| Isfnasdas a întrebat:

Imi puteti da niste exemple de anime-uri gen : actiune, drama ceva fantesy sau supernatural si o mica descriere la fiecare? xD (in afara de naruto, bleach, vampire kingh, ao no exorcist, sakugan no shana )

Răspuns Câştigător
| ForeverAB2UTY a răspuns:

Fairy Tail.[Lucy este o fata de 17 ani care doreste sa ajunga magiciana recunoscuta. Intr-o zi cand vizita orasul Harujion, ea il intalneste pe Natsu, un tanar caruia i se face imediat rau de la orice mijloc de transport. Dar Natsu nu este un tanar obisnuit, el face parte din una dintre cele mai faimoase ghilde de magi: Fairy Tail]
Blood +[E vb despre o fata,care de fapt nu e o fiinta umana.Ea afla acest lucru deoarece niste creaturi ciudate ii adaca orasul si intalneste pe majordomul sau care ii ofera o sabie dupa afla ca mai are o sora pana la urma ea o sa intre intr-un somn de 30 de ani]
Highschool of the Death[animeul asta a fost unul foarte ciudat pentru mine,e vorba de niste zombi care ataca un liceu ,daca ei te musca te transformi si u,6 tineri isi unesc fortele ca sa poata sa salveze lumea.]
Nana[nime-ul le infatiseaza pe cele doua personaje principale feminine, amandoua numite Nana, care au plecat din orasul lor pentru a veni in Tokyo sa-si implineasca visele.
Nana Osaki si Nana Komatsu s-au intalnit in tren si au realizat ca exista multe coincidente intre el: ambele se numesc Nana, ambele au 20 de ani si ambele pornesc intr-o calatorie spre Tokyo pentru implinirea viselor.]
Elfen Lied.["Elfen Lied" se invarte in jurul emotiilor, interactiunilor si diferentelor dintre oameni si Diclonius-uri, o specie mutanta similara cu cea a oamenilor cu deosebirea ca acestia au doua coarne si "vectori", niste tentacule invizibile, controlate telekinetic care au puterea de a manipula si taia. Seria este centrata pe o adolescenta Diclonius, Lucy, care a fost respinsa de catre oameni, iar acum vrea razbunare. "Elfen Lied" implica teme de probleme sociale, identitate, razbunare, abuz, gelozie, regret si valorile umanitatii.]
D.Gray Man[Seria D.Gray-Man il are in centru pe Allen Walker, un tanar de 15 ani care a avut o viata nu tocmai linistita. Parasit de parinti din cauza unui brat deformat, el este adoptat de un barbat misterios pe numele sau Mana Walker. Dupa moartea acestuia Allen face un pact cu Contele Mileniului si descopera ca este posesorul unui fragment dintr-o substanta numita Inocenta si gratie ei capata puteri speciale. Allen este recrutat de Ordinul Negru al carui scop este oprirea cu orice pret a Contelui Milenuilui de a-si crea armata de demoni. Daca Ordinul beneficiaza de sprijinul Vaticanului si are un rol aproape mesianic de a salva lumea prin identificarea posesorilor Inocentei, Contele este ajutat de descendentii lui Noe in a aduce un nou potop biblic. Singura sansa a oamenilor este ca Ordinul sa identifice cat mai repede posesorul celui mai important fragment al Inocentei care poate sa distruga sau sa salveze lumea, in functie de cum este folosit.]
Vampire Knight Guilty.[Este continuare de la Vampire Knight in care Yuki devine vampir si pleaca impreuna cu Kaname:X]
