| FineBroAndy a întrebat:

Filmul "Pădurea spânzuraților" are legătură cu cartea sau derivă de la povestea acesteia?

Răspuns Câştigător
| BlackChocolate1 a răspuns:

Bine ca mi-ai adus aminte, nu mi-a placut prea mult, desi are legatura cu cartea, dar...OMG sunt atat de multe momente pe care nici nu le-a amintit.Gen:Bologa a fost logodit, a rupt logodna, s-a indragostit de fata groparului.Nu prezinta nimic din astea.Nici macar zilele petrecute la mama lui, in care sufletul e cuprins de zbuciumari.E un film premiat, foarte frumos, de altfel, dar cu putine aspecte comune cu cartea.Am citit cartea, merita citita, este extraordinara.Filmul e bun, doar ca are momente "adaugate" si momente importante despre care nici nu se reaminteste.In film, e strict despre razboi...in carte, mai mult despre sufletul omului.Si,oricum,nu prea cred ca vei intelege prea multe din film necitind cartea.

2 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Este facut dupa carte.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Are legatura cu carte.