| vdutzescu a întrebat:

Cum se extrage subtitrarea din film

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Subtitrarea se poate face in 2 feluri:
1. Prin mixarea filmului (editare) cu subtitrarea - in acest caz subtitrarea nu se poate elimina, fiind continut in materialul filmului.
2. Prin fisier (sau canal de transmisiune) separat de materialul filmului - in acest caz filmul si subtitrarea fiind din doua surse diferite, se poate folosi filmul chiar si fara subtitrare.
Optiunea de a alege si a folosi subtirarea este in meniul player-ului.

Răspuns utilizator avertizat
| DrMihailoviciS a răspuns:

Dacă ai filmul descărcat pe PC, încearcă să îl redai cu VLC Player. In VLC, in meniu mai precis, vei putea găsii opțiunea de extragere a subtitrării. Fișierul va fi în format.sdb, îl poți converti in.txt pe net.

| ionica58 a răspuns:

Folosesti Edit Pad pro, convert est european, select all, copiaza. deschizi o fila document text lipesti, o deschizi cu notepad. salvezi si incarci in folderul filmului. sa fie acelasi format. ex. blurey, web, cam, etc altfel nu se potriveste sub. cu actiunea funct. decalat