| DonEduardo a întrebat:

Ce diferenta e intre Amazon Prime Video si Netflix? Adica, logic ca stiu ca nu sunt aceeasi aplicatie, insa stiu ca sunt in categorii asemanatoare, insa nu chiar in aceeasi categorie. Ce diferenta este intre categoriile lor?

7 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Unii au niste filme, altii au altele. E cam ca Auchan vs. Lidl.

| NLS a răspuns:

In primul rand, fiecare dintre aceste platforme, precum și HBO Go, Disney+ și celelalte. dezvolta conținut propriu, asa ca nu o sa gasesti pe un serviciu tot ce îți dorești/sau mai exact spus, tot ce exista (despre seriale e vorba în special)

In plan secund, fiecare au cumpărat drepturi de exclusivitate/sau de distributie pentru anumite filme vechi, existente, de la celelalte case de producție care nu au propria platforma.
Deci dacă dorești sa vezi un anumit film mai vechi, o să-l găsești doar pe o platforma, sa zicem Amazon Prime, sau doar pe unele, nu pe toate.

| Sn4k3 a răspuns:

Ce ''categorii''? Ambele au toate categoriile de filme, doar ca Netflix are mai mult continut, iar Prime s-ar putea sa nu aiba tot continutul subtitrat. Totusi, Prime are prima luna gratuita, in caz ca vrei sa il incerci si pe urma e numai 14 lei.

| johnnny123 a răspuns:

Diferența este că pe Amazon Prime găsești filme pe care nu le găsești pe Netflix, iar pe Netflix găsești filme pe care nu le găsești pe Amazon Prime.

| Dismally a răspuns:

Diferenta e ca pe Amazon Prime toate serialale sunt praf, pe Netflix mai gasesti cate ceva bun big grin

| goguPatent a răspuns:

Sunt doua platforme separate cu continut video separat.

| EcceHomo a răspuns:

Fifty shades of Grey este pe ambele platforme, asa ca, nu prea mai contează restul. happy