| sopranaCadaverica a întrebat:

De ce in filmele/serialele contemporane de groaza/mister/thriller apar tot mai des teme si practicanti ai sectelor orientale, religii new-age, grupuri spiritual moderne, yoga etc? Am observat ca se atribuie tot mai des un astfel de... "tip de spiritualitate" cu horror-ul

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niște exemple

| Sn4k3 a răspuns:

Nu mi s-a parut sa fie folosite des in filmele sau serialele horror/thriller.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe secte prin america, care de care mai fanatici. Practic oricine cu destula hotarare poate infiinta o secta stabilind propriile reguli de urmat. Tinand cont ca membrii grupului trebuie sa aiba credinta fanatica, Pot comite atrocitati in numele religiei lor.
Iar producatorii de filme folosesc aceasta tema usor de exploatat si regizat.
Daca citesti pe net in Sua au fost mai multe cazuri reale cu sectisti fanatici comitand crime si sinucideri la comanda. De catre fondatorii grupului.

| Raven a răspuns:

Am văzut filme inspirate de mitologie/folclor: troli, leprechaun, vampiri, vârcolaci, zombies, wendingo, fantome
mitologie iudeo-creștină: demoni, vrăjitoare, dybbuk, golem
legende urbane: Bloody Mary, Slenderman, Hanako-San, Kayako
realitate: criminali în serie, canibali, epidemii
literatură: H. P. Lovecraft, Stephen King
propriile noaste frici: filmele așa-zis body horror, cele cu extratereștri
Dar nu-mi aduc aminte de ceva în genul amintit de tine. Dai niște exemple?

| sopranaCadaverica explică (pentru Raven):

Chambers, I am the night (nu e tema principala totusi), Hereditary, Martyrs, Us (2019), mai era unul cu o balerina ciudata care isi rupe oasele in fata unor oglinzi (nu mai stiu titlul), Killing of a sacred deer, mai era unul despre o cina intre prieteni unde la sfarsit gazda planuieste sa ii otraveasca pe toti ascultand muzica ''revelatoare'' crezand ca odata cu moartea ei vor fi eliberati si vor putea iubi pur. Si ala vorbea de calatorii in Orient, yoga etc. Sunt multe exemple.

| sopranaCadaverica explică (pentru sopranaCadaverica):

The invitation (2015) era ultimul, mi-am adus aminte. Si mai e Mandy (2018)

| Raven a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Un motiv ar putea fi faptul că, după 123 de ani (considerând Le Manoir du Diable (1896) drept primul film de groază ever), tematica din primul meu răspuns a început să sufere de suprasolicitare, s-a banalizat, a fost exploatată până la epuizare. Oamenii s-au plictisit de atâtea exorcizări și posedări, bântuiri și blesteme, așa că, în căutare de sânge proaspăt, scenariștii explorează religii/concepte mai noi ori mai puțin cunoscute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Cine dracu se uita la filme d-astea lol

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Filme d-astea cum? Te-ai uitat la descrierile lor? Crezi ca daca spuneau ceva de new-age religion, yoga black cult si alte rahaturi in descrieri, ma mai uitam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Filmele din deceniul asta cam au 3 reguli(cu f mici exceptii):
-sunt proaste
-sunt comerciale
-abordeaza teme tampite care pana de curand erau tabu

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Da, majoritatea da, dar si exceptiile - mai putine, sunt foarte bune si bune. Nu pot considera cinematografie toata haznaua care se ruleaza in cinema-urile private, movieplex-urile scumpe. Aia se duc sa manance popcorn si sa ragaie in loc sa analizeze un film. Sunt distrasi de cat de pufos si comod e scaunul si cand mai trebuie sa isi linga pe bot partenera. Un fel de 'visul american al vizionarii lungmetrajelor'.
Din ce am enumerat, mi-au placut aproape toate. E o noua moda ca serialele/filmele chiar bune sa fie notate slab pe imdb, asta induce lumea in eroare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Eu n-o să mai fac greșeala să văd filme noi prea curand
am facut-o de 4-5 ori anul asta
si filmele ok nici macar nu mai ruleaza in cinema ca fapt divers
Rome a rulat 2 saptamani ca sa fie eligibil pentru oscaruri (si nici asta nu-i cine stie ce film)

| sopranaCadaverica explică (pentru anonim_4396):

Unele merita. Te descurajeaza repede ce-i drept. big grin
Daca esti din Bucuresti, poti vedea filme bune la vreo doua cinematografe de stat care inca mai exista din fericire. Ruleaza multe filme vechi, sunt pur si simplu bijuterii.
Oscarul si restul concursurilor, festivalurilor de film sunt aranjate politic, prin simpatii, oamenii aia stiu dinainte foarte bine cine merita premiul ori cine pleaca acasa, nu jocul actoricesc/ideea, originalitatea filmului se judeca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Dar pot să le văd acasă si asta fac lol
de ce m-as deplasa undeva sa vad un film

''Oscarul si restul concursurilor, festivalurilor de film sunt aranjate politic, prin simpatii, oamenii aia stiu dinainte foarte bine cine merita premiul ori cine pleaca acasa, nu jocul actoricesc/ideea, originalitatea filmului se judeca.''

Oscar -absolut.
Cannes, Veneția, Bilbao, Berlin, Sundance- nu.