Death Note.[Cat am putut sa ador anime-ul ,deci Povestea din anime-ul Death Note este despre un tanar extrem de inteligent, pe nume Light Yagami, el uraste crima si coruptia din lume. Viata i se schimba drastic atunci cind descopera un carnet misterios pe jos, cunoscut ca si "Carnetul Mortii". Instructiunile din acesta spun ca numele omului scris in carnet va muri. Light este initial sceptic de realitatea inscrisului, crezand ca este doar o gluma. Insa, dupa ce experimenteaza cu el si ucide doi infractori, este fortat sa recunoasca faptul ca acel carnet are puterile prevazute in el. Dupa intalnirea cu fostul detinator al sau, un shinigami numit Ryuk, Light planueste sa devina "Zeul unei lumi noi" prin executarea criminalilor. Odata aflat in posesia carnetului, decide sa curete lumea de sufletele impure si care ar duce la auto-distrugerea ei, sau cel putin pastrarea starii actuale. Astfel, atrage atentia lui L, un detectiv renumit, si incearca sa profite de asta, apropiindu-se de el si pretinzand ca va ajuta cu investigatia, in ciuda banuielilor deja conturate de L in privinta lui.
Faptul ca este un geniu, il face sa fie absorbit de ideea ca doar el merita puterea de a judeca oamenii si indirect umanitatea si de a directiona cursul moral al acesteia. Light este considerat oarecum nemilos si sociopat de cei constienti de ceea ce face, deoarece poate ucide fara resentimente sau face lucruri care par diabolice pentru majoritatea, insa el este de parere ca face bine si aduce justitia in lume. De asemenea, el are si fani, care se dezvaluie din primele episoade, fericiti ca cineva starpeste raul din lume. Dupa confruntarile cu L, el va invata sa struneasca aceasta popularitate in favoarea lui, folosind mentalitatea de turma a supusilor sai necunoscuti.
Principala batalie se da intre Yagami si L, o lupta intre genii.
Soul Eater.[A fost al 2 lea animeu pe care l-am vazut si mi-a placut la nebuni.Este vorba despre un oras gen Halloween,unde elevi sunt impartiti in seceri/arme si in maestri care ii controleaza,misiunea lor este sa isi hraneasca seceriile pana la 1000 de suflete cu creaturi ale noptii.Actiune se desfasoara in jurul lui Maka cu Soul[Soul este secera lui Maka],Black star[un baiat ce ii va intrece pe zei] cu Tsubaki[Ea este o sabie]Blair[o pisica vrajitoare],Death the Kid[un baiat obsedat de simetrie] cu Liz si Patty[Ele sunt armele lui Death the Kid]
FullmeTal AlchimisT [Doi baieti isi pierd mama in urma unei boli incurabile. Folosindu-se de alchimie, cei doi incearca sa o invie, incalcand astfel cel mai mare tabu al acestei stiinte: transmutatia umana. Incercarea esueaza, iar fratele mai mare, Edward Elric, isi pierde piciorul stang, in timp ce fratele sau Alphonse isi pierde intreg corpul. Sacrificandu-si bratul drept, Ed reuseste sa fixeze sufletul lui Al intr-o armura, dar, pentru a putea trai din nou o viata obisnuita, cei doi pornesc intr-o calatorie pentru a-si recupera corpurile. ]
Inuyasha[Istoria incepe in Japonia medievala, cand jumatate-demonul Inuyasha fura Giuvaierul Sacru, Shikon no Tama, dar preoteasa Kikyo, paznica Giuvaierului, reuseste sa-l opreasca tintuindu-l de un copac cu o sageata magica. Inuyasha isi dorea Giuvaierul pentru a putea deveni demon deplin, asa cum fusese tatal sau. Curand dupa aceea, Kikyo moare dar apuca sa-i ceara surorii ei, Kaede, sa fie arsa impreuna cu Giuvaierul Sacru, astfel incat nimeni sa nu mai poata pune mana pe el.

