| m0n1kmara a întrebat:

Pentru cine a citit cartea Breaking Dawn, ce se intampla in partea a doua a cartii?

Răspuns Câştigător
| izabelageorgiana a răspuns:

Dupa cum ai vazut in partea intai a filmului, Bella si Edward se casatoresc iar Bella ramane insarcinata. Dupa ce o naste pe Renesmee, Bella e transformata in vampir. Totul decurge bine, pana cand Irina (din clanul Denali) o vede pe Renesmee si crede ca e un copil nemuritor( lucru care incalca grav regulile vampirilor si atrage dupa el o pedeapsa capitala) si le spune Volturilor. Familia Cullen afla datorita lui Alice ca Volturii vin dupa ei sa-i pedepseasca asa ca aduna martori din toata lumea, care sa depuna marturie pentru ei in fata Volturilor, spunandu-le ca Renesmee nu este un copil nemuritor, ci e se dezvolta mereu (copilul nemuritor este un copil mic transformat in vampir, inghetat ca bebelus). Bella isi descopera si ea o putere si ii ajuta sa faca fata Volturilor. Alice si Jasper pleaca, lasandu-i pe toti sa creada ca i-au abandonat, dar se intorc cu Nahuel, un baiat jumatate om jumatate vampir, exact ca Renesmee, dovedindu-le Volturilor ca Renesmee nu e niciun pericol. Neavand ce face, Volturii sunt nevoiti sa plece. Toti scapa cu bine, iar Edward descopera ca-i poate citi gandurile Bellei daca aceasta ii permite.

1 răspuns:
| mariacris98 a răspuns:

In a doua parte familia Cullen isi aduna martori cu privire la Renesmee pentru a se confrunta cu Volturi. Alice pleaca impreuna cu Jasper, iar la intoarcere aduc un copil tot pe jumatate vampir, jumatate om pentru a-i convinge pe Volturi ca Renesmee nu reprezinta nici un pericol pentru ei. Jacob se indragosteste de Renesmee, Bella ramane impreuna cu Edward, iar Volturi se intorc inapoi in Italia. Sper ca te-am ajutat!