| DJohnny a întrebat:

Imi spuneti si mie niste filme ca Inception, Shutter Island, Requiem for a dream... Filme psihologice foarte reusite... big grin Funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Awake(2007)
Simptomele sunt chinuitoare: dureri ascuţite în spate şi în părţi, care se transmit în abdomen şi în vintre; urinare dificilă şi însoţită de sânge; febră şi frisoane; greţuri şi stări de vomă. Pacienţii spun că se simt ca şi cum ar fi fost înjunghiaţi în spate cu un cuţit.

În timp ce este tratat pentru aceste simptome - cauzate de un calcul renal - regizorului şi scriitorului Joby Harold îi vine ideea thriller-ului despre durere şi "conştienţa anestezică".

"Era cea mai dureroasă experienţă pe care o puteam suporta. Mă durea îngrozitor cam şase ore, până în punctul în care mă plictiseam să mă doară. Mintea mea începeă să hoinărească şi se întorcea pe vremea când eram copil.

M-am gândit la părinţii mei, la soţia mea şi la lucrurile la care ţineam, iar în mijlocul acestor lucruri, chiar în mijlocul lor, mi-a venit o idee şi s-a aprins un beculeţ."

Ideea s-a materializat în filmul AWAKE / Sub anestezie, un thriller în care joacă Hayden Christensen, Jessica Alba, Terrence Howard şi Lena Olin. Filmul este despre un tânăr bogat, care are o inimă bolnavă şi o viaţă amoroasă complicată, care, la începutul transplantului salvator de inimă, experimentează fenomenul medical cunoscut sub numele de "conştienţă anestezică": deşi paralizat de medicament, pacientul poate să vadă, să audă şi, cel mai înfiorător, poate să simtă tot ce i se întâmplă.

"Cele mai multe thriller-uri psihologice sunt experimentate de public într-un mod pasiv", spune Harod, care îşi face debutul regizoral odată cu filmul AWAKE / Sub anestezie. "Ideea acestuia este de a transporta publicul înăuntrul conştiinţei bărbatului, în timp ce el are această experienţă unică şi, în acelaşi timp, înspăimântătoare."

"În cele mai multe thriller-uri,", continuă Harold, "publicul vede personajul principal mergând printr-un coridor şi ştie că există un om rău la colţ, că pericolul e aproape. În filmul nostru eu sper să fac ca experienţa lui Clay să aibă loc chiar în mintea publicului. Încercăm să facem această experienţă cât de viscerală, de imediată şi de identificabilă cu putinţă, pentru a fi ceva ce publicul să poata simţi în timp real. O să fie ca o cursă."

Într-o după-amiază senină şi rece de toamnă, Harold, Hayden Christensen şi o echipă de producţie talentată din New York, incluzându-l pe operatorul cinematografic care a lucrat la filmul premiat cu Oscar, Titanic, muncesc din greu la o scenă în care durerea însăşi e vizualizată. Locul ales este un coridor din celebrul spital Bellevue din Manhattan, la un etaj superior, cu vedere spre East River. Lumini fluorescente sclipesc pe linoleumul lustruit de pe podea. Locul este dominat de o tăcere mormântală. Apoi, începe coşmarul.

Probabil că e un lucru bun că această aripă din Bellevue e pe cale să fie renovată şi este lipsită de pacienţi: ţipetele înfiorătoare ale lui Christensen ar fi afectat dispoziţia oricărui om.

După manifestarea pietrei la rinichi a lui Harold, i-a luat aproape o săptămână să scrie prima variantă din AWAKE / Sub anestezie şi încă trei luni să facă cercetări pentru a construi povestea.

"Am vorbit cu vreo cincizeci de asistente, patru chirurgi şi o mulţime de doctori - în principiu nimeni cunoscut, care să fi avut orice fel de bază de cunoştinţe de medicină", spune el.
Harold mai prezentase un film la Open City Films, compania de producţie newyorkeză condusă de Joana Vicente şi de Jason Kliot. "Proiectul precedent a fost un thriller ameţitor, aproape epic,", îşi aminteşte Vicente, "care a fost foarte greu de realizat."

După episodul cu piatră renală, Harold s-a întors la Open City Films iarăşi în forţă, pentru AWAKE / Sub anestezie, care se concentra mai mult pe partea narativă a conştienţei anestezice. Open City Films a îmbrăţişat ideea cu mult entuziasm şi a început dezvoltarea proiectului cu Harold, proiect care a durat doi ani.

Cum AWAKE / Sub anestezie lua avânt, Vicente şi Kliot de la Open City au decis să-i menţioneze proiectul lui Vicky Cherkas, director administrativ la o altă companie de producţie din New York, GreenStreet Films. Cherkas le-a spus lui Fisher Stevens şi lui John Penotti de la GreenStreet despre proiect şi, bazându-se pe entuziasm, au continuat cu Open City.

