| antonG a întrebat:

Filme europene

Imi plac filmele europene. De oricand, dar parca mai mult astea mai noi. Spre deosebire de filmele americane care sunt din ce in ce mai comerciale, mai de prost gust, mai pe intelesul maselor needucate, filmul european mi se pare ca a inflorit si continua sa infloreasca. E un film pentru oameni destepti. Personajele sunt complexe, atat cu trasaturi pozitive cat si negative, actiunea nu e previzibila, actiunile si gandurile lor iti dau chiar tie de gandit. Umorul din filmul european (in cazul comediilor) e unul de calitate si de bun simt. Filmul european parca reflecta intr-o maniera fina o realitate prezenta sau trecuta, poate creaza o fermecatoare lume a lui, poate iti declanseaza un flux al memoriei afective, poate iti prezinta o perspectiva a vietii la care nu te-ai gandit...

In fine. Intrebarea e: voi va uitati la filme europene? Ce filme ati vazut si v-au placut? Care nu v-au placut? Ati putea intocmi o scurta lista a filmelor europene de calitate, vazute de voi, pe care le-ati revedea oricand cu placere? Nu conteaza daca sunt noi sau vechi, color sau alb-negru, din Occident sau din Blocul Estic. Pot fi la fel de bine drame, filme psihologice, comedii (de bun gust, repet) sau ce va place. Recomandabil filme cu premii/nominalizari pe la festivaluri, Oscar etc.

Pentru cele mai bune sugestii dau funda (in urmatoarele saptamani/luni, cand apuc sa ma uit sau macar sa mai citesc/analizez...). Nu o sa uit. Voturi pentru sugestiile bune.

2 răspunsuri:
| DexterKill a răspuns:

Pei Distric 13 si District 13 ultimatum (franceze)

| RhoOphiuchi a răspuns:

Mm, am vazut de curand o comedie nemtzeasca destul de faina, "Evet, ich will". Mai stiu o comedie faina in franceza, dar tara de origine e canada parca (desi nu e film european, nu e nici american, deci zic ca merge) "Cruising bar 2". Comparand cu rahaturile de comedii americane, gen The hangover, nici nu se compara.

Totusi, au si americanii comedianti geniali, precum Jim Carrey.