| anonim_4396 a întrebat:

Considerati ca filmul din ziua de azi se afla in evolutie sau involutie?
Argumentati!

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Consider că ar fi greşit să generalizez.

| RAY a răspuns:

Nu exista involuntie, evolutie poate fi in bine sau in rau da tot evolutie e, filmele refelecta lipsa unor idei noi la americani

| thegodfather12 a răspuns:

Evolutie in efecte speciale, povestile nu stiu daca au evoluat sau involuat, cred ca au stagnat ca originalitate

| RoxB a răspuns:

Pentru mine in ultimii 8-10 ani serialele au devenit din ce in ce mai bune, iar filmele din ce in ce mai proaste, ma refer in mod specific la blockbustere. La festivaluri sunt in continuare destul de multe filme bune, dar sunt putini cei care le vad. Blockbusterele din ziua de azi sunt ceea ce eu numesc "generically generic", nu ma astept sa aiba povesti sau creaturi cu elemente nemaiauzite, cam tot ce a putut fi inventat s-a inventat deja, inovatia vine mai mult din felul cum le amesteci. Totusi un film bun trebuie sa aiba un ton, un stil vizual, un ritm, o personalitate, o voce si un suflet care sa fie doar ale lui, nu ale lui si a lor inca 50 de filme. Iar personajele in blockbustere au o singura dimensiune, sunt foarte generice, nedefinite, si gasim mereu fix aceleasi stereotipuri in toate filmele. In schimb serialele pun accent pe personaje complexe, relatii complexe, iar datorita progreselor tehnologice, efectele speciale au ajuns sa aiba preturi accesibile, ceea ce a incurajat scriitorii sa faca povesti ambitioase. Bineinteles, exista exemple de seriale proaste si blockbustere bune, dar in mare parte starea filmelor e trista.