| Furnicuta000 a întrebat:

Exista vreun film care sa prezinte ce se intampla in lagarele alea de concentrare?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Escape from Sobibor, Elle s'appelait Sarah etc
Vezi lista, sunt o multime: https://www.cinemagia.ro/liste/filme-cu-nazisti-lagare-5893/

11 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Exista mii de documentare pe Youtube https://www.youtube.com/results?search_query=auschwitz+, desi iti recomand sa faci timp si sa mergi intr-o excursie vara in Polonia la Auschwitz, vei vedea pe viu istoria celor care au fost omorati in lagarele de concetrare. Eu am fost acum 3 ani si am zis ca alta data nu mai vin, am ramas marcata profund de suferinta acelor oameni nevinovati si copii de asemenea. Inca se mai simte mirosul celor arsi.

| vinoACASAcuMINE a răspuns (pentru MihaelaDart):

Si de Gulag nu ai auzit?

| Furnicuta000 explică (pentru MihaelaDart):

Preferam un film artistic, nu doar povestiri si reconstituiri.
In Polonia ar fi destul de greu sa ajung acum dar poate intr-o zi...

| Furnicuta000 explică (pentru floresdemayo):

Acum mi-am amintit ca am vazut La vita e bella. Frumos film, dar nu prezenta prea mult din viata de acolo.

| Delilahhh a răspuns:

Exista multe filme si exista multe carti. Inafara de asta, pe Youtube mai poti urmari marturiile supravietuitorilor Holocaustului( pe canalul TVRCluj), daca ai rabdare. Iti vei putea face propriile filme, vei intra in tema mult mai profund.

| Furnicuta000 explică (pentru Delilahhh):

Mersi. Nu pot sa evaluez raspunsul pentru ca sunt membru junior.

| Delilahhh a răspuns (pentru Furnicuta000):

Cu placere, nici o problema happy!

| GirlOnline81 a răspuns:

De ce nu optezi mai bine pentru citit? Daca te intereseaza, iti pot recomanda cateva titluri.

| Furnicuta000 explică (pentru GirlOnline81):

Una e cand vezi si alta cand citesti. Mie imi plac mai mult filmele.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Furnicuta000):

OK, fiecare cu preferințele lui happy.

| BBJHHRUGs a răspuns:

The Way Back (2010)