| anonim_4396 a întrebat:

Ce se folosea în filme (cele din anii '70, '80, '90) înainte de apariția dronelor atunci când se filmau cadre de sus?
Mă refer la acele cadre unde apărea, de exemplu, un vapor filmat de sus.
Din elicopter nu se putea, bănuiesc, deoarece ar fi creat vânt puternic.
Așadar, ce se folosea?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Filmarile "de sus" se faceau din elicopter sau de pe macarale /cladiri /constructii inalte.
Daca filmarea s-a facut de la distanta mare din elicopter, atunci se foloseau obiective (teleobiective) care "aduceau aproape" zona filmata.

4 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur ca din elicopter se faceau...

Răspuns utilizator avertizat
| Kaonashii a răspuns:

Elicopter

| MarcelSpataru a răspuns:

Înainte de apariția dronelor, în filmele din anii '70, '80 și '90 se foloseau camere montate pe structuri speciale pentru a obține imagini de sus. Aceste structuri puteau fi ture de pe clădiri sau poduri, schele sau benzi rulante. De asemenea, se mai foloseau baloane cu aer cald sau maiștrii de imagine care se cățărau pe stâlpi sau copaci pentru a obține unghiuri de filmare dificil de atins prin alte mijloace.