| biancaalexe a întrebat:

Care este diferenta intre filmele horror si cele thriller? Funda. big grin

Răspuns Câştigător
| iulikka a răspuns:

Diferenta consta in cantitatea de sange.
intr-un thriller e mai mult suspans si mai putin sange, iar intr-un horror e suspans (mai mult sau mai putin) si tone de sange.

plus ca intr-un horror te poti astepta la ciopartiri, mutilari, cuie batute in tample sau intestine atarnande. sa nu uitam si cunoscutele scene in care victimele sunt obligate sa-si manance organele sau cele in care barbatilor le sunt taiate penisurile (sau care o fi pluralul) sau capetele, mai intra in scena si fierastraiele sau topoarele sau de ce nu foarfecele (cele de copaci) etc.

3 răspunsuri:
| Ucigasuldeprostie a răspuns:

Horror = sange peste tot
Thriller = te tine cu sufletul la gura

| saria a răspuns:

Lol HORROR [HÓRĂR] s. n. gen artistic (film, roman) care stârneşte groază. (< engl. horror)
thriller s.n. Roman, piesă de teatru sau film (cu intrigă poliţienească) cu multe crime, cu scene violente, care provoacă stări emotive puternice lectorului sau spectatorului, ţinîndu-l într-o tensiune permanentă prin tehnica suspansului. pl. -e

| HeliosMetal a răspuns:

Filmele cu mutilari sau crime de genul : vineri 13, cosmarul de pe strada elm, masacrul din texas, halloween,Saw, etc se numesc filme slashed. Asta este denumirea lor. Mie imi plac totusi mai mult filmele care sa te tina cu sufletul la gura si sa te sperie, desi am vazut mai multe filme slashed.