Cateva sute de ani mai tarziu, ne aflam in Tokyo si cunoastem o tanara fata, pe nume Kagome, care traia impreuna cu familia sa in templul Shinto. Inainte sa plece la scoala, fratele ei mai mic o roaga sa-l ajute sa caute motanul familiei ce parea ca se refugiase in incaperea ce adapostea o fantana. In momentul in care se apropie de fantana, un centiped urias apare de acolo si o trage pe Kagome inauntru. Fata reuseste sa scape din mainile creaturii si cand iese din fantana descopera ca nimic din ce cunostea ea, nu mai exista. Motivul este foarte simplu: ea calatorise inapoi in timp si ajunsese in Japonia medievala, cam la 50 de ani dupa evenimentele povestite la inceput.

Intrand in padurea de langa fantana, il descopera pe Inuyasha care inca mai era tintuit de copac, exact ca in prima zi. Apoi apar cativa sateni care o duc pe fata in fata preotesei Kaede, care ramane uimita de asemanarea sa cu Kikyo. Cand centipedul urias ataca din nou Kagome este nevoita sa-l elibereze pe Inuyasha, care se trezise din somnul vrajit in care se afla, si asta pentru ca in corpul ei se afla Giuvaerul Sacru ce arsese odata cu Kikyo.

Dupa ce demonul este ucis, Kaede pune la gatul lui Inuyasha un colier vrajit menit sa-l tempereze pe acesta ori de cate ori Kagome folosea comanda �Osuwari� � fac aici o paranteza ca sa spun ca momentele in care Kagome foloseste comanda osuwari=sit=sezi, sunt absolut delicioase si nemaipomenit de hilare - Dar problemele lui Kagome abia acum incep pentru ca Giuvaierul Sacru atragea in demonii ce-si doreau marirea puterilor si cand o pasare-demon uriasa il fura, fata incearca s-o opreasca cu o sageata. Rezultatul este ca sageata atinge giuvaierul, care se sparge si se imprastie in toata Japonia. Impotriva vointei lor, Inuyasha si Kagome se vad nevoiti sa se alieze pentru a recupera bucatile de Giuvaier, cu atat mai mult cu cat ei afla ca puternicul demon Naraku era si el pe urmele fragmentelor. In calatoriile lor cei doi isi fac multi prieteni si salveaza multe vieti ucigand demonii care iesisera la iveala simtind puterea bucatilor de Giuvaier. Grupul lor se mareste cu preotul Miroku, ucigasa de demoni Sango, micutul demon-vulpe Shippo si Kirara, pisica-demon zburatoare ce o insotea pe Sango. Pe langa aventurile lor descoperim si alte povesti legate de ei si de persoanele din jurul lor, dar si povestile de dragoste ce se infiripa intre Inuyasha si Kagome si intre Miroku si Sango.

Si sa nu uitam de puternicul demon Sesshomaru, frate dupa tata al lui Inuyasha si vesnic nemultumit de mostenirea lasata de tatal sau. Relatia foarte proasta pe care cei doi o au la inceput, incepe incetul cu incetul sa devina una cat de cat mai normala, pe masura ce ei incep sa se descopere unul pe altul.]
Inuyaha the Final Act[Aceasta este a doua serie a cunoscutului anime Inuyasha. Povestea personajului principal, Inuyasha, se apropie de sfarsit, dar nu inainte de a-l gasi pe Naraku si de a infrunta noi pericole di noi dusmani.]
Katekyo Hitman Reborn.[Reborn! sau Katekyo Hitman Reborn! este un anime despre un baiat pe nume Tsunayoshi "Tsuna" Sawada care a fost ales sa devina al zecelea sef al familiei Vongola. Acesta este antrenat de Reborn, un asasin din Italia. Inainte de aparitia lui Reborn, Tsuna era un copil normal destul de retras si fara talent. Odata cu inceperea antrenamentului, Tsuna incepe sa se integreze la scoala astfel facandu-si prieteni. Prietenii sai: Hayato Gokudera, Takeshi Yamamoto, Ryohei Sasagawa, Kyoya Hibari, Lambo si Mukuro Rokudo vor face parte din Familia Vongola condusa de Tsuna. Ei vor infrunta Grupul Varia pentru a recupera inelele Familiei Vongola. Fiecare membru al familiei se va lupta cu membrii Varia: Xanxus, Superbia Squalo, Lussuria, Levi, Belphegor, Gola Mosca si Mammon.]

