| RAY a întrebat:

Filme filozofice despre viata, stiinta etc stiti?

4 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Tree of life
Cloud Atlas
Mr Nobody
Kokuhaku(Confessions)
Sophie Scholl- Die Letzen Tage(The Last Days of Sophie Scholl)
Crash
The Burning Plain
Never let me go
The rise of the planet of the apes(stiu cum suna, insa este mai mult decat un film sf, are un mesaj bun, pliat pe realitatea actuala si din pacate trist)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

The Bicentennial Man si A.I.
Aparent SF-uri, dar tocmai de-aia-s bune! Esenta fiecarui film are caracter puternic filozofic.

| contαbαndonαt a răspuns:

Documentarele ar fi mai indicate in acest sens dar daca tii mortis sa vezi un film atunci eu iti recomand Mr. Nobody 2009, in caz ca nu l-ai vazut inca.