesori faptul ca este om.
Moka incepe sa-l indrageasca si in acelasi timp se simte atrasa de sangele lui.
Curand, in urma confruntari cu un monstru, Tsukune descopera ca atunci cand rozariul (cruciulita) pe care Moka il poarta la gat este scos, aparea adevarata ei natura de vampir, dar cu toate acestea cei doi se plac si devin buni prieteni.

Povestea din acest anime continua in a doua serie intitulata "Rosario to Vampire Capu2".

Acest anime are si titlul alternativ "Absolute Boy".
Zettai Shonen ( 絶対少年 ) este un anime cu doua povesti diferite, dar conectate, in care sunt doua personaje principale: Aizawa Ayumu si Kisa Tanigawa, prinse in centrul unor evenimente misterioase cu entitati paranormale.
Prima poveste, din primele 12 episoaede, este despre Aizawa Ayumu, un baiat care a fost trimis sa locuiasca in vacanta de vara cu tatal lui intr-un mic si linistit orasel numit Tana. Desi l-a inceput nu a dorit sa mearga, a acceptat dupa ce mama lui i-a oferit o bicicleta de munte. Tatal lui este doctor veterinar in acel oras.
Cand era mai mic, Ayumu a locuit un timp in Tana, dar acum amintirile lui sunt invaluite in mister si nu isi mai aduce aminte de multe lucruri si persoane din acea vreme, se pare totusi ca ceva s-a intamplat cand a fost mai mic.
Lucrurile misterioase sunt in legatura cu Miku, o fetita care stie mai multe decat spune, si cu alte aspecte, precum globuri ciudate luminoase, reflectii de OZN-uri in ochii pisicilor si cainilor, o padure cu un trecut misterios si un baietel pe nume Wakkun care poarta hainele pe care Ayumu le purta cand era mai mic si are doi prieteni neobisnuiti: Dosshiru si Shisshin, care sunt obiecte zburatoare ce alterneaza intre o forma mecanica si o sfera galbena luminoasa. Aceste obiecte sunt nevazute de majoritatea oamenilor, dar se reflecta in ochii animalelor.
Ajutat de Miku si alte persoane din oras, Ayumu incearca sa-si aminteasca si sa inteleaga ce s-a intamplat cand era copil si legatura misterioasa dintre Wakkun, Dosshiru, Shisshin si el.
Intamplarile din a doua poveste au loc in Yokohama, la un an si jumatate dupa evenimentele din prima parte si se concentreaza in jurul unei fete pe nume Kisa Tanigawa, eleva la liceu, care este cam deprimata si chiuleste des.
Intr-o seara, pe cand ratacea aiurea prin oras, gaseste un obiect mecanic misterios si-l ia acasa, tratandu-l ca pe un animal de casa, iar dupa sunetul pe care-l scotea il numeste "Bun-chan".
Dupa scurt timp isi face aparitia si Sukawara (din prima poveste), incercand sa dovedeasca existenta obiectelor misterioase care au aparut in urma cu un an si jumatate in Tana, pe care ea le-a numit "material fairies" (zana materiala). Sukawara aude de Bun-chan si dupa ce este martora la intalnirea dintre Kisa si Ayumu, ea il numeste pe Bun-chan "material evil" (rau material), dupa cum forma lui exterioara nu se aseamana cu a obiectelor din Tana. Se pare ca "material fairies" si "material evil" sunt in razboi, dupa ce Dosshiru, Shisshin si Bun-chan se intalnesc.
Dupa ce Bun-chan este distrus, acesta isi face aparitia ca spirit intr-un peste de metal construit de Kisa, apoi va deveni o entitate distincta, pe care o va numi Pou-chan.
Prin telefoanele mobile din oras vor incepe sa circule poze cu "material evils" si sfere de lumina albastre, cerand oamenilor sa creada in ei insusi, iar pe cer va apare o spirala gigantica.
Toate acestea isi dezvaluie incet-incet secretele "filozfice" din lumea Zettai Shonen, unde misterele sunt in mijolul unei vieti de zi cu zi normala si linistita.

a fel ca in prima serie din "Ef - a tale of memories", animeul Ef - a tale of melodies prezinta doua povestiri, cu personajele din prima parte.
Prima poveste are loc intr-o perioada in trecut, protagonistul este Himura Yuu. Himura, un baiat pe nume Kuze si o fata, Nagi Hirono (sora lui Hiro, din primul sezon), sunt prieteni si colegi la acelasi liceu. Yuu intalneste o fata pe nume Amamiya Yuuko, care-l cunoaste dar el nu-si mai aduce aminte de ea. Totusi, dupa un timp, cand se intalnesc iar, isi aduce aminte ca a cunoscut-o la orfelinat, in urma cu zece ani. Cu toate acestea, o respinge, dar ea ii spune ca el a fost prima ei iubire si continua sa fie. Yuuko este sora adoptiva a presedintelui clubului de arta, care incearca sa-l convinga pe Yuu sa intre in club.
A doua poveste se petrece in prezent, la un an dupa evenimentele din prima serie. Aceasta parte a povestii este destul de trista, infatisand aspecte neplacute si dureroare ale vietii. Din cauza unei boli de inima, Shuuichi Kuze mai are putin de trait si decide sa rupa orice legatura romantica, dar lucrurile se complica dupa ce o intalneste pe Hayama Mizuki (verisoara lui Aso Renji) si se indragostesc.
Anime-ul prezinta legatura dintre oameni, relatii ce nasc sentimente puternice care determina cursul vietii.

1001 Nights - 1001 Nopti este o frumoasa poveste despre mister si frumusete, adaptata dupa desenele lui Yoshitaka Amano, cu muzica Orhestrei Filarmonice L.A. (L.A. Philharmonic Orchestra). Prezentata cu mai multe stiluri artistice, este o poveste fara dialoguri care este usor bazata pe pevestirile arabe 1001 de Nopti. Este un anime de arta.

| pelivanvasil a răspuns:

Nana

| alex118x a răspuns:

Lovely complex, super anime (uitate la thriler ca mie prea lene sa il descriu)laughing).

| andru35 a răspuns:

Sukitte Ii na eu (Mei Tachibana nu a fost niciodată o fată prea sociabilă...de fapt, şaisprezece ani din viaţă şi i-a petrecut fără a avea prieteni şi fără a acorda atenţie oamenilor, deoarece încrederea în aceştia devenise tot mai şubredă din cauza multor evenimente neplăcute din viaţa sa.
Totuşi, într-o simplă şcoală, într-o simplă zi de şcoală, Mei reuşeşte să îşi schimbe total viaţa, şi asta doar pocnind un om, acesta fiind chiar Yamato Kurosawa, cel mai popular băiat din şcoală. La insistenţele acestuia, Mei ajunge să primească numărul lui de telefon, iar în clipa în care se găseşte la ananghie, îl sună şi îi cere ajutor).