"Scenariul m-a captat total, şi pe John Penotti, la fel, şi toată echipa de la GreenStreet", explică Stevens. "Era ca acele filme unice, ceva ce n-am mai făcut la compania noastră şi ceva ce nu mai văzusem ca cinefil. Prerogativul nostru obişnuit e că scenaristul să-şi regizeze singur scenariul, iar Joby era în mod clar gata să regizeze."

Din acest moment, Harold îşi aminteşte cum şi-a petrecut mult timp făcând drumul spre şi de la Los Angeles şi cunoscând oameni precum Hayden şi Jessica, adunând distribuţia potrivită care să facă pe toată lumea să se simtă în largul ei la acest proiect. "Când te gândeşti la ce am încercat să facem, AWAKE / Sub anestezie e un film experimental şi aventuros", explică el. "Nu multe filme sunt ca acesta."

"Dar cred că singularitatea proiectului ne-a ajutat să atragem o distribuţie fantastică, un director de imagine de excepţie şi un monteur extraordinar. E ciudat să te gândeşti cum toţi aceşti oameni extrem de talentaţi se strâng în jurul unui film care a rezultat din experienţa mea îngrozitoare cu piatra renală. Piatra renală este mare, filmul însă a sfârşit prin a fi enorm, iar totul a durat trei ani."

"Joby e un scriitor impresionant", concluzionează Vicente. "Dacă-i citeşti scenariile, descoperi că sunt extrem de vizuale şi simţi pur şi simplu că izvorăsc din mintea unui regizor. El ştie întotdeauna despre ce e vorba: îşi înţelege personajele, situaţia în care se află acestea şi există întotdeauna o senzaţie vizuală. Numai vorbind cu el simţi că e un cineast. A dovedit-o pe platou din plin."

Jessica Alba a simţit acelaşi lucru când a citit prima dată AWAKE / Sub anestezie acum un an şi jumătate.

"Ca să fiu sinceră cu tine, n-am mai citit un scenariu atât de interesant sau de complicat, sau de revigorant, sau de nou de foarte mult timp", spune astăzi Jessica Alba. "M-am întâlnit cu Joby înainte să înceapă lucrul la film, pentru a-mi exprima interesul."

GreenStreet a adus atât finanţarea cât şi compania Weinstein la proiect. în schimb, compania Weinstein a venit cu doi actori-cheie.

"Harvey Weinstein m-a sunat şi mi-a spus că are un scenariu extraordinar, cu un regizor nou de excepţie", îi spune Hayden Christensen unui vizitator pe platou, "şi mi-a spus c-ar trebui să accept. Aşa că m-am întâlnit cu Joby şi ne-am înţeles de minune. Joby avea în mod evident o viziune foarte clară asupra personajului şi a filmului, iar eu am avut încredere în el de la început."

"Harvey Weinstein a venit cu ideea de a-l lua alături de ceilalţi actori pe Terrence Howard în rolul lui Jack - cardiologul lui Clay - după ce a văzut Crash", spune Stevens. "Îl ştiu pe Terrence de vreo 15 ani şi a fost întotdeauna unul dintre actorii mei preferaţi, dar Harvey a avut ideea de a-l distribui în acest film. Iar acum nu văd cine ar fi fost mai potrivit pentru acest rol. Terrence şi Hayden împărtăşesc această prietenie fenomenală, ceea ce mi se pare extraordinar pentru film."

Deşi ideea conştienţei anestezice îţi da fiori, iar AWAKE / Sub anestezie e cu siguranţă un thriller, o mare parte din munca lui Harold ca scenarist, a Jessicăi Alba şi a lui Hayden Christensen ca actori trebuie să scoată în evidenţă ce i se întâmplă lui Clay în nararea unei poveşti de dragoste convingătoare şi puse la grea încercare.

"Cred că un element destul de izbitor al filmului AWAKE / Sub anestezie este chiar felul în care Hayden depăşeşte această experienţă îngrozitoare datorită iubirii pentru această faţă", explică Alba. "Am fost cu toţii de acord că asta trebuia să fie cea mai intensă iubire pe care-a văzut-o vreodată cineva. Riscul e cu atât mai mare cu cât deasupra lui Clay şi a lui Sam planează o dată invizibilă de expirare a vieţii lui Clay: personajele nu ştiu ce o să le aducă ziua de mâine."

"Deşi publicul nu ştie asta de la început - iubirea lor este atât de arzătoare şi atât de sfâşietoare pentru că există un ceas care ticăie."

"Clay s-a nascut bogat, multimilionar", explică Harold. "Sam, pe de cealaltă parte, provine dintr-o lume mult mai săracă. Acolo unde Clay trăieşte într-o lume mercantilă, Sam e o persoană mult mai puţin materialistă. E mult mai deschisă şi cred că asta îl atrage la ea. Atunci când e cu ea, e într-o mică bulă şi trăiesc în această bulă împreună. Şi, într-un fel, el îşi ţine respiraţia până trebuie să se întoarcă."

