| anonim_4396 a întrebat:

În unele filme se folosea chestia asta cu "nume de cod" atribuită unuia sau mai multor personaje.
Care e treaba cu numele de cod?
Când se folosea?
Dați un film-exemplu.

Răspuns Câştigător
| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/Code_name

Vezi dacă asta îți e de folos.Dar ce e așa greu să dai tu personal un search.Ce sens mai are internetul dacă nu îl accesăm? Din cauza atâtor informații care sunt doar la un click distanță nu mai punem creierul la treabă și luăm de bun și dăm crezare la oricare postare.

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

James Bond, code name 007.

| relian a răspuns:

Stejar 1 baza 2 laughing uite cu ce iti ocupa unia timpul,ce chestie nemaipomenita, neaparat trebuie sa strii, sa studiezi, este f importanta laughing
Filmu nu stiu cum se numea, era un film romanesc.Cu ce te mai ocupi, se pare ca duci lipsa de subiecte interesante, naspa.Treb sa mai luam si cate o pauza ceva.