4 răspunsuri:
| DragoStefaN a răspuns:

Intra pe http://www.anime-planet.com/ si vei gasi toate anime-urile scoase, mai jos ai optiunea "Browse by Tags" in care poti alege categoria care te intereseaza.

| xAlice a răspuns:

Pandora Hearts [este actiune,fantasy,etc... povestea e interesanta dar daca vrei sa-l intelegi trebuie sa citesti manga,anime`ul nu e complet] sau Kuroshitsuji, aceleasi genuri, are 2 sezoane si sunt complete ^^ [cat m`am saturat de anime`urile care le-ai mentionat in paranteze XD]

| bookofknowledge a răspuns:

Uite aici:
-Sword art online(Toti sunt blocati intr-un joc rpg si daca mori acolo mori si in viata rala.)
-Sword art online 2(Nu l-am urmarit inca dar cred ca e cam la fel.)
-Hunter x Hunter(O lume in care principalul scop al oricarui om e sa devina vanator de oricare tip si ei primesc o legitimatie apoi din diferite circumstante ajung sa se lupte cu diferiti vanatori anime-ul e de tip actiune aventura supernatural...)
-Bleach(Dar cred ca il stie toata lumea)
-one piece(Intr-o lume a piratilor Lufy palarie de paie se bate cu marina si cu alti pirati pentru a deveni regele piratilor, el si o multime din inamicii sai au mari puteri supranaturale multumita fructelor diavolului.)
-Devils may cry(Ii un anime fine unde personajul principal are arme si omoara demoni.)
-Yu gi oh(Nu e de actiune e un joc cu carti in care personajul principal are o piramida care detine un faraon care il ajuta in batalii. De multe ori lupa intr-un joc al umbrei care ii pana la moarte.)
-yu gi oh gx (Personajul principal e diferit si vede monstrii din carti el se afla la scoala la care sunt invatati sa lupte cei care joaca acest joc de carti si nu crede in nimic de genul jocul umbrelor si restul ce s-a intamplat in yu gi oh.)
-Multe alte anime-uri yu gi oh (yu gi oh 5d si yu gi oh zexal de astea nu prea mai stiu ca nu le-am urmarit.)
-Beelzebub(Un adolescent trebuie sa aiba grija de fiul lordului demon ca sa distruga lumea.)
-Full metal alchimist (Aici oamenii au puteri de a schimba obiecte prin reactii chimice dar personajele principale au facut greseala de a incerca sa invie o fiinta umana si acum si-au pierdut parti din corp, acum incearca sa dea de piatra filozofala ca sa le poata lua ianpoi dar pe drum dau de ucigasi si oamenii inviata care de fapt se numesc humunculi si au puteri de exemplu sa se transforme in apa si sa devina tot una cu materialul de langa el decisunt foarte periculosi.)
-Full metal alchimist brootherhood(Aceeiasi poveste doar cu cateva modificari deci daca vezi full metall alchemist il stii se pe asta in mare parte.)
-Hajime no ippo (Personajul principal este batut tot timpul pana cand o persoana il ajuta si ca sa-i vindece ranile il duce la infirmeria de la box unde dupa aceea il invata sa boxeze.Scopul sau devine sa devina un mare boxer.)
-Toriko(Era in care scopul tuturor este sa mance delicatese greu de prins care pot omora multi oameni. Personajul principal se lupat cu ele si cu diferiti vanatori de mancare.)
-Attack on titans(Lumea e protejata de un jid pana cand este spart de un titan urias. Titanii sunt creaturi care seamana cu oamenii dar au 5metri 15 metri sau 90 metri. Titanii mananca oameni si li se regenereaza pana si capul, singurul mod de ai omora e sa le tai spatele gatului. )
-Attack on titans ova(Continoarea primului sezon attack on titan care se termina fara vreun final(brusc) si imediat actiunea e continuata de attack on titans ova.)

| Isfnasdas explică:

Multumesc, doar ca majoritatea deja le stam happy (nu le-am scris pentru ca ar fi parut o intrebare prea lunga xD) Daca mai sti si altele, nu ezita sa mi le zicihappy sunt un fan intarit al animeurilor, aproape ca sunt si dependenta de ele laughing