S-o interpreteze pe Sam înseamnă o schimbare revigorantă pentru Alba. "Nu ştiu din ce motiv, am fost angajată să fac numai filme comerciale de amploare", spune ea după ce a filmat scena sărutului cu Christensen. "La filme, adesea pare că, cu cât e filmul mai de amploare, cu atât sunt oamenii mai responsabili de cum va fi povestea. Cu cât se investesc mai mulţi bani într-un film, cu atât devin personajele mai vagi. În cazul lui AWAKE / Sub anestezie e drăguţ că poţi să interpretezi un personaj care trebuie să facă alegeri adevărate, cu motivaţii care sunt cu atât mai complicate."

Pentru ultimul trimestru al producţiei, echipa s-a mutat pe o scenă de la studiourile Kaufman-Astoria din Queens. Aici a construit echipa un platou care să semene cu o sală de operaţii, şi unde a fost filmată cea mai mare parte din acţiunea intensă şi grăpată.

"Cred că mulţi oameni sunt adesea copleşiţi de gândul că vor suferi o intervenţie chirurgicală şi se întreabă cum e să nu simtă nimic", spune Terrence Howard. "Acea nesiguranţă face din AWAKE / Sub anestezie un thriller mental special."

"Anestezia e una dintre intervenţiile medicale cu cel mai puternic efect, totuşi, una dintre cel mai puţin înţelese", scrie Sandra Blakeslee în New York Times, în 1994. "Dat fiind că natura conştienţei e un mister fundamental, poate că nu e de mirare că arta de a aduce oamenii în stare de inconştienţă sfidează şi ea aceeaşi înţelegere. Aceste goluri în cunoaştere înseamnă că ansteziştii nu au nicio cale sigură să măsoare când o persoană e inconştientă."

Ştiinţa din spatele anesteziei se adaugă doar acestei incertitudini.

"Anesteziştii amestecă nu mai puţin de 15 medicamente pentru a obţine efectul dorit", spune Blakeslee. "Folosesc opiu pentru a opri durerea, medicamente de tip Valium pentru a reduce anxietatea şi a induce amnezia, un relaxant muscular pentru a paraliza organismul şi nişte gaze volatile care să producă inconştienţa. Aceste cocktailuri anestezice sunt de obicei concepute pentru diverse tipuri de proceduri şi pentru a întâmpina nevoile fiecărui pacient."

Howard s-a pregătit pentru rolul lui petrecând timp, "urmărind vreo zece operaţii diferite, la spitalul presbiterian din Columbia. E uimitor să stai înăuntrul sălii de operaţii şi să asişti la un transplant de inimă, la o înlocuire a valvei aortice, cum cineva ţine viaţa în mâini la modul literal. Şi apoi, faptul că un actor e în stare să atingă culmea asta şi s-o filmeze e o binecuvântare şi jumătate."

Pentru Christensen, cele mai mari provocări la filmarea scenelor din sala de operaţii au fost cele mentale.

"N-a fost uşor să fiu într-un spaţiu în care mă simţeam, într-un fel, într-o continuă cădere", explică el. "Când sunt pe masa de operaţii, nu pot să interacţionez cu nimeni şi încerc şi să-mi dau seama de lucrurile din jur. Între timp, toată lumea uită că exist şi eu. Să încerci să te simţi legat de realitate într-o scenă ca asta e o provocare. Dar cred că o sa fie draguţ pentru public să intre în mintea lui Clay şi să experimenteze asta odată cu el."

"De fapt", spune el, "ar trebui să fie înspăimântător.

Al seaselea simt
n acest zguduitor thriller psihologic, la numai 8 ani ai sai, Cole Sear (HALEY JOEL OSMENT) este hartuit de un secret apasator: il viziteaza fantome. Fire introvertita, retrasa, Cole este inspaimintat de sufletele nelinistite ivite din umbra. Derutat de puterile sale paranormale si prea tinar pentru a sti ce sa faca, Cole nu destainuie terifiantele sale trairi decit psihologului sau, Dr. Malcolm Crowe (BRUCE WILLIS). Pe masura ce Dr. Crowe incearca sa descopere periculosul adevar despre capacitatile supranaturale ale lui Cole, pacient si terapeut traiesc impreuna un soc ce-i va purta intr-o realitate infricosatoare si inexplicabila.

2 răspunsuri:
| faramatania a răspuns:

Awake (2007),Never Let Me Go (2010),Se7en (1995),Identity (2003),Memento (2000),Twelve (2010),The Number 23 (2007),Secret Window (2004),Alpha Dog (2006)

| Dariusuu a răspuns:

Îți recomand.

Black Swan, Exam și Oldboy: Prizonier în libertate

Vizionare plăcută.