| Emma52 a întrebat:

Intrebare pentru cei care s-au uitat aseara(9.07.2012) la South Park : ati vazut ca a fost episodul cu vampirii si ei spuneau mai mereu "per se" imi poate spune si mie cineva ce inseamna "per se" sau daca nu inseamna nimic?

Răspuns Câştigător
| Diabolique a răspuns:

„Per se" este o expresie din limba latină care înseamnă „în sine".
Definiție: care constituie partea lăuntrică, proprie şi esenţială a unui lucru; care există prin sine însuşi (independent de relaţiile sale cu alt lucru).
Îți dau un exemplu în limba engleză, ca să înțelegi mai bine: „When a painting is good per se, it does not need to be framed."
Sper că s-a înțeles cât de cât.
Numai bine!