| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre filmele: The Shawshank Redemption (Inchisoarea ingerilor) si The Godfather 1; 2; 3 (Nasul)? merita vazute?

Răspuns Câştigător
| DEBrown a răspuns:

@Cata, cum poti spune ca decat The Godfather?
The Shawshank Redemption e cel mai bun film de gen drama din lume, daca ai fi vazut la TV cand il anunta, spune dupa numele filmului, probabil cel mai bun film facut vreodata, si nu contrazic faptul asta.

Sa le luam pe rand, in The Shawshank Redeption avem incredibila poveste a lui Andy Dufrense si Red, care dupa o prietenie in inchisoare timp de 19 ani, unul se elibereaza conditionat, iar celalalt evadeaza si fuge din tara. Intalnirea lor de la final chiar m-a impresionat.

The Godfather este probabil cea mai buna serie de filme de drama/crima. Povestea lui Vito Corleone si a fiilor lui impotriva mafiei lor principal rivale, Barzini, finalul iar este unul impresionant.

In concluzie, merita vazute, cum zice si Dash poti vedea ca sunt primele 2 filme in top.

6 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Sunt cele mai bune filme din istorie... punct!
The Shawshank Redemption-9, 2 pe imdb, ultima oara cand m-am uitat
the godfather -9, 00!
Nu sunt filme pentru oricine.nu au cine stie ce efecte speciale, nu au scene sexy si actori tineri si macho...dar au cel mai important lucru, si anume un scenariu!
Uita-te la ele ca nu o sa regreti!
Si din epoca filmelor bune dar moderne ...singura chestie care imi vine acum in minte este shutter island, sau inception!
Ambele fiind niste filme excelente *mai ales inception, care zici ca e un nou matrix *

| Dash a răspuns:

Bineinteles ca merita. Conform imdb sunt cele mai bune filme din lume...(dar depinde de tine daca iti plac sau nu)
Uita-te aici: http://www.imdb.com/chart/top

| DEBrown a răspuns:

Multumesc pentru funda Awakexd. Acum sincer, mi-a placut mai mult Shawshank decat Godfather, dar nu inseamna ca trilogia nu merita vazuta, sa te uiti la toate. Acum mai cateva recomandari pentru tine, sunt filme mai vechi, nu prea m-am uitat la ce e in prezent, cum zicea si Steven Spielberg, in ultimele 2 decenii s-au facut prea putine filme bune, dar unele se incadreaza aici.

Ti-as recomanda asa:
Seriile Pirates of the Caribbean, The Lord of the Rings, Harry Potter, asta daca nu le-ai vazut deja.
Seria "Back to the Future", este absolut fantastica, l-am vazut acum cateva luni si consider ca ar fi printre preferatele mele.
Seria "Naked Gun", comedie superba.
Groundhog Day, un film psihologic superb.
Forrest Gump, o alta drama/comedie, ai ce invata din ele.

| VladimirPutin a răspuns:

The Godfather atât

| Pshychopath a răspuns:

Ei bine tocmai am vazut The Shawshank Redemtion si pot sa spun ca e pur si simplu genial! chiar m'a uimit happy din moment ce era asa vechi ma asteptam sa ma dezamageazca fiind doar o drama plictisitoare dar m'a uimit de'a dreptul! Ps : am vazut si inception care e la fel de bun ^^